jedzenie przed snem, czy jedzenie przed snem jest niezdrowe, jedzenie przed snem a tycie, problemy ze snem, kiedy jeść przed snem
fot. pexels.com

Zacznijmy od tego: jeśli jesteś głodna, powinnaś coś zjeść. Jesteśmy przekonani, że nikt nie powinien czuć się źle z powodu jedzenia przed snem. To powiedziawszy, niektóre produkty zjedzone późnym wieczorem mogą potencjalnie wyrządzić więcej szkody niż inne. Oznacza to, że ważniejsze od tego, czy jesz przed snem, jest to, co jesz, a także dokładny czas czas, w którym zdecydujesz się wrzucić coś na ząb.

Czy jedzenie przed snem jest dla ciebie złe?

Krótko mówiąc – tak. Ale, jak powiedzieliśmy wcześniej, jeśli masz napady głodu, powinnaś działać zgodnie z nimi. W końcu próba zasypiania z bolącym, pustym żołądkiem może nie być zbyt udana. Dodatkowo, jeśli jesteś w ciąży, która zmienia wiele rzeczy, jak sen, czy upodobania kulinarne, lub masz huśtawkę nastroju z powodu antykoncepcji, pofolguj sobie śmiało kawałkiem czekolady. Jednak chociaż zdajemy sobie sprawę, że nie powinno być sztywnej i niezmiennej zasady ograniczającej jedzenie przed snem, istnieje dowód na to, że regularne spożywanie posiłków przed snem może być szkodliwe dla zdrowia.

Naukowcy odkryli, że nocne jedzenie jest czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego i otyłości. Badając, czy jeść kolację bezpośrednio przed snem, czy też chwytać przekąski po obiedzie, odkryli, że oba scenariusze mogą prowadzić do niekorzystnych skutków u kobiet, a mianowicie znacznego przyrostu masy ciała, dużych obwodów talii, podwyższonego poziomu cholesterolu, obniżonego ciśnienia krwi i zaburzony poziom glukozy we krwi.

Coś, co czym należy pamiętać: kalorie to kalorie – niezależnie od tego, czy jesz w dzień, czy w nocy. Sztuczka polega na tym, aby monitorować spożycie i wydatki kaloryczne, aby upewnić się, że się zgadzają, ponieważ jedynym sposobem na zwiększenie masy ciała jest to, że spożycie przewyższa spalane. Oprócz przyrostu masy ciała i innych elementów zespołu metabolicznego, jedzenie tuż przed snem może powodować refluks żołądkowy i niestrawność, a wszystko to może prowadzić do niekorzystnych następstw, od dyskomfortu po zmęczenie i potrzeby drzemek w ciągu dnia.

jedzenie przed snem, czy jedzenie przed snem jest niezdrowe, jedzenie przed snem a tycie, problemy ze snem, kiedy jeść przed snem
fot. unsplash.com

Jak rozwiązać problem jedzenia przed snem?

Po pierwsze, kiedy najlepiej zjeść ostatni posiłek przed położeniem się spać? Idealny czas na ostatnią przekąskę lub posiłek to od trzech do pięciu godzin przed snem – w zależności od tego, co jest dla ciebie łatwiejsze, ze względu na twój styl życia, pracę, itp. Po drugie, po jakie produkty sięgać, jeśli jesteś głodny w nocy? Chociaż możesz mieć ochotę na słodki smakołyk lub paczkę chipsów, zamiast tego powinnaś zaspokoić głód bogatą w białko przekąską lub małym posiłkiem. Białko najlepiej obniża poziom greliny (czyli hormonu głodu).

Ogólna zasada mówi też, że prawdziwe posiłki są lepsze niż przekąski. Wiele z szybkich, gotowych rozwiązań ma wysoką zawartość tłuszczu i cukru oraz niską wartość odżywczą. Trawienie ich przez całą noc może często przyczyniać się do złego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego.

I wreszcie – jakich pokarmów należy unikać przed snem? Oczywiście najlepiej omijać kofeinę, ostre i mocno kwaśne potrawy, aby uniknąć refluksu, a także bardzo ciężkie białko, które może być zbyt sycące przed snem. Należy także unikać pokarmów bogatych w węglowodany, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na poziom cukru we krwi i poziom insuliny, powodując znaczne wahania, co sprawia, że po posiłku sięgasz jeszcze po przekąski. Dodatkowo, cukier karmi wszelkie stany zapalne w twoim organizmie.

Po prostu podejdź do sprawy racjonalnie. Nie obwiniaj się, jeśli zjesz przed snem kilka ciasteczek lub czekoladę (która daje nam przecież tyle szczęścia), nie rób tylko z tego nawyku. Przez 90% czasu trzymaj się zdrowej diety i suplementacji, a nie tylko będziesz lepiej spała, ale także zauważysz, że całe twoje ciało zmienia się na lepsze, twoja skóra promienieje, a układ pokarmowy jest ci wdzięczny i nie sprawia problemów.

jedzenie przed snem, czy jedzenie przed snem jest niezdrowe, jedzenie przed snem a tycie, problemy ze snem, kiedy jeść przed snem
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here