Burza gęstych, długich włosów. Wydaje się, że takie rzeczy się zdarzają i niektórzy rzeczywiście cieszą się bujną grzywą. Ale jak się to dzieje? Jest to pytanie, które wymyka się wielu z nas i mimo wszelkich starań może to być wyjątkowo trudny do osiągnięcia cel. Ale przecież gdzie jest chęć, zawsze znajdzie się i sposób – w tym przypadku nawet kilka – aby zachęcić włosy do szybszego wzrostu i zdrowszej kondycji.
Zaczynasz z tym, z czym się urodziłaś
Naukowcy donoszą, że włosy rosną średnio około jednego centymetra każdego miesiąca, co w ciągu roku daje przyzwoite dwanaście centymetrów. Jest to jednak liczba, która różni się w zależności od osoby, ponieważ jest uwarunkowana przez naszą genetykę. Niezależnie od tego, jak bardzo twoje włosy rosną w ciągu miesiąca, niewiele możesz zrobić, aby zwiększyć tę liczbę. Z pewnością możesz jednak podjąć kroki, aby twoja czupryna rosła w optymalnym dla ciebie tempie, była odporna na uszkodzenia, rozdwojenia i kruszenie się oraz by włosy nie wypadały, zanim powinny, czyli przed końcem swojego cyklu wzrostu.
Od upewnienia się, że włosy są zdrowe od nasady aż po końce, po ich odżywianie od wewnątrz, odpowiednią dietę, suplementację oraz odpowiednią pielęgnację, dostosowaną odpowiednio do włosów kręconych, prostych itd., możesz zoptymalizować potencjał wzrostu twoich włosów oraz je wzmocnić, w najszybszym możliwym tempie. Musisz jedynie przestrzegać kilku zasad i podążać za paroma wskazówkami. Pamiętaj także, że możesz również pogorszyć stan swoich włosów, nie tylko w tak oczywisty sposób, jak stylizacja ciepłem, ale także w wyniku brania pewnych leków, antykoncepcji hormonalnej, ciąży (czy też braku odpowiedniej suplementacji prenatalnej), pielęgnacji nieodpowiedniej do pory roku, itp.
Zdrowy skalp oznacza zdrowe włosy
Powszechnie wiadomo, że wzrost włosów zależy od stanu naszej skóry głowy. Powinna być podobnie pielęgnowana tak samo, jak skóra twarzy. Aby włosy rosły dłuższe i były silniejsze, potrzebują zdrowego podłoża, na którym mogą się rozwijać, więc zaniedbanie skóry głowy ma swoją cenę.
Myj włosy regularnie, ale w delikatny sposób i obserwując ich reakcję. Podczas mycia wykonuj masaż skóry głowy. To, do czego należy dążyć przez większość dni, to aby skutecznie usunąć martwy naskórek, pot, zanieczyszczenia ze środowiska i oleje, które gromadzą się na powierzchni skalpu. Jeśli nie umyjesz włosów dokładnie lub nie wypłuczesz szamponu czy odżywki, pozostaną one na skórze głowy, co może prowadzić nie tylko do przetłuszczania się włosów, ale też do łuszczenia się i podrażnień. A gdy skóra głowy nie jest zdrowa, może to mieć wpływ na zdrowie i wygląd włosów, a także ich wypadanie. Świetną opcją są także maski przeznaczone do pielęgnacji skalpu, pomagające go tonizować, oczyszczać i nawilżać. Spróbuj także olejowania włosów wraz ze skórą głowy. Upewnij się jednak, że robisz to w odpowiedni sposób.
Czy dieta wpływa na zdrowie włosów?
Zdrowa dieta jest tak samo ważna dla zdrowia i wyglądu włosów, jak dla skóry. Białko i złożone węglowodany są kluczem do utrzymania dobrego cyklu wzrostu włosów, więc upewnij się, że oba te składniki znajdują się w twojej diecie. Dostarczaj sobie porcję białka wielkości dłoni – pomyśl o rybach, jajach, chudym mięsie, roślinach strączkowych i komosie ryżowej – na śniadanie i lunch. To najważniejsze posiłki dnia dla twoich włosów, ponieważ wtedy wydatek energetyczny jest największy.
Nie uciekaj od węglowodanów. Mieszki włosowe muszą otrzymać wystarczającą ilość energii, aby włosy mogły rosnąć, więc do każdego posiłku dołącz porcję węglowodanów złożonych, takich jak brązowy ryż, pełnoziarniste tosty lub płatki owsiane. Jeśli pijesz za dużo alkoholu i palisz, prawdopodobnie wpłyniesz na swój poziom witaminy C, która pomaga organizmowi wchłaniać żelazo, niezbędne do wzrostu włosów. Przyjmuj witaminę C w formie suplementu lub włącz do diety kiwi, pomarańcze, brokuły i brukselki. przyjmowanie go w formie suplementu lub włączenie do diety kiwi, pomarańczy, brokułów i brukselki. Świetnie wpłynie także na twoją odporność. Witaminy D (występujące w liściastych warzywach i jarmużu) i E (występujące w migdałach, słodkich ziemniakach i awokado) również będą wspierać zdrowe włosy.