wypalenie w pracy, wypalenie zawodowe, jak radzić sobie z wypaleniem, brak motywacji w pracy, niechęć do pracy
fot. pexels.com

Wypalenie to coś więcej niż tylko uczucie zmęczenia pod koniec 15-godzinnego dnia pracy lub przetrwanie trudnego tygodnia, próbując dotrzymać napiętego terminu. Definiuje się je jako reakcję na długotrwały lub chroniczny stres związany z pracą i zazwyczaj towarzyszy mu kilka definiujących cech, takich jak wyczerpanie, cynizm i poczucie obniżonych zdolności zawodowych. Jak zauważyć i walczyć z wypaleniem zawodowym?

Klasyczne objawy wypalenia zawodowego

Oznaki wypalenia są stopniowe i mogą się pogorszyć, jeśli zostaną zignorowane. Potrzeba czasu, aby dojść do siebie, więc im wcześniej rozpoznasz objawy, tym szybciej będziesz w stanie przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem psychicznym.

Wyczerpanie

Zmęczenie psychiczne i fizyczne jest jednym z najwyraźniejszych wskaźników wypalenia. Jeśli przez cały czas czujesz się zmęczona lub brakuje ci energii do robienia prostych rzeczy, z którymi wcześniej nie miałaś problemu, możesz doświadczać wczesnych objawów wypalenia, jak np. spadek produktywności.

Brak motywacji

Jeśli bez większej refleksji odhaczasz rzeczy z listy „do zrobienia”, zamiast znajdować nowe i skuteczniejsze sposoby załatwiania spraw, być może straciłaś motywację w pracy. Brak motywacji i entuzjazmu do może również wpłynąć na twoje życie osobiste. Jeśli więc twoi przyjaciele i współpracownicy przekazali ci opinię na temat twojego braku zainteresowania i zaangażowania być może nadszedł czas, aby ponownie ocenić poziom stresu i sposób, w jaki sobie z nim radzisz.

Zmniejszona wydajność pracy

Czy zamykasz mniej projektów, niż dotychczas? Ciągle spóźniasz się z terminami? Czy twój szef skomentował jakość twojej pracy? Osoby cierpiące na wypalenie często mają negatywne nastawienie do pracy i może to wpłynąć na ich wyniki. Zmęczenie i brak motywacji często przekładają się na trudniejszą koncentrację w pracy i mniejsze zainteresowanie zadaniami, nad którymi pracujesz. Łatwiej będzie ci rozpraszać się, np. sięgając po telefon, a jeśli pracujesz z domu całkowicie odchodząc od laptopa i zajmując się czymś innym, jak chociażby pranie, sprzątanie, czy nawet drzemka.

wypalenie w pracy, wypalenie zawodowe, jak radzić sobie z wypaleniem, brak motywacji w pracy, niechęć do pracy
fot. pexels.com

Sposoby radzenia sobie z wypaleniem

Wypalenie to jedna z tych rzeczy, które nie znikną same, więc będziesz musiała podjąć pewne konkretne kroki, aby sobie z tym poradzić, zanim wymknie się spod kontroli.

Więcej śpij i ćwicz

Wyczerpanie może zaostrzyć wypalenie, które odczuwasz, i prowadzić do poważnego zmęczenia psychicznego i fizycznego. Większość dorosłych potrzebuje co najmniej sześciu godzin snu każdej nocy, aby prawidłowo funkcjonować. Nadszedł czas, aby pozwolić swojemu ciału na odpoczynek, którego potrzebuje. I nie mówimy tylko o jednym maratonie snu, aby zrekompensować złe nawyki. Chodzi o uzyskanie lepszej równowagi między pracą a odpoczynkiem. Nie zajadaj stresu przed snem, nie gap się w ekran telefonu przez kilka godzin zamiast spać.

Wiele badań wykazało również, że ćwiczenia mogą być korzystne zarówno dla ciała, jak i umysłu. Kiedy ćwiczysz, twoje ciało uwalnia endorfiny, które zmniejszają stres i poprawiają nastrój. Przyzwoita ilość snu i regularne ćwiczenia są niezbędne dla poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Zrób sobie przerwę

Wypalenie wynika ze stresu związanego z pracą, więc naturalnie najlepszym sposobem na walkę z nim jest odejście od pracy i udanie się na prawdziwy urlop.

Jeśli możesz, weź tydzień lub dwa wolnego i trzymaj się z daleka od skrzynki mailowej. Daj sobie trochę oddechu i całkowicie oderwij się od pracy w tym okresie. Pozwól sobie zdjąć nogę z pedału i odpocząć – zasługujesz na przerwę.

Zburz monotonną rutynę

Przerwij swoje codzienne życie, robiąc coś nowego. Może to być tak proste, jak czytanie książki, oglądanie serialu komediowego lub udział w koncercie. Zrób coś, co zakłóci monotonię i sprawi, że wszystko będzie świeże i interesujące. Umożliwi to twojemu mózgowi skoncentrowanie się na czymś nowym dla odmiany i zapewni krótkie wytchnienie od regularnych obowiązków. Możesz nawet zyskać nowe perspektywy, robiąc coś innego i stosując nowo odkrytą wiedzę w swojej pracy.

Szukaj wsparcia u innych

Coś, co zwykle przytrafia się osobom wypalonym, to izolacja, ponieważ są one zbyt często wyczerpane psychicznie i emocjonalnie, aby nadążyć za swoimi relacjami społecznymi.

Warto jednak zauważyć, że izolowanie się od systemu wsparcia jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Znajdź czas na ponowne połączenie się z przyjaciółmi, z którymi straciłeś kontakt, lub spróbuj dołączyć do kolegów na lunch zamiast jeść samotnie. Zadzwoń do mamy, spędź chwilę czasu z ukochanym, czy nawet zabierz swojego psa na spacer.

wypalenie w pracy, wypalenie zawodowe, jak radzić sobie z wypaleniem, brak motywacji w pracy, niechęć do pracy
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here