praca, jak pracowac dobrze, jak być produktywny, jak pogodzić pracę z życiem osobistym, praca a zdrowie, równowaga między pracą a życiem osobistym
fot. unsplash.com

Często praca ma pierwszeństwo przed wszystkim innym w naszym życiu. Chęć odniesienia sukcesu zawodowego może skłonić nas do rezygnacji nawet z własnego  zdrowia. Stworzenie harmonijnej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym ma kluczowe znaczenie dla poprawy nie tylko naszego samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego, ale jest również ważne dla naszej kariery.

Czym jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym i dlaczego jest ważna?

Krótko mówiąc, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest stanem, w którym dana osoba w równym stopniu traktuje priorytetowo wyzwania swojej kariery zawodowej i życia osobistego. Niektóre z typowych przyczyn, które prowadzą do słabej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, obejmują:

  • zwiększona odpowiedzialność w pracy;
  • dłuższe godziny pracy;
  • zwiększoną odpowiedzialność w domu;
  • posiadanie dzieci (zwłaszcza bycie nową mamą).

Odpowiednia równowaga między życiem zawodowym a prywatnym ma wiele pozytywnych skutków, w tym mniej stresu, mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego i lepsze samopoczucie. Jest to korzystne nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawców. Ci,  którzy są zaangażowani w zapewnianie swoim pracownikom środowiska sprzyjającego równowadze między życiem zawodowym a prywatnym, mogą oszczędzić na kosztach, rzadziej doświadczać absencji pracowników i cieszyć się bardziej lojalną i wydajną siłą roboczą. Pracodawcy, którzy oferują takie opcje jak praca zdalna lub elastyczne godziny pracy, działają na korzyść obu stron.

Tworząc harmonogram, który ci odpowiada, pomyśl o najlepszym sposobie osiągnięcia równowagi w obu sferach życia. Polega ona nie do końca na równym dzieleniu godzin w ciągu dnia między pracą a życiem osobistym, ale zamiast tego chodzi raczej o elastyczność w wykonywaniu zadań w życiu zawodowym, jednocześnie mając czas i energię, aby cieszyć się osobistym. Czasem możesz pracować dłużej jednego dnia, aby mięć więcej czasu wolnego nazajutrz.

praca, jak pracowac dobrze, jak być produktywny, jak pogodzić pracę z życiem osobistym, praca a zdrowie, równowaga między pracą a życiem osobistym
fot. unsplash.com

Sposoby na stworzenie i utrzymanie równowagi między życiem zawodowym, a osobistym

Zaakceptuj, że nie ma „idealnej” równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

Kiedy słyszysz „równowaga” prawdopodobnie wyobrażasz sobie wyjątkowo produktywny dzień w pracy i wychodzenie z niej wcześnie, aby spędzić drugą połowę dnia z przyjaciółmi i rodziną. Chociaż może się to wydawać idealne, nie zawsze jest to możliwe. Nie dąż do idealnego harmonogramu, dąż do realistycznego. W niektóre dni możesz bardziej skupić się na pracy, podczas gdy w inne dni możesz mieć więcej czasu i energii, aby realizować swoje hobby lub spędzać czas z bliskimi. Równowagę osiąga się w czasie, a nie każdego dnia.

Ważne jest, aby zachować płynność i stale oceniać, gdzie się znajdujesz względem swoich celów i priorytetów. Czasami musisz poświęcić wyjątkowo dużo uwagi dzieciom, a innym razem możesz potrzebować podróżować w celach zawodowych. Pozostawienie sobie możliwości oceny potrzeb każdego dnia jest kluczem do znalezienia równowagi.

Znajdź pracę, którą kochasz

Chociaż praca jest oczekiwaną normą społeczną, twoja kariera nie powinna być ograniczana tym czego oczekują od ciebie inni. Jeśli nienawidzisz tego, co robisz, nie będziesz szczęśliwa. Nie musisz kochać każdego aspektu swojej pracy, ale musi być ona na tyle ekscytująca, żebyś miała ochotę wstawać łóżka każdego ranka. Nie powinna też na pewno sprawiać, że masz powracające koszmary.

Jeśli praca cię wyczerpuje i uniemożliwia ci normalne życie, coś jest nie tak. Możesz pracować w toksycznym środowisku, dla toksycznej osoby lub wykonywać pracę nudną i powtarzalną do bólu, która zwyczajnie cię męczy. Jeśli tak jest, czas znaleźć nową posadę.

Priorytetem jest twoje zdrowie

Twoim głównym zmartwieniem powinno być twoje ogólne zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Jeśli zmagasz się z lękiem lub depresją i uważasz, że terapia przyniesie ci korzyści, dopasuj te sesje do swojego harmonogramu pracy, nawet jeśli musisz wcześniej wyjść z biura lub zrezygnować z wieczornych zajęć, jak np. siłownia. Jeśli zmagasz się z przewlekłą chorobą, nie bój się wziąć urlopu zdrowotnego w wyjątkowo ciężkie dni. Przepracowanie uniemożliwia ci poprawę i wyzdrowienie, co jedynie przyniesie ci problemy w przyszłości.

Priorytetyzacja zdrowia przede wszystkim sprawi, że staniesz się lepszym pracownikiem i lepszą osobą. Twoja praca stanie się bardziej produktywna i owocna. Twój poziom zadowolenia z życia wzrośnie. Będziesz też wyglądać lepiej, bo zdrowe ciało i umysł są piękne. Skoro jesteśmy już przy pięknie, pamiętaj o tym, aby dbać o siebie także w tym względzie. Nałóż raz na jakiś czas maskę na twarz lub włosy, zafunduj sobie kurację olejkami. Weź drzemkę jeśli musisz. Zadbaj o odpowiednią dietę bogatą w warzywa, owoce oraz zioła i przyprawy wzmacniające odporność, a także suplementację. Nie podjadaj przed snem. Jeśli jakiś czynnik sprawia, że czujesz się źle, usuń go. Jeśli np. twoje tabletki hormonalne sprawiają, że jesteś zawsze zmęczona lub rozdrażniona, zmień je na inne.Obserwuj swoje ciało i honoruj jego potrzeby.

praca, jak pracowac dobrze, jak być produktywny, jak pogodzić pracę z życiem osobistym, praca a zdrowie, równowaga między pracą a życiem osobistym
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here