nowa praca, jak poradzić sobie w nowej pracy, stawianie granic w pracy, jak stawiać granice w pracy, jak pracować z domu
fot. pexels.com

Wyznaczanie granic w celu ochrony naszego dobrego samopoczucia w nowej pracy może być trudne, szczególnie podczas pracy w domu. Ponieważ kultura pracy i nasza własna ambicja mówi nam, że powinniśmy pracować po godzinach, aby osiągnąć postęp, poświęcenie czasu dla siebie łatwo może stać czymś, co będzie w nas budzić poczucie winy. Nagle okazuje się, że granica między życiem zawodowym a prywatnym rozmywa się, a my stajemy się coraz bardziej zestresowani, a nawet wypaleni.

Dlaczego postawienie granic jest konieczne

W nowej pracy czujemy, że jesteśmy uważnie obserwowani i musimy zachowywać się jak najlepiej. Poza tym możemy nie być świadomi norm i kultury danego zespołu, gdy fizycznie nie przebywamy w biurze, ale pracujemy z domu. Bycie fizycznie odległym od swojego zespołu może sprawić, że poczujesz się zdezorientowana co do tego, co masz robić, a do tego trudno będzie ci poczuć się częścią grupy.

Jednak zachowanie pewności siebie i wyznaczenie pewnych granic i zasad jest kluczowe, jeśli chodzi o unikanie stresu i wypalenia. Jeśli pamiętamy, że dbanie o siebie jest warunkiem tego, abyśmy byli jak najlepsi w tym co robimy, oczywistym jest, że musimy wyznaczyć pewne granice, aby pracować wydajnie. Jeśli masz problem z wyznaczeniem granic będąc postawioną w nowej roli, oto kilka wskazówek, które pomogą ci zacząć to robić.

nowa praca, jak poradzić sobie w nowej pracy, stawianie granic w pracy, jak stawiać granice w pracy, jak pracować z domu
fot. pexels.com

Rozpocznij codzienną odprawę samodzielnie

Kiedy zaczynamy nową pracę, możemy dać się wciągnąć w codzienną walkę związaną z naszymi listami rzeczy do zrobienia i projektami. Często zatłoczony harmonogram pozostawia niewiele czasu na jakikolwiek margines. Poświęć więc każdego dnia czas na to, aby w pewnym sensie sprawdzić, co u ciebie samej słychać. Ważne jest, aby najpierw zadać sobie pytanie o to, czego potrzebujesz, aby być najlepszą sobą.

Przyjrzyj się swojej codziennej rutynie i zadaj sobie pytanie, jak wyglądają twoje zzdrowe nawyki – od snu, nawodnienia, po aktywność fizyczną. Kiedy każdego dnia poświęcisz chwilę na samoocenę, możesz zobaczyć, które obszary twojej rutyny wymagają postawienia w pracy pewnych granic.

Porozmawiaj z przełożonym o swoich godzinach pracy

Jednym z aspektów pracy zdalnej jest to, że możesz komunikować się ze współpracownikami w różnych strefach czasowych, co może kolidować z ustalonymi godzinami pracy. Jeśli pracujesz w różnych strefach czasowych, poznaj normy dotyczące tego, jak to działa. Większość firm ma normy dotyczące tego, jak ludzie w różnych strefach czasowych mogą ze sobą współpracować.

Porozmawiaj szczerze ze swoim przełożonym na temat oczekiwań dotyczących godzin pracy i powiadom go otwarcie o własnych granicach. Jeśli okaże się, że musisz być pod telefonem, czy na skrzynce mailowej niemal 24 godziny na dobę, szybko stracisz jakikolwiek zapał do pracy.

Rób sobie krótkie przerwy, aby o siebie zadbać

Praca bez chwili wytchnienia, zwłaszcza, kiedy się w nią wkręcisz lub gdy gonią cię terminy, może być kusząca, zwłaszcza gdy chcemy zaimponować naszym nowym współpracownikom. Ale odejście od naszych biurek nawet na krótki czas może zwiększyć naszą produktywność.

Znajdź trochę czasu w ciągu dnia na chwilę dla siebie, niezależnie od tego, czy chodzi o przerwę, kiedy kończysz rozmowę na Zoomie aby wziąć głęboki oddech, czy też o chwilę na oczyszczenie umysłu i spokojne przygotowanie sobie lunchu. Kiedy poświęcisz czas na przerwy, które poprawiają twoje samopoczucie, zauważysz, że po powrocie do pracy będziesz jeszcze bardziej efektywna.

Wyznacz fizyczną przestrzeń swojej pracy

Określenie wyraźnych granic w pracy obejmuje także odrębny obszar roboczy. Posiadanie biura w domu, oraz zorganizowanego dnia pracy jest bardzo ważne dla wytyczenia granic między pracą a życiem prywatnym.

Stół kuchenny nie jest idealny, nie tylko z powodu zakłóceń, ale także dlatego, że zaciera granice między posiłkami a pracą. Oczywiście, jeśli nie masz innej opcji, wszystko co jest dostępne też zadziała. Jednak dzięki celowemu określeniu miejsca pracy możesz wyznaczyć jeden obszar jako obszar roboczy, a następnie fizycznie oddzielić się od niego pod koniec dnia.

nowa praca, jak poradzić sobie w nowej pracy, stawianie granic w pracy, jak stawiać granice w pracy, jak pracować z domu
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here