suplementy, zdrowie
fot. unsplash.com

Kwarantanna a także minione Święta zostawiły nam po sobie kilka nadprogramowych kilogramów, uczucie ociężałości i braku energii. Możliwość uprawiania sportu jest wciąż mocno ograniczona, mamy jednak dalej wpływ na nasza dietę. Dobrze byłoby więc po chwili świątecznego, a za chwilę też karnawałowego zapomnienia, wrócić do zdrowych nawyków. Jednym z nich jest odpowiednia suplementacja, która pomoże nam wrócić na wiosnę do formy. O czym należy pamiętać?

Najpierw zadbaj o dietę

Suplementy, jak sama nazwa wskazuje, mają jedynie suplementować nam potrzebne witaminy i minerały, a nie zastępować zdrową, zbilansowaną dietę. Tabletki nie zadziałają w magiczny i zbawienny sposób, jeśli dzień w dzień całkowicie ignorujemy zalecenie żywieniowe lekarzy i sygnały własnego organizmu, jemy nieregularnie i w biegu.

Co właściwie oznacza zdrowa, zbilansowana dieta? Dla każdego będzie się ona różnić, jednak podstawowe założenia wspólne są dla wszystkich. Nasza dieta powinna być dostosowana do potrzeb naszego organizmu, dostarczać mu odpowiednią (a więc nie za niską, ale i nie za wysoką) dawkę wszystkich niezbędnych nam do zdrowego funkcjonowania witamin i minerałów, a także odpowiednią ilość kalorii.

Jedne z podstawowych zaleceń, to: warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę naszych dziennych posiłków, produkty zbożowe powinny być pełnoziarniste, tłuszcze zwierzęce i cukry proste ograniczone, żywność jak najmniej przetworzona. Więcej zasad i bardziej szczegółowych zaleceń żywieniowych dostosowanych do waszej płci, grupy wiekowej i stanu zdrowia, znajdziesz np. na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej – www.ncez.pl.

suplementy, dieta, zdrowie
fot. unsplash.com

Podejdź do suplementów z głową

Po pierwsze, nie musisz suplementować wszystkiego. To, że piękna pani w reklamie telewizyjnej zachwala jakiś kompleks witamin nie oznacza, że powinnaś biec do apteki i zaopatrzyć się w jego zapas na 6 miesięcy. Może się bowiem okazać, że wcale nie potrzebujesz suplementować swojej diety we wszystkie reklamowane składniki, więc po prostu wyrzucisz pieniądze w błoto.

Istnieją niedobory, które są bardziej powszechne niż inne, np. niedobory witaminy A i C, witamin z grupy B, wapnia i żelaza (np. w grupie wegetarian i wegan) oraz witaminy D (z powodu braku słońca). Poza tym, naprawdę wystarczy jeśli wsłuchasz się w swój własny organizm. Jeśli dokuczają ci skurcze mięśni i bezsenność, może to oznaczać, że brakuje ci magnezu. Na problemy z pamięcią pomoże specyfik zawierający lecytynę. Osłabione włosy i paznokcie, zmiany w wyglądzie, jak poszarzała cera, przerzedzenie włosów prostych, czy zanik skrętu w przypadku loków, mogą świadczyć o ogólnym złym stanie organizmu, a zabiegi pielęgnacyjne jak np. olejowanie zajmą się jedynie symptomem. Możesz więc doraźnie zaopatrzyć się w suplementy będące połączeniem różnych witamin korzystnie wpływających na kobiece zdrowie, jednak pamiętaj, że wszelkie niepokojące objawy powinny cię najpierw zaprowadzić do lekarza, a dopiero potem do apteki.

Jeśli już wypatrzysz odpowiedni dla siebie suplement, nie kupuj go w ciemno. Przeczytaj opinie, dopytaj o niego farmaceuty, a przede wszystkim, przeczytaj dokładnie ulotkę. Upewnij się, że produkt nie będzie kolidował z lekami na receptę, które już przyjmujesz. Sprawdź, czy dawka w jednej tabletce lub saszetce jest dawką wystarczającą na cały dzień, czy może będziesz musiała tych tabletek łykać dziesięć, a przez to wydać o wiele więcej pieniędzy aby w ogóle odczuć ich pozytywne działanie. I przede wszystkim, nie opieraj swojego zdrowia i dobrego samopoczucia wyłącznie na suplementach. Mają być one jedynie pomocą, małą częścią całościowego zdrowego stylu życia.

Pomyśl o naturalnych alternatywach

Jeśli nie masz ochoty brać codziennie tabletek na wzmocnienie odporności, włosów, czy wzroku, przyjrzyj się nieco bliżej naturalnym sposobom na wzmocnienie organizmu. Chociażby stary dobry czosnek, który jest podstawą bardzo wielu suplementów, można po prostu wprowadzić do diety w trochę większej ilości i obserwować, czy w jakiś sposób to pomogło. Ocet jabłkowy jest z kolei naturalnym probiotykiem.

Magnez znajdziemy w ciemnej czekoladzie, wapń w szklance mleka, a żelazo w kawałku chudego mięsa lub w szpinaku. Oczywiście, nawet najzdrowsza dieta wciąż nie dostarczy nam w stu procentach wszystkich witamin i minerałów, chyba że spędzimy kilka godzin dziennie, codziennie, na skrupulatnym planowaniu jadłospisu i liczeniu. Dodatkowo, witaminy zawarte w suplementach, są nieraz sformułowane tak, że przyswajają się lepiej niż te obecne w żywności. Niektóre witaminy są rozpuszczalne w olejach. Możemy więc pamiętać, aby z każdym posiłkiem zjeść łyżeczkę oleju lub po prostu zaopatrzyć się w suplement w formie gotowej, oleistej kapsułki.

Pamiętaj także, że mimo iż naturalne, zioła nie są suplementami i nie powinny być jak takie traktowane. To, że coś jest ziołowe, nie oznacza, że jest nieszkodliwe. Zwłaszcza osoby biorące leki na receptę powinny być ostrożne, ponieważ mogą przypadkowo zrobić sobie krzywdę, np. osłabiając ziołami działanie ważnego dla ich codziennego funkcjonowania leku. Przykładowo, dziurawiec osłabia działanie antykoncepcji hormonalnej, a także leków przeciwzakrzepowych.

suplementy, dieta, zdrowie
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here