pranie ręczne, pranie bielizny, błędy w praniu ręcznym, jak prać ręcznie
fot. pexels.com

Pranie ręczne jest czasem koniecznością nawet w dobie pralek i suszarek niemal w każdym domu. Wydaje się być bardzo prostą czynnością, jednak może okazać się, że popełniasz błędy, o których nawet byś nie pomyślała, a które wpływają na jakość twoich ubrań. Oto kilka przykładów tego, na co należ uważać podczas prania ręcznego.

Pranie ręczne – na co powinnaś zwrócić uwagę

Jeśli zwracasz uwagę na drobny nadruk na metkach, informujący cię o tym, jak należy prać dane ubrania, możesz zauważyć małą ikonę dłoni w wannie: oznacza to pranie ręczne, a nie wrzucanie ubrania do pralki ze wszystkim co popadnie, bez względu na materiał i odpowiednią temperaturę prania. To powiedziawszy, nie oznacza to również, że wszystkie elementy, które powinny być prane ręcznie, mogą wylądować w misce lub wannie razem. Niezwykle ważne jest, aby zastanowić się, jaki to rodzaj odzieży i jaki rodzaj tkaniny, zanim poświęcisz czas na jej ręczne pranie. W przeciwnym razie twoja przygoda z praniem może się skończyć zrujnowaniem delikatnych elementów odzieży, o które chciałaś przecież specjalnie zadbać.

Weźmy na przykład staniki, rajstopy i majtki. Należy je oczywiście prać ręcznie, chyba, że nie zależy ci na zachowaniu ich dobrego wyglądu. W przypadku biustonoszy używaj detergentu bezalkoholowego i pierz je w letniej wodzie, co dwa lub trzy noszenia. Pozostaw do namoczenia do godziny, delikatnie potrzyj tkaninę, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, a następnie wypłucz w chłodnej wodzie, aż będzie czysta. Usuń nadmiar wilgoci, naciskając ręcznikiem, a następnie powieś do wysuszenia. Uważaj aby w trakcie pranie nie zniekształcić drutów, które trzymają kształt biustonosza.

Rajstopy i majtki wymagają innego podejścia niż staniki. Najpierw powinna przeprowadzić wstępne usunięcie wszelkich plam, stosując namaczanie w occie, w celu usunięcia wszelkich nieprzyjemnych zapachów, a następnie pranie w letniej wodzie i delikatnym detergencie. Te części garderoby powinny moczyć się przez co najmniej 30 minut.

pranie ręczne, pranie bielizny, błędy w praniu ręcznym, jak prać ręcznie
fot. pexels.com

Pranie ręczne kaszmiru i wełny jest lepsze niż wizyta w pralni chemicznej

Wydawać by się mogło, że podrzucenie ubrań do pralni chemicznej jest najlepszym sposobem na wyczyszczenie wielu z nich. Płacimy w końcu za usługę, która stworzona została specjalnie do obchodzenia się z delikatnymi i trudnymi do prania w domu materiałami. Są jednak takie, którymi wciąż lepiej zająć się samodzielnie. Jak się okazuje, kaszmiry i wełny lepiej prać ręcznie niż w pralni chemicznej. Powodem jest to, że agresywne rozpuszczalniki i detergenty używane w pralniach chemicznych niszczą delikatną tkaninę i mogą nawet odebrać twoim ubraniom ich pierwotny kształt. Nie chciałabyś, aby twój ulubiony sweterek zaczął wyglądać jak coś, co mogłabyś położyć w legowisku swojego psa czy kota.

Zamiast odbywania podróży do pralni chemicznej, pierz kaszmir i wełnę w domu w zimnej wodzie, ponieważ ciepła powoduje kurczenie się tkanin takich jak te. Ponadto, ponieważ wełna i kaszmir są cięższymi materiałami, należy prać ręcznie tylko jedną lub dwie rzeczy na raz. Użyj detergentu bezpiecznego dla wełny, takiego jak np. Woolite i delikatnie zamieszaj element w wodzie z mydłem, bardzo delikatnie ugniatając od czasu do czasu. Następnie opłucz, aż woda będzie czysta, wyciśnij delikatnie jej nadmiar, a następnie połóż ubranie na płasko do wyschnięcia. Nie przejmuj się też, jeśli coś zacznie barwić. To tylko przędza uwalnia nadmiar barwnika. Ta utrata koloru nie będzie zauważalna po wyschnięciu.

W przypadku wielu ubrań, jeśli na metce jest napisane czyścić chemicznie, ogólnie rzecz biorąc, można je czyścić ręcznie w domu. Niektóre tkaniny i kroje jednak naprawdę powinny być czyszczone przez profesjonalistów i w sposób chemiczny, tak jak zamsz i wiskoza, a także ubrania z zakładkami i elementami strukturalnymi, jak poduszki na ramiona. Nie bierz się więc za pranie swojego wełnianego zimowego płaszcza w domu, bo będzie to jedna wielka katastrofa. Zawsze zwracaj uwagę na to, co mówi metka, aby uniknąć typowych błędów podczas prania ręcznego w domu. Upewnij się, że znasz rodzaj  materiału, zalecane sposoby jego prania i suszenia, i porównaj te informacje z innymi tego typu elementami odzieży. W wyjątkowo trudnej sytuacji, po prostu zadzwoń do mamy.

pranie ręczne, pranie bielizny, błędy w praniu ręcznym, jak prać ręcznie
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here