Istnieje wiele ograniczeń dotyczących rodzajów leków i suplementów, które można przyjmować w czasie ciąży, ale witaminy prenatalne są nie tylko dozwolone, ale zalecane. Dobra ciąża w okresie prenatalnym może pomóc w utrzymaniu zdrowia matki i dziecka, zapewniając, że oboje otrzymają wszystkie składniki odżywcze potrzebne do przetrwania tych 9 współzależnych miesięcy.
Kiedy powinnaś zacząć przyjmować suplementy?
Kiedy zdecydowałaś się na ciążę
Gotowa na założenie rodziny? Oprócz zaplanowania wizyty u ginekologa, odstawienia antykoncepcji i wyeliminowania niezdrowych zachowań, takich jak palenie, należy zacząć przyjmować witaminy prenatalne. Nie jesteś w stanie przewidzieć, jak długo zajmie ci zajście w ciążę – mogą to być tygodnie lub miesiące – i nie będziesz wiedzieć, że odniosłaś sukces do kilku tygodni po poczęciu. Witaminy prenatalne są ważnym elementem diety przed zajściem w ciążę, zwłaszcza że potrzeby ciężarnej kobiety często nie są nawet częściowo pokrywane przez zwyczajne odżywianie i suplementację.
Jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży
Jeśli nie przyjmowałaś witamin prenatalnych, ponieważ zwyczajnie nie planowałaś ciąży, zacznij od razu, gdy uzyskasz pozytywny wynik testu ciążowego. Twój ginekolog lub położna mogą zasugerować konkretną markę lub nawet zaproponować receptę, aby ułatwić ci życie, ale nie musisz czekać do wizyty u nich – liczy się każdy dzień w pierwszym trymestrze ciąży (więcej o tym, dlaczego przeczytasz poniżej).
Po co brać suplementy, zanim zajdziesz w ciążę?
Oto jak mają się sprawy – ciąża bardzo dużo kosztuje twoje ciało, mimo tzw. ciążowego blasku, jaki czasem towarzyszy ciężarnym. Twój maleńki jeszcze potomek w rzeczywistości znacznie wyczerpuje zasoby naturalne twojego organizmu, dlatego w ciągu tych 9 miesięcy, tyle czasu spędzasz czując się źle, mając mdłości, będąc wyczerpana i potrzebując drzemki oraz będąc obolała i otumaniona huśtawką uczuć i emocji.
Twoje dziecko otrzymuje wszystkie potrzebne składniki odżywcze bezpośrednio od ciebie, więc podczas ciąży łatwo może dojść do niedoboru ważnych witamin i minerałów. Upewnienie się, że twoje ciało ma to, czego potrzebuje, aby odżywić was oboje, jest znacznie łatwiejsze, jeśli zaczniesz, zanim dziecko pojawi się już w twoim życiu.
Pomyśl o tym jak o tworzeniu rezerwy – jeśli masz wystarczająco dużo witamin i składników odżywczych, których potrzebujesz, aby czuć się dobrze, możesz pozwolić sobie na dzielenie się tymi witaminami i składnikami odżywczymi z dzieckiem w miarę jego wzrostu.
Najważniejsze składniki odżywcze w okresie prenatalnym, a zwłaszcza w pierwszym miesiącu ciąży
Chociaż ważne jest, aby zachować równowagę witamin i składników odżywczych podczas ciąży, niektóre z nich są naprawdę niezbędne, ponieważ pomagają dziecku w tworzeniu ważnych narządów i układów, z których wiele zaczyna się rozwijać w pierwszych tygodniach ciąży. Oto trzy najważniejsze.
Kwas foliowy
Ta witamina B jest odpowiedzialna za tworzenie cewy nerwowej twojego dziecka, struktury, która ostatecznie tworzy mózg i kręgosłup. Bez w pełni rozwiniętej cewy nerwowej dziecko mogłoby urodzić się z rozszczepem kręgosłupa lub bezmózgowiem.
Na szczęście eksperci są zgodni – suplementy kwasu foliowego znacznie zwiększają prawdopodobieństwo zdrowego rozwoju płodu oraz zmniejszają ryzyko wad o co najmniej 50%. Jedyny haczyk? Wykształcanie się cewy nerwowej zamyka się w ciągu pierwszych 4 tygodni po poczęciu, czyli często przed lub tuż po tym, jak kobieta zdaje sobie sprawę, że jest w ciąży.
Ponieważ kwas foliowy jest tak skuteczny – ale tylko wtedy, gdy dostajesz wystarczającą ilość we właściwym czasie – zaleca się, aby wszystkie aktywne seksualnie kobiety w wieku rozrodczym przyjmowały 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie (w prenatalnym lub indywidualnym suplemencie). Dzięki temu będziesz miała jego zapas, kiedy będziesz go potrzebować – nawet jeśli się tego nie spodziewasz! Po potwierdzeniu ciąży będziesz potrzebować co najmniej 600 mcg dziennie.
Żelazo
Żelazo zaopatruje płód w krew i tlen, pomaga budować łożysko i zapewnia dodatkową objętość krwi, której potrzebujesz podczas ciąży. Ponieważ kobiety w ciąży są podatne na anemię, suplementacja żelaza zapewnia również odpowiednią ilość czerwonych krwinek we krwi.
Niedokrwistość podczas ciąży wiąże się z wyższym odsetkiem przedwczesnych porodów i niską masą urodzeniową niemowląt. To punkt obowiązkowy, jeśli jesteś weganką lub wegetarianką.
Wapń
Twoje dziecko spędza dużo czasu w twojej macicy, budując swoje kości i zęby. Aby osiągnąć ten herkulesowy wyczyn, potrzebuje dużo wapnia – co oznacza, że potrzebujesz go dużo także i ty.
Jeśli wystąpią u ciebie niedobory, twoje dziecko będzie pobierać wszystko, czego potrzebuje, prosto z twoich kości podczas ciąży, a później także podczas karmienia piersią. Może to prowadzić do wielu urazów, łamliwości kości oraz czasowego ich zaniku.