macierzyństwo, bycie mamą, bycie nową mamą, jak znaleźć balans po porodzie, pielegnacja po porodzie, jak zadvać o siebie po porodzie, młoda mama
fot. unsplash.com

Pojawienie się nowego dziecka, zwłaszcza pierwszego, może być tak samo doniosłe, co chaotyczne. Całe twoje życie się zmienia i możesz się zastanawiać, czy kiedykolwiek znów poczujesz się normalnie. Chociaż rzeczy nigdy nie wrócisz do starego porządku, z czasem nowy stanie się twoją normalnością. Jednym ze sposobów, w jaki możesz poczuć większą kontrolę nad swoim światem, jest zrobienie wszystkiego, co w twojej mocy, aby znaleźć równowagę jako nowa mama.

Więcej się ruszaj

Kiedy ludzie mówią o równowadze, często mówią o mają na myśli balans między życiem zawodowym a prywatnym. Chociaż jest to ważne, osiągnięcie równowagi wewnętrznej jest jest jednak bardziej istotne, choć może się wydawać niemożliwe. Jako nowa mama możesz łatwo zaniedbać te części siebie, które były – i są – ważne dla tego, kim jesteś. Pamiętając o tym, co sprawia, że jesteś sobą, będziesz w stanie osiągnąć wewnętrzną równowagę, która pomoże ci znów poczuć się normalnie.

Twoje fizyczność  jest zdecydowanie ważną częścią tego, kim jesteś i jak się czujesz – i ważne jest, aby honorować potrzeby twojego ciała każdego dnia. Chodzi o coś więcej niż tylko to, co jesz, czy jakie suplementy bierzesz (także w czasie ciąży). Jednym z najlepszych i najłatwiejszych sposobów dbania o swoje ciało jest po prostu ruch.

Jednak ruch nie oznacza i nie musi oznaczać pójścia na zajęcia spinningowe 3 tygodnie po porodzie, ponieważ chcesz zrzucić brzuszek po ciąży. Oznacza robienie czegoś, co sprawi ci przyjemność każdego dnia i dasz radę wpleść tą czynność pomiędzy swoją pracę, a opiekę nad dzieckiem. Może to być krótki spacer po ogrodzie zaraz po porodzie, spacer po okolicy kilka tygodni później, pływanie z przyjaciółkami po kilku miesiącach lub taniec z partnerem w salonie o dowolnej porze.

macierzyństwo, bycie mamą, bycie nową mamą, jak znaleźć balans po porodzie, pielegnacja po porodzie, jak zadvać o siebie po porodzie, młoda mama
fot. unsplash.com

Wytęż mózg

Ciąża (jak wszystko inne, co wiąże się z dawką hormonów) nieźle miesza nie tylko w naszych ciałach, ale też głowach. Od wpływu na nasze sny, aż po możliwą depresję poporodową. Przy tak dużej części energii umysłowej potrzebnej twojemu dziecku może być trudno oderwać się od myśli o karmieniu piersią, pieluchach i śnie na rzecz czegoś, co może być bardziej stymulujące.

Jednak kiedy to robisz, ćwiczysz mózg i każdego dnia pomagasz sobie czuć się bardziej normalnie, wracając do władzy nad własnym umysłem i pozwalając sobie być interesującą, młodą, dorosłą kobietą, a nie jedynie mamą. Wybierz, czy chcesz obejrzeć wiadomości, przeczytać ciekawy artykuł, posłuchać nowego podcastu lub przeczytać trochę książki niezwiązanej z rodzicielstwem, a twój umysł w mgnieniu oka zacznie czuć się świeżo.

Znajdź chwilę dla siebie

Nowe macierzyństwo wydaje się być niesamowicie izolujące, a jednocześnie może być tak pochłaniające, że wydaje się, że nie masz ani minuty dla siebie. Każdego dnia poświęcając więc przynajmniej trochę czasu na zrobienie czegoś, co sprawia ci przyjemność.

Może to być tak proste, jak czytanie książki lub spacer w pojedynkę, lub tak skomplikowane, jak powrót do ulubionego hobby, jak malowanie, czy dzierganie. Znajdź też chwilę na pielęgnację. Mogą to być domowe zabiegi na włosy, olejowanie, czy po prostu drzemka wyłącznie dla przyjemności. Uświadom sobie też, że równowaga, której szukasz, nie zawsze będzie wyglądać tak samo.

Kiedy brakuje ci snu i zmagasz się z wyzwaniami rodzicielskimi, możesz czuć, że nie ma sposobu na znalezienie balansu. Częścią poczucia równowagi i spokoju jest pogodzenie się z faktem, że to zawsze praca w toku. Znalezienie wewnętrznej równowagi jako mama wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania. Kiedy każdego dnia dokładasz wszelkich starań, aby zaspokajać podstawowe potrzeby nie tylko swojego dziecka, ale i siebie, będziesz w końcu w stanie osiągnąć spokój.

macierzyństwo, bycie mamą, bycie nową mamą, jak znaleźć balans po porodzie, pielegnacja po porodzie, jak zadvać o siebie po porodzie, młoda mama
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here