Ciąża to czas ekscytujący, ale może też być czasem pełen niepewności lub zmartwień. To naturalne, że masz obawy związane z byciem nową mamą. Dodatkowo, jeśli pracujesz, możesz stresować się tym, co stanie się z tobą po narodzinach dziecka, lub jeśli w czasie ciąży pojawią się komplikacje. Oto, co musisz wiedzieć o bezpiecznej pracy podczas ciąży i o tym, jak poinformować o niej pracodawcę.
Czy praca w ciąży jest bezpieczna?
Według badań większość kobiet jest w stanie kontynuować pracę w czasie ciąży. To powiedziawszy, bezpieczeństwo twojej pracy zależy od takich czynników, jak:
- charakter pracy;
- twój stan zdrowia;
- wszelkie komplikacje związane z ciążą, jeśli się pojawią.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli masz obawy dotyczące swojej pracy lub jeśli praca naraża cię na którekolwiek z poniższych zagrożeń:
- chemikalia lub promieniowanie;
- długie okresy stania lub wspinania się;
- przenoszenie lub podnoszenie ciężkich ładunków;
- głośne dźwięki lub wibracje ciężkich maszyn;
- ekstremalne ciepło lub zimno.
Liczba godzin, a nawet pora dnia, kiedy pracujesz, również może mieć znaczenie.
Badanie przeprowadzone w 2014 roku wykazało, że osoby, które pracowały ponad 40 godzin tygodniowo, były bardziej narażone na poronienie i poród przedwczesny. Im więcej przepracowanych godzin (51–70 godzin i więcej), tym większe ryzyko. Było również najwyższe było w pierwszym trymestrze ciąży.
Duńskie badanie z 2019 roku wykazało, że także osoby, które pracują co najmniej dwie nocne zmiany tygodniowo, mogą być bardziej narażone na poronienie (32 procent) niż osoby, które pracują w ciągu dnia. Wyjaśnieniem jest twój rytm dobowy i sposób, w jaki organizm uwalnia hormon zwany melatoniną, który odgrywa rolę w ochronie łożyska. Jeśli chcesz więc pozostać zawodowo aktywna, przedyskutuj to z lekarzem, zadbaj o zdrową dietę, suplementację (także suplementy dla ciężarnych) i znajdź sposób na zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym, aby nie narażać się na nadmierny stres.
Radzenie sobie z typowymi objawami ciąży w pracy
Bez względu na to, czy twoja praca jest bezpieczna, czy nie, możesz odczuwać różne nieprzyjemności z powodu wczesnych objawów ciąży. Oto, jak możesz sobie z nimi radzić w pracy (jednak jeśli odczuwasz ból, skurcze, plamienie lub inne niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem!).
Poranne mdłości
Nudności i wymioty mogą pojawić się we wczesnym okresie ciąży. Postaraj się jak najlepiej zidentyfikować czynniki wyzwalające u ciebie mdłości i ich unikaj. Pomocne może być spożywanie niewielkich posiłków i przekąsek z mdłych składników (takich jak pieczywo, krakersy, mus jabłkowy) w ciągu dnia. Ulgę może przynieść też herbata ziołowa.
Jeśli twoje poranne mdłości są wyjątkowo ciężkie, pomocne może być poinformowanie pracodawcy o tych okolicznościach. Może się okazać, że będziesz znikać w toalecie na dłuższą chwilę, a dzięki komunikacji twoi przełożeniu zrozumieją, co się dzieje i będą mogli dostosować do tej sytuacji swoje wymagania wobec ciebie.
Zmęczenie
Możesz być szczególnie wyczerpana w pierwszym trymestrze i ponownie, gdy zbliżasz się do terminu porodu. Upewnij się, że dużo odpoczywasz poza godzinami pracy. Eksperci twierdzą, że podczas ciąży potrzebujesz od 8 ,5 do 9,5 godziny snu każdej nocy.
Jeśli jesteś bardzo zmęczona możesz pomyśleć o tym, jak zmniejszyć liczbę obowiązków, jakie czekają na ciebie już po pracy. Spróbuj uzyskać pomoc w takich sprawunkach, jak zakupy spożywcze, praca na podwórku i sprzątanie domu – a przynajmniej nie oczekuj od samej siebie, że zrobisz to wszystko, gdy nie czujesz się najlepiej.
Ból pleców lub miednicy
Możesz odczuwać więcej bólów w całym ciele, ponieważ hormony rozluźniają więzadła i stawy. W szczególności twoje plecy lub miednica mogą boleć, gdy rośnie brzuch.
Jak złagodzić dyskomfort:
- Noś wygodne buty, takie jak np. buty do biegania, jeśli twoja praca wymaga częstego stania lub poruszania się. Podczas podnoszenia czegokolwiek zwracaj uwagę na swoją postawę i podnoś dolną część ciała, a nie plecami.
- Rób przerwy, jeśli to konieczne, aby dać odpocząć swojemu ciału. Jeśli stoisz przez dłuższy czas, spróbuj oprzeć jedną stopę na stołku, aby zmniejszyć napięcie pleców. Jeśli siedzisz przez dłuższy czas, podpieraj dolną część pleców małą poduszką.
- Rozważ założenie pasa podtrzymującego ciążowy brzuch, aby zmniejszyć napięcie brzucha na plecach i miednicy.
- Używaj termoforów lub okładów z lodu, aby złagodzić ból. Pamiętaj jedynie, aby nie umieszczać termoforów na swoim brzuchu. Jeśli ból nasili się tak czy siak, skontaktuj się z lekarzem.