Niektóre kobiety marzą nie tylko o dużej rodzinie, ale też o tym, aby pomiędzy dziećmi nie było zbyt dużej różnicy wieku. Oznacza to czasem, że panie chcą zachodzić w ciążę tuz po urodzeniu poprzedniego dziecka. Istnieje oczywiście wachlarz warunków, jakie byłoby dobrze spełnić, zanim zaczniesz myśleć o kolejnej ciąży, ale jak wygląda to od strony fizycznej? Jak łatwo jest zajść w ciążę zaraz po urodzeniu dziecka?

Karmienie piersią

W teorii karmienie piersią ma wydłużać czas powrotu cyklu miesiączkowego, zwłaszcza w pierwszym półroczu po porodzie. Niektóre kobiety decydują się na stosowanie tego jako formy antykoncepcji zamiast prezerwatyw, czy tabletek (które nie zawsze można przyjmować w czasie karmienia), zakładając, że ich cykl nie powróci podczas karmienia piersią.

Ale to, na jak długo karmienie piersią może opóźnić powrót płodności, jest zróżnicowane. Zależy to od tego, jak często i regularnie to pielęgniarki i położna zajmują się niemowlęciem, na jak długo noworodek zasypia, a przez to pozostaje na dłuższy czas bez piersi, a także od czynników środowiskowych, takich jak:

  • zaburzenia snu,
  • choroba,
  • stres.

Każda osoba jest inna. U niektórych miesiączka pojawi się się dopiero osiem lub dziewięć miesięcy po porodzie, a u innych, mimo, że karmią piersią, zaledwie kilka tygodni później. Chociaż lekarze potwierdzili, że opóźnienie cyklu miesiączkowego podczas karmienia piersią może być skuteczne, należy pamiętać, że stosowanie tego jako środka antykoncepcyjnego jest najskuteczniejsze, jeśli dziecko:

  • ma poniżej 6 miesięcy,
  • karmione jest wyłącznie piersią: bez butelek, smoczków ani mleka zastępczego,
  • jest karmione na żądanie,
  • jest karmione piersią także w nocy,
  • jest karmione co najmniej sześć razy dziennie,
  • jest karmione przez co najmniej 60 minut dziennie.

Pamiętaj, że wszelkie wahania w rutynowych czynnościach na przykład gdy dziecko przesypia całą noc, mogą również spowodować powrót twojego cyklu. Aby być bezpiecznym, nie polegaj na wyłącznym karmieniu piersią jako skutecznej antykoncepcji.

kiedy znowu zajść w ciążę, zajście w ciąży podczas karmienia piersią, ciąża a karmienie piersią, karmienie piersią a miesiączka
fot. pexels.com

Kiedy powraca płodność?

To, jak szybko zajdziesz w ciążę, zależy od tego, czy będziesz karmić piersią, czy nie. Karmienie piersią i hormony towarzyszące produkcji mleka mogą powstrzymać nawrót owulacji.

Jeśli dziecko nie jest karmione naturalnie, u większości kobiet owulacja zwykle nie powraca do co najmniej sześciu tygodni po porodzie. W jednym badaniu z 2011 roku stwierdzono, że owulacja powróciła u kobiet, które nie karmią piersią, w 74 dniu po porodzie. Ale zakres informacji, kiedy wystąpiła owulacja i czy owulacja była owulacją funkcjonalną (co oznacza, że ​​kobieta mogła zajść w jej czasie w ciążę z owulacją) był bardzo zróżnicowany.

Kobieta owuluje przed powrotem miesiączki. Z tego powodu może przegapić oznaki owulacji, jeśli próbuje uniknąć ciąży. W ten sposób niektóre kobiety mogą zajść w ciążę nawet bez powrotu miesiączki.

Ponowne zajście w ciążę

Eksperci uważają, że nowe matki powinny odczekać co najmniej 12 miesięcy między ciążami. Badania wykazały, że ryzyko przedwczesnego porodu lub urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową wzrosło w przypadku przerw krótszych niż 6 miesięcy w porównaniu z przerwami trwającymi od 18 do 23 miesięcy. Okresy, które są zbyt krótkie (poniżej 18 miesięcy) i zbyt długie (ponad 60 miesięcy) zostały powiązane z negatywnymi skutkami zarówno dla mamy, jak i dziecka.

Ogólnie rzecz biorąc, większość kobiet nie rozpoczyna owulacji od razu po urodzeniu dziecka, ale powrót cyklu miesiączkowego jest bardzo zróżnicowany. Cykl menstruacyjny każdej z nas jest inny, a czynniki takie jak waga, stres, palenie, karmienie piersią, dieta i wybory środków antykoncepcyjnych wpływają na powrót płodności.

kiedy znowu zajść w ciążę, zajście w ciąży podczas karmienia piersią, ciąża a karmienie piersią, karmienie piersią a miesiączka
fot. pexels,com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here