karmienie piersią, antybiotyki, czy można karmić piersią na antybiotyku, karmienie piersią a antybiotyki
fot. unsplash.com

Matki karmiące piersią, jak każdy inny, mogą potrzebować antybiotyków w przypadku infekcji bakteryjnej. Jednym z częstych powodów, dla których kobiety karmiące mogą potrzebować antybiotyków, jest infekcyjne zapalenie sutka. W momencie, gdy antybiotykoterapia jest konieczna pojawiają się pytania, czy karmienie piersią jest wciąż bezpieczne, a jeśli nie, jakie może mieć efekty na twoją pociechę.

Antybiotyki a karmienie piersią

Dobra wiadomość jest taka, że stosowanie antybiotyków jest generalnie bezpieczne podczas karmienia piersią i nie wymaga konieczności odciągania pokarmu. Oprócz tego, antybiotyki są też obecnie przepisywane znacznie rzadziej, ponieważ wiemy więcej o ograniczonych korzyściach ich stosowania, złym wpływie na florę jelitową oraz efekcie uodpornienia się organizmu, jeśli antybiotykoterapia jest stosowana na wyrost. Nie można jednak zaprzeczyć, że leki te mają swoje miejsce i zastosowanie w medycynie, i niejednokrotnie ratują życie.

Ogólnie zaleca się więc, aby antybiotyki były przyjmowane jedynie w sytuacjach, gdy jest to naprawdę konieczne. Jeśli jesteś matką karmiącą i napotkasz właśnie taką sytuację, jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć, abyś mogła być spokojna obserwując wszelkie zmiany, jakie mogą wystąpić u twojego dziecka.

karmienie piersią, antybiotyki, czy można karmić piersią na antybiotyku, karmienie piersią a antybiotyki
fot. unsplash.com

5 rzeczy, o których powinnaś wiedzieć

Zmiana koloru niespodzianek w pieluchach

Jeśli musisz zażywać antybiotyki podczas karmienia piersią, możesz zauważyć, że kupki twojego dziecka są bardziej rzadkie niż zwykle. Ponadto, mogą mieć zmieniony, bardziej zielony kolor. Nie wymaga to żadnego leczenia i powinno ustąpić wkrótce po zakończeniu przyjmowania przez ciebie antybiotyków.

Zachowanie i nastrój twojego dziecka może się chwilowo zmienić

Być może zauważyłeś już ten fakt dotyczący antybiotyków i karmienia piersią, jeśli już zaczęłaś terapię. Jeśli przyjmujesz antybiotyki podczas karmienia piersią, może się zdarzyć, że twój bobas chwilowo bardziej niepokoi cię objawami przypominającymi kolki. Tak samo jak w przypadku zmian w wypróżnianiu, nie wymaga to interwencji lekarza i powinno ustąpić wkrótce po zakończeniu terapii. Nie jest to nic poważnego i nie oznacza to, że powinnaś zaprzestać karmienia piersią lub przerwać branie antybiotyków.

Dodatkowo, niektóre matki odkryły, że stosowanie przez nie antybiotyków może wywołać u ich dziecka pewne oznaki wtórnej nietolerancji laktozy. Dzieje się tak, ponieważ wszystko, co powoduje podrażnienie jelit (takie jak stosowanie antybiotyków, przez ich wpływ na florę jelitową), może powodować właśnie wtórną nietolerancję laktozy. Po zakończeniu kuracji antybiotykowej i kontynuowaniu karmienia piersią stan jelit dziecka wróci do normy.

Twoje mleko jest istotne dla zdrowia twojego dziecka

Chociaż możliwe jest, że przyjmowane przez ciebie antybiotyki mogą wpływać na florę jelitową twojego dziecka, ważne jest, aby pamiętać o czymś ważniejszym i dość niesamowitym. Twoje mleko zawiera wiele czynników, mogących pomóc w leczeniu jelit niemowlęcia i przywróceniu zdrowej równowagi bakterii jelitowych.

Na przykład oligosacharydy (w ludzkim mleku jest ich ponad 200) są trzecią najbardziej rozpowszechnioną substancją w mleku matki. Są prebiotykami, a więc stanowią pokarm dla dobrych bakterii w jelitach. Mleko matki zawiera również probiotyki, w tym korzystne pałeczki kwasu mlekowego i bifidobakterie, które wspierają zdrową florę jelitową dziecka. Ważne jest także, aby pamiętać, że o ile antybiotyk może spowodować pewne zmiany w jelitach dziecka, mleko modyfikowane może zadziałać podobnie.

W rzeczywistości maleńkie ilości antybiotyku, które przechodzą przez mleko matki, prawdopodobnie w mniejszym stopniu wpłyną na florę jelitową twojego dziecka, niż w przypadku podania mu mleka modyfikowanego.

Dodatkowe probiotyki mogą być pomocne

Antybiotykoterapia jest zwykle dobrze tolerowana, przez większość zdrowych ludzi, a flora jelitowa zwykle szybko się regeneruje. Jednak jednym z częstych skutków ubocznych stosowania antybiotyków jest biegunka. Wynika to częściowo z faktu, że antybiotyki zabijają nie tylko niepożądane, złe bakterie, ale także te pożyteczne. Stosowanie probiotyków może być pomocne w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia skutków ubocznych antybiotykoterapii.

Naukowcy muszą jeszcze określić, które gatunki i szczepy są najbardziej skuteczne, optymalne dawkowanie oraz kiedy i jak długo należy stosować probiotyki. Ten punkt odnosi się do potencjalnego stosowania probiotyków u matek przyjmujących antybiotyki, a nie do bezpośredniego podawania ich dzieciom karmionym piersią (zwłaszcza karmionym wyłącznie piersią). Jak dotąd nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących stosowania suplementów probiotycznych podawanych bezpośrednio dzieciom karmionym wyłącznie piersią. Pamiętaj, żywność probiotyczna (jak np. ocet jabłkowy, kiszonki, itp.) powinna być częścią twojej diety tak czy siak, podobnie jak odpowiednia suplementacja, zwłaszcza w ciąży.

karmienie piersią, antybiotyki, czy można karmić piersią na antybiotyku, karmienie piersią a antybiotyki
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here