Posiadaczki cery wrażliwej, to być może jedna z najbardziej zawziętych pań. Codziennie bowiem muszą zmagać się z podrażnieniami, alergiami i innymi nieprzyjemnościami, a mimo to nie ustają na drodze do znalezienie idealnej dla siebie rutyny pielęgnacyjnej. Cera skłonna do problemów jest źródłem niezliczonych zmartwień. Sprawia także, że dobór kosmetyków do pielęgnacji i makijażu staje się nie lada wyzwaniem. Przedstawiamy więc kilka wskazówek na temat tego, jak dbać o cerę wrażliwą.
Charakterystyka cery wrażliwej
W niektórych przypadkach cera wrażliwa, to także cera atopowa, jednak nie zawsze tak jest. Niekiedy cera wrażliwa i skłonna do podrażnień może być jednocześnie skórą suchą, tłustą, czy trądzikową. Skóra wrażliwa wyróżnia się jednak bardzo dużą skłonnością do reakcji alergicznych nawet na najprostsze składy kosmetyków, łatwym zaczerwienianiem się, a także łatwym pękaniem naczynek krwionośnych.
Dlatego też z jednej strony powinnaś być ostrożna z tym, co nakładasz na twarz i wybierać kosmetyki specjalistyczne, a z drugiej także domowe sposoby pielęgnacji, łagodne i naturalne, mogą mieć dobry wpływ na twoją skórę. Bądź jednak w kontakcie z dermatologiem, pytaj specjalistów o zdanie, a jeśli tylko zauważysz, że coś cię podrażnia, wyrzuć to do kosza i raczej nie dawaj drugich szans.
Jak nawilżać cerę wrażliwą?
Odpowiednie nawilżenie skóry jest niesamowicie istotne w pielęgnacji każdego typu cery, bo hak już podkreślaliśmy, nawet najdroższy podkład nie będzie dobrze wyglądał na suchych skórkach. Odpowiednie nawilżenie jest też szczególnie ważne w przypadku cery wrażliwej, gdyż jest ona skłonna do przesuszenia, co dodatkowo przyczynia się do powstawania podrażnień, a do tego sprzyja pojawianiu się nowych problemów.
Jeśli chodzi o odpowiedni krem, to przede wszystkim czytaj składy i nie daj się ponieść zakupowemu szaleństwu w drogeriach internetowych i magicznym obietnicom producenta. Kupuj kosmetyki świadomie, wiedząc, co się w nich znajduje, a nie tylko dlatego, że opakowanie wygląda ładnie. Kremy nawilżające do cery wrażliwej, to najlepiej krem bez dodatkowych substancji zapachowych czy barwników.
Koniecznie zwróć też uwagę na to, czy produkt jaki chcesz kupić jest przebadany dermatologicznie. Wybieraj kosmetyki o składzie zawierającym substancje kojące, bez silikonów, bez alkoholu, ale z dużą ilością naturalnych ekstraktów i olejków (ale nie olejków eterycznych!).
Jak oczyszczać cerę wrażliwą
Przede wszystkim, cery wrażliwej nie należy oczyszczać zbyt często, ponieważ może miec to naprawdę katastrofalne skutki. Stosuj produkty o krótkich, prostych składach, decydując się raczej na produkty naturalne. Wciąż mogą cię one podrażnić, są jednak dużo bezpieczniejsze niż napakowane cudami żele do mycia twarzy, które robią jedynie tyle, że ją wysuszają. Rozejrzyj się za naturalnym, delikatnym mydłem, z dodatkiem olejków.
Jeśli masz trądzik pomyśl o mydle siarkowym, mydle czarnym, czy mydle z dodatkiem oleju rycynowego. Jeśli po myciu twoja twarz jest bardzo ściągnięta i natychmiast potrzebuje dużej dawki kremu, prawdopodobnie oczyściłaś ją za mocno.
Makijaż i demakijaż cery wrażliwej
Tutaj pojawia się być może największy problem, zwłaszcza dla miłośniczek makijażu. Jak bowiem bawić się kosmetykami, jeśli za każdym razem boisz się, że skończysz z czerwonymi plamami na twarzy. Niestety wygląda to tak, że reakcje alergiczne wywołuje wszystko to, co ma kolor i dodany zapach, czyli niemal wszystkie kosmetyki dostępne powszechnie w drogeriach.
Jeśli więc będąc posiadaczką cery wrażliwej nie chcesz rezygnować z makijażu, prawdopodobnie powinnaś zainwestować w kosmetyki przebadane dermatologicznie, być może z wyższej półki, chociaż pamiętaj, że tylko dlatego, że coś jest drogie, nie oznacza, że jest dla ciebie automatycznie dobre. Zanim użyjesz kosmetyku na całej twarzy, przetestuj go na małym skrawku skóry, np. pod linią żuchwy.
Ważny jest również odpowiedni demakijaż. Wybierz dobry płyn micelarny o prostym składzie, a jeśli chcesz zmyć ciężki makijaż, wykorzystaj do tego olejek do demakijażu i dodatkowo łagodny żel do mycia. Broń Boże nie myśl nawet o pójściu spać w makijażu. To absolutna zbrodnia, nawet jeśli twoja cera nie jest cerą wrażliwą.