jak mieć motywację, jak się zmotywować, jak osiągnąć cel, co robic by osiągnąć cel
fot. pexels.com

Dla wielu z nas Nowy Rok to moment, który zwiastuje zmianę i daje nam szansę na nowy początek. Być może rozpoczęłaś rok od ekscytujących nowych celów oraz determinacji i entuzjazmu, aby je urzeczywistnić. A teraz, coraz bliżej połowy roku, okazuje się, że wcale nie jest tak kolorowo jak planowałaś. Determinacja zniknęła, a twoje starannie opracowane plany zupełnie nie wypaliły. Co możesz zrobić?

Dlaczego cele noworoczne często się nie udają?

Pierwszym krokiem do bardziej życzliwego traktowania samego siebie jest uświadomienie sobie, dlaczego cele noworoczne mogły się nie powieść. Uwaga spoiler: to nie dlatego, że jesteś do bani. Wyznaczanie celów na nowy rok może być problematyczne. Grudzień może być dla ludzi bardzo pracowity i stresujący. Znalezienie czasu, aby usiąść, wymyślić odpowiednie cele i całkowicie zaangażować się we wprowadzanie zmian, może być trudne.

Dla niektórych ludzi ich cele są aspiracyjne. Myślą o ich realizacji, aby zmienić się w kogoś, kto ostatecznie nie jest ich autentycznym sobą. W takich przypadkach komukolwiek może być trudno utrzymać zaangażowanie w cele i plany, które ostatecznie odciągną ich od ich prawdziwego ja. Użyj swojej intuicji i pomyśl co tak naprawdę chcesz osiągnąć. Odejść z pracy i znaleźć lepszą, postarać się o kolejne dziecko, czy może po prostu w końcu rozjaśnić włosy, czego tak się zawsze bałaś?

Większość osiągnięć w rzeczywistości składa się z wielu mniejszych celów. Główny cel powinien więc być podzielony na mniejsze zadania, co sprawia, że ​​łatwiej jest nim zarządzać. Małe kroki pozwolą ci być o wiele bardziej zmotywowaną i produktywną, bo nie są przytłaczające. Powszechnym mechanizmem obronnym służącym do radzenia sobie z celami, które nie zostały osiągnięte, jest niestety myślenie „czarno-białe”, skupienie się na negatywach i określenie jakichkolwiek wysiłków jako porażki, zamiast opracowanie  alternatywnej strategii. Bądź bardziej pewna siebie i zaufaj sobie. Jeśli się na czymś skupisz, osiągniesz to.

jak mieć motywację, jak się zmotywować, jak osiągnąć cel, co robic by osiągnąć cel
fot. pexels.com

Zrób krok do tyłu

Jeśli okaże się, że nadal nie potrafisz osiągnąć swoich celów, skup się na budowaniu empatii wobec samej siebie oraz pewności siebie. Zmieniając swoją perspektywę, możesz zacząć postrzegać porażkę jako atut. To okazja, aby się uczyć, doskonalić i potencjalnie spróbować ponownie. Możesz zastanowić się, gdzie popełniłaś błąd i zebrać ważne informacje na temat swoich ograniczeń i mocnych stron. To wszystko woda na młyn, a poza tym nie wszystko, co warte zachodu, uda się za pierwszym podejściem.

Nawet jeśli sprawy nie potoczą się po twojej myśli, możesz zapytać samej siebie, czego się dowiedziałeś z danej sytuacji o własnym charakterze i możliwościach. Ponadto, podniesienie się i ponowne spróbowanie jest oznaką odporności.  Skoncentruj się więc na procesie. Kiedy myślisz o samej drodze, a nie o wyniku końcowym, dajesz sobie miejsce na zaakceptowanie wszystkich pozytywnych korzyści ze swoich wysiłków, nawet jeśli nie osiągniesz końcowego celu. Prawdopodobnie uczysz się, rozwijasz i zmieniasz na lepsze, nawet jeśli myślisz, że coś zupełnie ci się nie udało.

W tym procesie samokształcenia możesz odkryć w sobie mocne strony, o których nie wiedziałaś, że je masz. Stworzenie nowego planu, który będzie wykorzystywał twoje mocne strony, jednocześnie pokornie uznając twoje ograniczenia to oznaka wzrostu. Zbadaj różne sposoby przywrócenia swoich działań na właściwe tory. Bądź świadome ile czasu i wysiłku wkładasz w ten proces oraz jak umiejętności jakie nabywasz po drodze mogą być wykorzystane w innych dziedzinach twojego życia. Następnie zapamiętaj poczynione postępy. Nawet jeśli teraz tego nie widzisz, prawdopodobnie kiedyś zobaczysz, że tak naprawdę zrobiłaś kilka kroków do przodu.

jak mieć motywację, jak się zmotywować, jak osiągnąć cel, co robic by osiągnąć cel
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here