ocet jabłkowy, użycie octu jabłkowego w domu, czyszczenie z octem, wykorzystanie octu jabłkowego, naturalne detergenty
fot. pexels.com

Ocet to naturalna, niedroga alternatywa dla ostrych, komercyjnych środków czyszczących. Ocet jabłkowy oferuje te same korzyści, co zwykły ocet biały a do tego ma nieco przyjemniejszy zapach. Oba mają podobny poziom kwasowości i mogą być używane do czyszczenia i dezynfekcji w całym domu, od podłóg po odpływy, a nawet walkę ze szkodnikami. Ocet jabłkowy to nietoksyczna, biodegradowalna alternatywa czyszcząca.

Jak to działa

Ocet jabłkowy to składnik, którego włączenie do diety poleca się w oparciu o szereg korzyści dla twojego zdrowia i formy. Możesz być pewna, że także czyszczenie twojego domu octem jabłkowym jest bezpieczne. Skutecznie usuwa brud, osady mineralne i bakterie z różnych powierzchni. Choć nie jest tak niszczycielski dla zanieczyszczeń jak wybielacz chlorowy, to łagodnie kwasowe właściwości octu jabłkowego zabijają bakterie na poziomie komórkowym. Aktywnym środkiem czyszczącym w każdym occie jest kwas octowy, który jest bezpieczny dla większości powierzchni, ale może powodować zmatowienie niektórych wykończeń na drewnie lub podłogach bez wosku oraz powodować wytrawianie bardziej miękkich kamiennych blatów i podłóg. Rozcieńczony roztwór 1 szklanki octu jabłkowego na 4 litry wody bezpiecznie czyści powierzchnie bez ryzyka zmętnienia lub wytrawienia.

ocet jabłkowy, użycie octu jabłkowego w domu, czyszczenie z octem, wykorzystanie octu jabłkowego, naturalne detergenty
fot. pexels.com

Sprzątanie kuchni

Roztwór równych części octu jabłkowego i wody to uniwersalny środek czyszczący. Nadaje się do prawie każdej powierzchni w kuchni. Służy do czyszczenia i odświeżania wnętrza lodówki i kuchenki mikrofalowej. Rozetrzyj ocet jabłkowy o pełnej mocy na drewnianych deskach do krojenia, aby je wyczyścić i zdezynfekować.

Dodaj filiżankę octu jabłkowego o pełnej mocy na dno zmywarki, zanim ją uruchomisz, aby wyczyścić i odświeżyć urządzenie oraz zapobiec gromadzeniu się kamienia na naczyniach. Ocet w naturalny sposób zastąpi chemiczne środki nabłyszczające i odkamieniające.

Sprzątanie łazienki

Wyczyść blaty łazienkowe, szafki, zlewy i większość powierzchni mieszanką równych części octu jabłkowego i wody. Dbaj o świeżość i czystość odpływów łazienkowych, wlewając do nich 1/2 szklanki sody oczyszczonej, a następnie szklankę octu jabłkowego i 1 szklankę gorącej wody. Odstaw na 10 minut, następnie spłucz wrzącą wodą. Użyj octu jabłkowego z pełną mocą na prysznicach i wannach, aby usunąć osad mydlany.

Kwasowość octu jabłkowego pomaga usuwać osady mineralne i inne, bez tworzenia oparów chemicznych lub pozostawiania na płytkach, kranach i ceramice resztek chemicznych, żrących produktów, które należy zmyć.

Okna, ściany i pralnia

Użyj mieszanki wody i octu jabłkowego w proporcji 50/50, aby oczyścić okna bez pozostawiania na nich smug. Ta sama mieszanka może być stosowana na pomalowanych powierzchniach, takich jak ściany i meble, do oczyszczania z nagromadzonego brudu, usuwania plam, a także likwidowania zapachów.

Dodanie filiżanki octu jabłkowego do wsadu na pranie odświeża zarówno ubrania, jak i pralkę. Czyszczenie za pomocą octu jabłkowego pomaga zredukować nieprzyjemne zapachy i wyeliminować pleśń na każdej powierzchni. To idealny środek do namaczania bielizny przy praniu ręcznym. Pierwotna woń octu może być silna, gdy produkt jest wciąż mokry, ale gdy wysycha pozostawia po sobie jedynie łagodny słodki zapach.

Pułapka na nieznośne muszki owocówki

Te maleńkie, latające owady, to prawdziwa zmora w każdym domu. Pojawiające się jakby znikąd i zazwyczaj całą chmarą, muszki owocówki zdecydowanie zasługują na miano jednych z bardziej nielubianych stworzeń. Ocet jabłkowy poradzi sobie jednak nawet z nimi. Unikniesz dzięki temu używania środków, nie tylko zabijających owady, ale także twoje zdrowie. Rozpylone nieumiejętnie mogą doprowadzić do poważnych problemów, podczas gdy ocet jest całkowicie bezpieczny i przyjemniejszy w użyciu.

Nalej do szklanki odrobinę czystego octu jabłkowego, przykryj naczynie kawałkiem przezroczystej folii spożywczej, a następnie zabezpiecz folię na szklance przy użyciu gumki recepturki lub chociażby kawałka sznurka, czy gumki do włosów. Nakłuj folię, uważając, by otwór nie był zbyt duży. Ta pułapka, oparta na przyciąganiu muszek zapachem octu oraz małym otworze sprawi, że owady nie będą w stanie wydostać się ze szklanki po tym, jak do niej wlecą.

ocet jabłkowy, użycie octu jabłkowego w domu, czyszczenie z octem, wykorzystanie octu jabłkowego, naturalne detergenty
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here