Popołudniowe drzemki mają kiepską reputację. Niektórzy postrzegają sjestę jako oznakę lenistwa, niskiej energii, a nawet choroby. Jednak nowe badanie sugeruje, że popołudniowy sen może wyostrzyć pracę twojego umysłu, jeśli masz ponad 60 lat. Podobny skutek mogą odczuć także młodsze osoby. Jakie są tego przyczyny?
Zbawienny wpływ drzemek na umysł
Według przeprowadzających badanie naukowców, starsi dorośli, którzy ucinali sobie po południu drzemki, uzyskali wyższe wyniki w teście poznawczym niż ci, którzy nie kładli się spać od rana do wieczora. Opublikowane w piśmie General Psychiatry, dotyczyło zarówno zdrowia fizycznego, jak i poznawczego wśród 2214 osób w wieku powyżej 60 lat, mieszkających w dużych miastach w Chinach. Spośród nich 1534 regularnie drzemało po południu, a 680 nie.
Badanie obserwacyjne wykazało, że drzemiący uzyskali „znacznie wyższe” wyniki w Mini Mental State Exam (MMSE), standardowym teście przesiewowym na demencję, który obejmuje ocenę umiejętności wzrokowo-przestrzennych, rozpiętości uwagi, rozwiązywania problemów, pamięci roboczej, świadomości lokalizacyjnej i płynności werbalnej .
Według badań przeprowadzonych przez dr Lin Sun z Centrum Chorób Alzheimera i Powiązanych Zaburzeń w Szanghajskim Centrum Zdrowia Psychicznego i Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, rezultaty drzemek wypadły szczególnie dobrze w ostatnich trzech kategoriach. Sen ma duży wpływ nie tylko na dobry wygląd naszej skóry, czy obniżenie stresu, ale też na zdolność uczenia się. Drzemki stanowią pomoc dla naszego mózgu, pozwalają mu odzyskać siły po “wypaleniu się” i otrzymaniu nadmiaru informacji. Te z nich, które są niepotrzebne, zostają w czasie drzemki usunięte z obszaru pamięci tymczasowej. Pozwala to mózgowi przygotować się na przyjęcie i przetworzenie nowych informacji.
Korzyści wykraczają poza ostrość umysłu
Idealna, zdrowa drzemka, to ta odbyta po południu, między 13:00. i 15:00 i trwająca od 10 do 30 minut. Jeśli jesteś w stanie złapać chwilę snu, możesz odnieść wiele korzyści. Dowody sugerują, że drzemanie świetnie poprawia nastrój, dodaje energii i poprawia produktywność, jednocześnie zmniejszając niepokój oraz napięcie fizyczne i psychiczne, może więc nawet pomóc poprawić nastrój osób z depresją, czy zaburzeniami lękowymi. Pomoże także kobietom borykającym się z bolesnymi okresami, czy wahaniami nastrojów w wyniku antykoncepcji hormonalnej. W połączeniu z odpowiednią dietą i suplementacją, drzemki zrobią z ciebie superwoman.
Krótka popołudniowa drzemka może sprawić, że poczujesz czujność i gotowość do radzenia sobie z resztą dnia bez poczucia zdezorientowania i oszołomienia, które możesz poczuć po przebudzeniu z dłuższego snu. Jeśli jesteś w stanie drzemać przez nieco dłuższy czas, powiedzmy 60 minut, właśnie taka drzemka pomoże w nauce. Mózg zacznie przenosić wspomnienia z tymczasowego ośrodka – hipokampu – do ich stałego domu, kory mózgowej. Drzemki mogą więc stanowić świetną pomoc dla osób uczących się do egzaminów, Wielu z nas z natury odczuwa potrzebę “przespania się” z informacjami, jakich się uczymy, a nasze babcie radziły nam nawet przecież spanie z książką pod poduszką.
Nie wszystkie drzemki są zdrowe
Ponad 1 na 3 Amerykanów drzemie każdego dnia. Podczas gdy badania wykazały, że popołudniowe drzemki poprawiają sprawność umysłową, pozostaje niejasne, czy mogą także zapobiegać pogorszeniu funkcji poznawczych wraz z wiekiem.
Każda osoba może odnieść korzyść z krótkiej drzemki popołudniowej, zwłaszcza w czasie jej naturalnego spadku dobowego. Wykazano, że krótkie (mniej niż 30 minut) drzemki zwiększają czujność i poprawiają zdolności poznawcze oraz poprawiają nastrój na resztę dnia. Jednak dłuższe drzemki mogą sprawić problemy.
Jeśli często zdarza ci się drzemać dłużej niż 1 godzinę, może to oznaczać, że ilość i jakość snu w nocy nie są wystarczające. Więcej niż dwie godziny może wskazywać na ukryte patologie. W grę mogą również wchodzić także złe nawyki związane ze snem. Jest to często obserwowane zwłaszcza teraz, w dobie ekranów, jasnego światła i długich godzin pracy przed komputerem.