powracające sny, co oznacza powtarzający się sen, znaczenie snów, zdrowy sen
fot. unsplash.com

Czy zdarza ci się śnić kilka lub nawet kilkanaście razy o tym samym? Jeśli tak, nie jesteś sama. To dziwne uczucie deja vu po przebudzeniu może być niepokojące i dezorientujące, ale nie ma w tym nic nietypowego. Jakie są jednak powody tego zjawiska i co może oznaczać?

Znaczenie powtarzających się snów

Niezależnie od tego, czy powracający sen miał u ciebie miejsce w dzieciństwie, czy w wieku dorosłym, jest to całkowicie normalna sytuacja, chociaż zdarza się częściej u dorosłych niż dzieci (około 60 do 75 procent powtarzających się snów jest zgłaszanych przez dorosłych). Co ciekawe, częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, ale ponieważ mózgi mężczyzn i kobiet mają inną strukturę i inaczej działają, nie jest to jedyne zjawisko neurologiczne, które występuje częściej u płci pięknej (jak na przykład migreny).

Więc co oznacza powtarzający się sen? Niektórzy uważają, że to pewien sposób wszechświata zwracający naszą uwagę na konkretny temat i informujący nas, że jest on ważny i wart naszego zastanowienia. Powtarzające się sny są jak listonosze, czy kurierzy – dopóki nie otrzymamy wiadomości, którą próbują nam dostarczyć, będą do nas wracać, próbując do momentu, aż wiadomość zostanie odebrana i pomyślnie zdekodowana. Wtedy powtarzające się do tej pory sny mogą się zmienić.

Motyw takiego rodzaju snów jest tak różnorodny, jak ludzie, którzy je śnią. Nasze powtarzające się sny mogą być przyjemne, nieprzyjemne, nudne lub dziwaczne. U wszystkich pojawiają się w marzeniach sennych powtarzające się historie, ludzi i miejsca – jakbyśmy mieli własną playlistę marzeń. Tak więc naprawdę do nas należy analiza i próba zrozumienia wszystkich wydarzeń, których doświadczamy w snach, oraz skupienie się na tym, co one dla nas oznaczają. Już samo pytania o to dlaczego śnimy w ogóle jest interesujące. Próba analizy tego jak i o czym śnimy, idzie o krok dalej, w głąb nas.

Jeśli powracający motyw snu jest trudny lub traumatyczny, może to być próba rozwiązania bolesnego problemu lub zdarzenia, które przydarzyło się nam na jawie. Niektórzy wierzą, że nasze sny pomagają nam szukać i znajdować rozwiązania, które mogą być pomocne w naprawianiu szkód wyrządzonych naszej psychice, pokazując nam inną perspektywę lub sposób, w jaki moglibyśmy inaczej poradzić sobie z sytuacją, gdyby się powtórzyła.

powracające sny, co oznacza powtarzający się sen, znaczenie snów, zdrowy sen
fot. unsplash.com

Jak wykorzystać powtarzające się sny do osobistego wzrostu?

Specjaliści dzielą się także poglądem na to, jak każdy z nas może wykorzystać powracające sny jako narzędzie pomagające nam w nauce lub rozwoju. Uważają, że jeden z najlepszych sposobów postrzegania naszych powtarzających się snów, jest traktowanie go jak papierek lakmusowy. Po przebudzeniu się z tych snów możemy zadać sobie pytanie: „Czy stajemy się lepsi, w lepszy sposób radzimy sobie z trudnymi okolicznościami, czy mniej się boimy?”. Powodem tych pytań autoanalizy jest próba rozpoznania i internalizacji tego, jak zmienia się sen. Ważne jest, aby zauważyć, co się zmienia – czy okoliczności stają się bardziej intensywne, czy też odnosimy większe sukcesy w rozwiązywaniu trudności? Może nam to pomóc zrozumieć, czy rozwiązujemy dany problem w produktywny, postępowy sposób.

Co ciekawe, niektórzy z nas mogą nawet być w stanie wziąć zmiany biegu zdarzeń w tych snach w swoje ręce, ponieważ jedną z najważniejszych i najbardziej znaczących cech powtarzających się snów jest to, że mogą one być potężnym wyzwalaczem świadomego śnienia. Jeśli śnimy dany sen wystarczająco często i wystarczająco intensywnie, w pewnym momencie uświadomimy sobie, że śnimy i zaczniemy nim kierować w interesujący sposób. Oznacza to, że możemy faktycznie uzmysłowić sobie, że znajdujemy się w powtarzającym się śnie, w momencie gdy się on wydarza, i być w stanie wybrać nasze działania, a tym samym wpłynąć na zmianę, której chcemy lub musimy dokonać, aby uzyskać lepsze rozwiązanie lub wynik. Wtedy też dany sen może przestać do nas wracać. To trochę jak gra komputerowa z różnymi możliwymi zakończeniami.

Koniec końców, powtarzające się sny nie są niczym nadzwyczajnym, ani niczym co powinno wzbudzać nasz niepokój. O ile nie są to prawdziwe koszmary, zaburzające rytm naszego snu każdej nocy i wymagające od nas drzemek w ciągu dnia (w razie podobnych problemów pomoże także odpowiednia suplementacja), warto zanurzać się w nie z ciekawością i spróbować dokonać analizy ich znaczenia. Kto wie, może zaoferuje nam ona rozwiązanie jakiegoś trapiącego nas na jawie problemu.

powracające sny, co oznacza powtarzający się sen, znaczenie snów, zdrowy sen
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here