pielęgnacja dłoni, suche dłonie, jak dbać o suche dłonie, jak nawilżać dłonie, sucha skóra na rękach
fot. unsplash.com

Suche ręce to bardzo częsty i powszechny problem, więc nie musisz się martwić, jeśli wystąpi też u ciebie. W większości przypadków przyczyną suchych rąk są zimne warunki pogodowe, czynniki drażniące ze środowiska, narażenie na chemikalia czyszczące lub konieczność regularnego mycia lub dezynfekcji rąk. Jak poradzić sobie z suchością dłoni?

Dlaczego dłonie stają się suche?

Mycie rąk przez 20 sekund, kilka razy dziennie, jest świetne, aby uchronić się przed chorobą. Jednak to nie jest to sposób na utrzymanie dobrego nawilżenia skóry. Jeśli od jakiegoś czasu szorowałaś dłonie zgodnie z zaleceniami lekarzy, na pewno zacząłeś dostrzegać wpływ tak częstego i intensywnego mycia na swoją skórę.

Nawet bez ciągłego szorowania mydłem i wodą, twoje ręce są nadal narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, spowodowane czynnikami środowiskowymi, takimi jak zimne powietrze, detergentami, którymi czyścisz swój dom (dlatego polecamy przerzucenie się na naturalne sposoby, np. z użyciem octu jabłkowego), czy podczas prania ręcznego. Aby temu zaradzić zaleca się technikę „namaczania i smarowania”, bardzo pomocną w leczeniu suchych dłoni.

Czteroetapową kurację można wykonywać każdego wieczoru, tak często, jak potrzeba. Może być szczególnie pomocna nawet w ekstremalnych sytuacjach, w przypadku dłoni tak podrażnionych, że zaczęły pękać. Wystarczy trochę ciepłej wody, trochę maści lub gęstego kremu i para rękawiczek.

pielęgnacja dłoni, suche dłonie, jak dbać o suche dłonie, jak nawilżać dłonie, sucha skóra na rękach
fot. pexels.com

Metoda „namaczania i smarowania” w pielęgnacji suchej skóry dłoni

To dość proste. Najpierw namocz dłonie w ciepłej wodzie. Następnie delikatnie je osusz, nie pocierając ich. Nałóż maść lub krem, na bazie oleju mineralnego, lub po prostu wazelinę. Na koniec załóż bawełniane rękawiczki, które pomogą maści się wchłonąć i przyspieszyć gojenie się skóry. Zostaw je na dłoniach na noc, a obudzisz się z wygładzonymi i odżywionymi dłońmi

Oczywiście są inne rzeczy, które możesz zrobić, aby nawilżenie było jeszcze większe, a efekty lepsze. Jeśli chodzi o wybór kremu do rąk na dzień, dermatolodzy sugerują, aby na etykiecie znaleźć takie składniki, jak witamina C, witamina B, peptydy, masło shea, lanolina i kwas hialuronowy (spróbuj użyć czegoś, co ma co najmniej trzy z tych sześciu składników), plus kwas glikolowy, aby zapobiec utracie elastyczności. Dzięki nim twoje dłonie nie tylko staną się jedwabiście gładkie natychmiast po aplikacji, ale także zatrzymają wilgoć, co pozwoli im pozostać w dobrym stanie przez długi czas. Dodatkowo, przy ciągłym myciu i podrażnianiu skóry dłoni, ważne jest, aby regularnie nakładać krem przeciwsłoneczny na ich wierzch, aby chronić je przed uszkodzeniem słonecznym i plamami przebarwień.

Skóra na dłoniach potrzebuje takiej samej pielęgnacji, jak każda inna część twojego ciała. Jeśli dbasz o swoje włosy przy pomocy olejowania, wetrzyj produkt także w dłonie. Jeśli nakładasz na twarz lub włosy domowe maski, nałóż je też na chwilę na skórę na dłoniach, zwłaszcza, jeśli zawierają np. miód.

Co zrobić, jeśli suchość twoich dłoni nie ustępuje lub nawet zaczyna się pogarszać?

U niewielkiej liczby osób suchość dłoni może być spowodowana stanem chorobowym skóry lub innymi czynnikami pochodzącymi z samego ciała. Jeśli regularnie dbasz o swoje dłonie, ale problem przesuszonych i popękanych dłoni cię nie opuszcza, lub jeśli twoje dłonie wydają się mieć przebarwienia, zaczynają krwawić, puchnąć lub wyglądają na wyjątkowo czerwone – zgłoś się do specjalisty, który będzie w stanie doradzić ci, co do przyczyn i możliwych kuracji takiego stanu.

Pamiętaj, że dłonie są twoją wizytówką. Ich dobra kondycja, odpowiednie nawilżenie i odżywienie są dużo ważniejsze i dają lepszy efekt, niż najdroższy manicure. Dłonie przede wszystkim powinny być i wyglądać zdrowo. Kiedy te warunki są spełnione, możesz bez zmartwień i do woli bawić się najbardziej szalonymi kombinacjami kolorów i wzorków na paznokciach i dodawać biżuterię.

pielęgnacja dłoni, suche dłonie, jak dbać o suche dłonie, jak nawilżać dłonie, sucha skóra na rękach
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here