sny w ciąży, sen podczas ciąży, ciąża zmienia sny, wpływ ciąży na sny
fot. unsplash.com

Ludzie lubią opowiadać kobietom w ciąży o tym, jak zmieni się jej rytm snu, gdy pojawi się noworodek, ale dla wielu ciąża może siać spustoszenie w nocy na długo przed narodzinami dziecka.Pomiędzy bezsennością, zmęczeniem i po prostu problemem przyzwyczajeniem się do perspektywy bycia mamą możesz mieć problemy ze snem, zanim jeszcze komukolwiek wyjawisz szczęśliwą nowinę.

Co wyróżnia sny w czasie ciąży?

Każdy z nas ma sny. Często pojawiają się podczas fazy REM – najgłębszej fazy snu. Kiedy śnisz możesz widzieć obrazy i odczuwać emocje, a niektóre sny mogą nawet przynosić pomysły lub powtarzać się. Niektórzy ludzie pamiętają swoje sny po przebudzeniu, podczas gdy inni mogą mieć wiele snów, ale nie są w stanie przypomnieć sobie rano ani jednego. Śnienie to normalna, zdrowa część snu, czy nocnego, czy też drzemki po południu. Ale w czasie ciąży możesz zauważyć różnicę w częstotliwości i typach snów, które masz. Nierzadko zapamiętasz więcej swoich snów, doświadczysz ich bardziej wyraziście, a nawet będziesz walczyć z koszmarami.

Bardziej wyraziste sny

Bardzo żywe sny występują czasem w czasie głębokiej fazy REM. Może to obejmować sny z silnymi, intensywnymi emocjami i wyraźnymi obrazami, które wydają się być realne. Ale podczas gdy żywe sny mogą wystąpić u każdego, ciąża wydaje się wywoływać ich więcej. Zamiast rozmytych obrazów, które ledwo można złożyć razem w historię, te sny wydają się być prawdziwym życiem, dlatego po przebudzeniu możesz potrzebować chwili, aby zorientować się, co jest jawą.

Częstsze sny

Niektóre kobiety uważają, że podczas ciąży mają więcej snów niż zazwyczaj. Możliwe, że w rzeczywistości śnią one więcej w 8-godzinnym cyklu snu lub też wzrost może być spowodowany spaniem lub drzemaniem przez więcej godzin każdego dnia. Ciąża może powodować zmęczenie. Im więcej śpisz, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz śnić. Pamiętaj, że jeśli jesteś bardzo zmęczona warto przyjrzeć się twojej diecie, suplementacji a także suplementacji prenatalnej.

Sny związane z ciążą lub macierzyństwem

Rośnie w tobie mały człowiek i naturalnie, nie możesz się doczekać aż go powitasz. Z powodu tego podekscytowania i być może trochę zdenerwowania, sny z udziałem matki i jej przyszłego dziecka są również naturalne i powszechne. Bycie w ciąży jest prawdopodobnie czymś, o czym myślisz często, każdego dnia, więc nie jest zaskakujące, że te myśli pojawiają się również podczas snu. Niektóre kobiety mają nawet sny, w których ich dziecko rozmawia z nimi, marzy o nadaniu im imienia i marzy o płci dziecka.

sny w ciąży, sen podczas ciąży, ciąża zmienia sny, wpływ ciąży na sny
fot. unsplash.com

Sny lękowe

Nie zdziw się, jeśli masz też sny oparte na lęku i obawach. Przygotowanie do narodzin dziecka zajmuje dużo czasu i energii. I chociaż jesteś podekscytowana możesz też być trochę zaniepokojona.

Sny mogą dostarczyć wglądu w niektóre z twoich największych zmartwień i niepokojów. Mogą to być obawy o finanse, radzenie sobie z noworodkiem i innymi dziećmi oraz kontynuowanie pracy. Możesz nawet martwić się samym porodem. Mając tak wiele na głowie, normalne jest, że mózg wykorzystuje twoje zmartwienia, a sny podkreślają twoje lęki.

Koszmary

W ten sam sposób, w jaki możesz mieć szczęśliwe i ekscytujące sny w czasie ciąży, istnieje również szansa na pojawienie się koszmarów, które są cięższe niż sny lękowe.

Koszmary związane z ciążą nie są rzadkością i są one zwykle wywoływane przez twoje emocje. Może to być strach lub niepokój związany z porodem lub coś, co dzieje się z dzieckiem. Złe sny mogą przybierać różne formy. Możesz marzyć o upuszczeniu dziecka lub dosłownej jego utracie. Jeśli w przeszłości poroniłaś, możesz mieć sny, że to się powtórzy. Sny o zgubieniu lub uwięzieniu są również powszechne podczas ciąży.

Dlaczego podczas ciąży twoje sny się zmieniają?

Zmiany snów podczas ciąży mają wiele możliwych wyjaśnień. I jak prawdopodobnie podejrzewasz, zmiany hormonalne są dużym czynnikiem. Wahania hormonów podczas ciąży mogą mieć ogromny wpływ na twój organizm. To z ich powodu niektóre kobiety w ciąży doświadczają wahań nastroju (podobnie jak czasem przy antykoncepcji hormonalnej).

Szczerze mówiąc, jeśli zaczniesz szlochać, ponieważ ktoś zjadł twoje ciasto, nie będziesz pierwszą kobietą w ciąży, która to zrobi. W ten sam sposób, w który hormony mogą zwiększać intensywność emocji, mogą też zwiększać intensywność snów. Ponadto zmiany hormonalne podczas ciąży mogą powodować zwiększone zmęczenie, co oznacza, że ​​prawdopodobnie będziesz częściej spać, a zatem mieć więcej snów.

Niektóre teorie sugerują, że śnienie to sposób przechowywania wspomnień i pod wieloma względami sny działają jak terapia. Sny mogą pomóc w przetwarzaniu informacji i lepszym zrozumieniu emocji. Nic więc dziwnego, że intensywnie emocjonalne doświadczenie ciąży może prowadzić do snów częstszych i zapadających w pamięć.

sny w ciąży, sen podczas ciąży, ciąża zmienia sny, wpływ ciąży na sny
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here