jak zrezygnować z pracy, jak odejść z pracy, odchodzenie z pracy, rezygnacja z pracy, jak wygląda rezygnacja z pracy
fot. pexels.com

Rezygnacja z pracy zawsze będzie czymś niewygodnym. W związku z tym zawsze dobrze jest zaplanować z wyprzedzeniem przed wyjazdem, aby być lepiej przygotowanym na to, co nastąpi po złożeniu listu rezygnacyjnego. Oto kilka wskazówek i podpowiedzi, na co się przygotować i czego się spodziewać kiedy odchodzimy z pracy

Jak możesz się przygotować do odejścia?

Twoje przygotowania powinny zacząć się od posiadania dobrego powodu, aby odejść. Niezależnie od tego, czy jest to praca, czy związek, zawsze dobrze jest odejść na dobrych warunkach. Na tym etapie komunikacja jest niezwykle istotna i powinnaś być przygotowany na udzielenie szefowi jasnego wyjaśnienia powodów odejścia.

Może to być spowodowane wypaleniem, zbyt dużym stresem, kwestiami zdrowotnymi, zbyt dużą presją w łączeniu pracy i życia prywatnego, czy może przekroczeniem przez pracodawcę postawionych przez ciebie granic. Jasno określ swój zamiar rezygnacji i chociaż wyjaśnienie powodów rezygnacji nie jest koniecznością, musisz być przygotowana na udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania.

Twój szef może zapytać, czy odchodzisz po wyższą pensję, czy też dołączasz do konkurencji. Mogą nawet spróbować zaoferować kontrofertę, aby przekonać cię do pozostania. Podczas rozmowy okaż wdzięczność za ich zaufanie i wyjaśnij z szacunkiem, że chociaż zdecydowałaś się odejść, nadal chciałabyś pozostać z nimi w kontakcie. Twoje relacje zawodowe z szefem i współpracownikami powinny być kontynuowane nawet po odejściu z firmy, ponieważ stają się oni częścią twojej sieci zawodowej.

jak zrezygnować z pracy, jak odejść z pracy, odchodzenie z pracy, rezygnacja z pracy, jak wygląda rezygnacja z pracy
fot. pexels.com

Które miesiące są najlepsze na rezygnację?

Grudzień to zazwyczaj miesiąc, w którym rynek pracy staje się bardziej aktywny. Większość osób poszukujących pracy to osoby, które ciężko pracowały w nadziei na awans, ale odmówiono im takiej możliwości. Istnieją również inne czynniki, takie jak atrakcyjniejszy pracodawca, rozszerzone obowiązki zawodowe i wyższe wynagrodzenie.

Kolejny okres, w którym spodziewać możesz się wzrostu liczby osób poszukujących pracy, to kwiecień, zaraz po wypłacie premii. Pracownicy zwykle czekają na należne im dodatkowe pieniądze, zanim faktycznie złożą rezygnację. Drugi okres wypłaty premii, na który należy zwrócić uwagę, przypada między lipcem a wrześniem.

Jeśli więc chcesz mieć mniej konkurencji, odejdź w innym czasie, jednak pamiętaj, że wtedy też na rynku będzie prawdopodobnie znacznie mniej ofert. Z kolei jeśli stres staje się za duży i czujesz się już bardzo niekomfortowo, nie czekaj. Zamiast czuć okropnie i mieć nadzieję, że sytuacja się poprawi, może lepiej po prostu zerwać plaster. Skoncentruj się na własnym rozwoju zawodowym, znajdując pracę i pracodawcę, które pomogą ci osiągnąć twoje cele.

Jakie nastawienie jest najlepsze w czasie rezygnacji z pracy

Najlepszym sposobem na rezygnację jest spotkanie twarzą w twarz, ponieważ pozwala to uniknąć nieporozumień dotyczących powodów rezygnacji z pracy. Twój szef byłby również wdzięczny za to, że podjęłaś swoją decyzję po przemyśleniu za i przeciw i przy osobistym spotkaniu miałabyś możliwość lepszego zrozumienia powodów odejścia.

Jeśli jesteś osobą, która nie lubi konfrontacji, możesz przesłać list rezygnacyjny za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jednak nawet jeśli robisz to przez e-mail, nadal powinnaś być otwarta na pytania i ewentualną dyskusję.

jak zrezygnować z pracy, jak odejść z pracy, odchodzenie z pracy, rezygnacja z pracy, jak wygląda rezygnacja z pracy
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here