Olejowanie ma ogromne znaczenie dla zdrowia włosów i skóry głowy. Stosowane regularnie pomaga włosom zachować połysk, sprężystość i miękkość. Odżywia i chroni skórę głowy. Możesz jednak popełnić kilka błędów w procesie olejowania, które przyniosą efekt przeciwny do zamierzonego. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby ich uniknąć.
5 rzeczy, których nie powinnaś robić podczas olejowania włosów
Unikaj zbyt szybkiego zmywania olejku – pozwól swoim włosom wchłonąć składniki odżywcze zawarte w oleju. Nie biegnij od razu pod prysznic, ale pozostaw olej na włosach na co najmniej godzinę.
Zbyt mocne czesanie lub wiązanie po olejowaniu – czesanie lub wiązanie włosów w ciasny kucyk lub warkocz zaraz po olejowaniu osłabi cebulki i uszkadza włosy. Mocne czesanie powoduje z kolei powstawanie kołtunów. Jeśli koniecznie chcesz rozczesać włosy, odczekaj chwilę i zrób to delikatnie, zaczynając od końców.
Stosowanie innego produktu zaraz po olejowaniu – po użyciu olejku do włosów unikaj innych produktów do pielęgnacji lub stylizacji włosów. Większość z nich zawiera składniki, które mogą zniweczyć odżywcze działanie oleju. Po odczekaniu odpowiedniego czasu możesz na włosy nałożyć maskę lub odżywkę, która pomoże potem w łatwiejszym zmyciu oleju.
Nakładanie olejku na zbyt mokre włosy – jednym z najczęstszych błędów jest wmasowywanie olejku w ociekające wodą włosy. Kiedy są mokre, mają tendencję do łamania się, a przy rozluźnionej ciepłem skórze głowy nawet delikatne szarpanie może powodować ich wypadanie. Olej najlepiej nakładać na włosy suche lub jedynie lekko wilgotne.
Używanie niewłaściwego oleju – nie osiągniesz najlepszych rezultatów, jeśli nie użyjesz odpowiedniej mieszanki olejów. Przeczytaj uważnie ich skład. Nie używaj tych, które nie odżywiają włosów, a jedynie je nabłyszczają ze względu na silikony, lub zostały poddane obróbce chemicznej. Oleje tłoczone na zimno, wykonane z najlepszych składników i dopasowane do twojego rodzaju włosów dadzą ci efekt, jakiego oczekujesz. Używaj świeżych produktów, które nie stały otwarte zbyt długo.
Jak olejować włosy, aby uzyskać optymalne rezultaty?
Teraz, gdy wiesz, czego nie należy robić, oto wskazówki na temat tego, jak wygląda poprawny proces olejowania włosów. Właściwy produkt w połączeniu z właściwą techniką zawsze da najlepsze rezultaty.
Olejowanie to sprawdzona i stara metoda, część domowych rytuałów pielęgnacyjnych kobiet na całym świecie, zarówno dla włosów kręconych, falowanych, jak i prostych. Odżywia, chroni, wzmacnia włosy i ich cebulki. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
- Użyj oleju o temperaturze pokojowej, aby w łatwy sposób pokryć nim włosy.
- Nakładaj oleje na włosy raz w tygodniu. Regularność jest kluczem.
- Nie używaj zbyt dużo produktu. Będzie trudny do zmycia i obciąży twoje włosy.
- Kontynuuj masaż skóry głowy przez około 20 minut, delikatnymi kolistymi ruchami opuszków palców. Kiedy nakładasz olej na włosy, nie wcieraj go, ale delikatnie nanoś ruchem posuwistym, od góry do dołu.
- Owiń włosy ciepłym ręcznikiem na około dziesięć minut, aby pomóc w jak najlepszym wchłanianiu się oleju we włosy oraz skórę głowy.
- Zmywaj olej delikatnie, używając łagodnego szamponu o jak najbardziej naturalnym składzie, bez SLS i SLES. Łagodna pielęgnacja to ogólnie najlepsze wyjście dla każdego typu włosów.
Dobierz odpowiedni olej do twojego typu włosów
Bardzo ważną częścią procesu olejowania jest dobór odpowiedniego produktu do rodzaju włosów. Oto kilka sugestii dotyczących różnych typów włosów i skóry:
Włosy ze skłonnością do łupieżu – olejki eteryczne, takie jak olejek z mięty pieprzowej i z drzewa herbacianego, są bardzo skuteczne w zwalczaniu łupieżu. Mięta pieprzowa działa ściągająco, oczyszcza pory i pozwala skórze głowy oddychać. Olejek z drzewa herbacianego nawilża włosy, dzięki czemu skóra głowy nie jest już sucha i swędząca. Zmieszaj olejki eteryczne np. z olejem konopnym.
Włosy normalne i przetłuszczające się – olejek arganowy najlepiej nadaje się do każdego rodzaju włosów, w tym włosów tłustych i farbowanych. Jest pełen antyoksydantów, kwasów tłuszczowych oraz witamin E i A, które delikatnie odżywiają włosy, zapobiegają rozdwajaniu się końcówek i wzmacniają cebulki.
Włosy suche lub zniszczone – olejek do włosów z awokado jest znany z tego, że stymuluje ich wzrost i pomaga zachować zdrowie. Nawilża, odżywia i wzmacnia pasma włosów, poprawiając ich wygląd i chroniąc je przed uszkodzeniami. Jest bardzo skuteczny w przypadku włosów suchych, które łatwo się rozdwajają i plączą się.