cera tłusta, jak pielęgnować cerę tłustą, pielęgnacja twarzy, trądzik
fot. unsplash.com

Jak na pewno dobrze wiesz, to czy dana rutyna pielęgnacyjna jest dla ciebie odpowiednia, czy nie, zależy od twojego typu cery. Jej reakcja na zabiegi i kosmetyki będzie bowiem zależeć głównie od tego, czy jest sucha, wrażliwa, trądzikowa, dojrzała, mieszana, czy tłusta. U większości z nas wszystkie te typy w jakiś sposób się mieszają. Tutaj skupimy się na potrzebach cery tłustej. 

Pielęgnacja cery tłustej

Tłusta skóra to taka, która ma nadaktywne gruczoły łojowe. W praktyce oznacza to, że produkują więcej sebum, niż potrzebujesz. Czasami jest to genetyczne, a czasami może być spowodowane zmianami hormonalnymi (antykoncepcja, ciąża) lub po prostu użyciem niewłaściwych produktów do pielęgnacji skóry – jeśli pozbędziesz się ze skóry zbyt dużego poziomu nawilżenia, zrekompensuje to ona sobie nadmiernym wytwarzaniem sebum. Twoja skóra będzie wtedy w niezdrowy sposób błyszcząca, z rozszerzonymi porami i dużo bardziej podatna na wypryski i zaskórniki.

Odpowiednia pielęgnacja (a także dieta i suplementacja) może jednak zapobiec znacznej części tych problemów. Dzieli się na pielęgnację poranną i wieczorną, z krokami i produktami dopasowanymi odpowiednio do obu tych pór dnia.

Pielęgnacja poranna

Oczyszczanie

W przeciwieństwie do skóry suchej, skóra tłusta nie może obejść się bez porannego oczyszczania. Pot, nadmiar sebum i zanieczyszczenia nagromadziły się na skórze w nocy i mogą zatykać pory, jeśli nie zostaną (delikatnie) usunięte. Rozpocznij poranny rytuał łagodnym środkiem czyszczącym na bazie wody, aby dać sobie świeży start. Rozpoczęcie od czystej twarzy pozwala również na lepsze działanie następujących produktów do pielęgnacji skóry.

Tonizowanie

Toniki dla skóry tłustej powinny zasadniczo działać tak samo jak te dla suchej. Mają pozbyć się resztek brudu i makijażu, przygotować skórę do kolejnych etapów pielęgnacji i sprawić, by wchłonęła więcej aktywnych składników. Dobry tonik do skóry tłustej usunie przetłuszczanie się i połysk, nie wysuszając twojej twarzy. Szukaj produktu, który poprawia strukturę skóry i zmniejsza pory, a jednocześnie utrzymuje równowagę nawilżenia. Jeśli masz inne problemy ze skórą, takie jak pigmentacja lub podrażnienie, możesz spróbować poszukać toniku, który działa jednocześnie na wiele frontach(tonizuje, rozjaśnia, łagodzi).

Nawilżanie

“Zamknij” w skórze wszystkie składniki odżywcze, które właśnie jej dostarczyłaś, za pomocą lekkiego kremu nawilżającego. Trzymaj się konsystencji emulsji lub żelu, ponieważ bogatsze kremy prawdopodobnie zatkają twoje pory. Jeśli masz wrażliwą lub podrażnioną skórę, poszukaj preparatów nawilżających o właściwościach kojących i łagodzących podrażnienia.

Ochrona przed słońcem

Zakończ poranną rutynę kremem przeciwsłonecznym, który ochroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV i zapobiegnie przedwczesnemu starzeniu się. Możesz połączyć krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym, używając kremu nawilżającego z SPF, co najmniej 30.

cera tłusta, jak pielęgnować cerę tłustą, pielęgnacja twarzy, trądzik
fot. pexels.com

Pielęgnacja wieczorna

Oczyszczanie

Niezależnie od tego, czy nałożyłaś makijaż, oczyszczanie wieczorem zawsze musi być podwójne. Produkty myjące na bazie olejków bardzo łatwo i delikatnie rozpuszczają nadmiar sebum i makijażu. Następnie zastosuj środek na bazie wody, aby oczyścić skórę po raz drugi.

Złuszczanie

Skóra tłusta jest szczególnie podatna na gromadzenie się nadmiaru martwych komórek, zatkane pory i zaskórniki. Poza tym szkody środowiskowe mogą powodować matowienie, szorstkość, nierówność powierzchni skóry i pogłębienie widoczności drobnych zmarszczek. Aby zapobiec zatykaniu się porów i szorstkości skóry, należy regularnie (2-3 razy w tygodniu) złuszczać ją delikatnym środkiem. Produkty do chemicznego złuszczania – takie jak z kwasami AHA i BHA – świetnie wspomagają cykl odnowy komórkowej, przyspieszając i ułatwiając rozjaśnić ciemne plamy i dodać blasku skórze, podczas gdy eksfolianty fizyczne pomagają poprawić jej strukturę. Bądź jednak ostrożna w przypadku wszelkich drobinek i unikaj peelingów, w których mają one nieregularny kształt. Ich ostre krawędzie mogą tworzyć na skórze mikro nacięcia, zmieniające się potem w blizny.

Tonizowanie

Ten krok wygląda tak samo jak w rutynie porannej.

Serum / Esencje / Ampułki / Maski

Skorzystaj z tego kroku, aby w ukierunkowany sposób zająć się wszelkimi problemami dotyczącymi twojej skóry. Jeśli czujesz, że potrzebuje nawilżenia, zastosuj zabieg nawilżający. Jeśli chcesz uporać się z drobnymi zmarszczkami, zastosuj kurację przeciwstarzeniową. Jeśli chcesz rozjaśnić skórę, zastosuj kurację rozjaśniającą. Radzimy trzymać się bardziej wodnistych, lekkich produktów, które łatwiej wchłaniają się w przypadku skóry tłustej. Świetnym wyjściem są także maski z glinki.

Nawilżanie

W przypadku rutyny wieczornej, możesz pozwolić sobie na nieco bogatsze produkty, niż o poranku. Twoja skóra będzie miała czas aby je wchłonąć. Dalej jednak trzymaj się z daleka od wszystkiego, co mogłoby zapchać twoje pory.

cera tłusta, jak pielęgnować cerę tłustą, pielęgnacja twarzy, trądzik
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here