jak zwalczyć zapalenie, stan zapalny, chroniczny stan zapalny, stany zapalne w organizmie, jak usunąć stan zapalny z organizmu, dieta eliminacyjna
fot. pexels.com

Od lat słyszymy coraz więcej dowodów łączących przewlekłe zapalenie z całą masą problemów zdrowotnych, od chorób serca i raka po chorobę Leśniowskiego-Crohna i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Dzieje się tak, ponieważ zapalenie uszkadza zdrowe komórki i może prowadzić do trwałego uszkodzenia DNA. Dobra wiadomość: istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby zwalczyć przewlekłe zapalenie. Zapoznaj się ze sposobami, jak to zrobić.

Spróbuj diety eliminacyjnej

Dieta wpływa na całe nasze ciało i umysł. Odpowiada za promienną cerę, oraz zdrowe lśniące włosy, ale także za choroby. Nie zawsze jest czynnikiem powodującym stan zapalny, czasem może nim być. Aby dowiedzieć się, czy tak jest w twoim przypadku i które pokarmy mogą być winowajcami, wypróbuj dietę eliminacyjną. Przy zachowaniu zdrowego żywienia i odpowiedniej suplementacji, zacznij od usunięcia typowych wyzwalaczy pojedynczo lub wszystkich naraz.

Chodzi tu o takie produkty, jak nabiał, gluten, pszenica, cukier i smażone potrawy, które wydają się być najbardziej problematyczne. Następnie śledź objawy i zachowanie organizmu przez kolejne trzy tygodnie, zanim powoli ponownie wprowadzisz te produkty z powrotem do swojej diety i zobacz, które objawy powrócą. Osoby będące na dietach z natury eliminacyjnych, jak np. dieta wegańska, powinny zwrócić uwagę np. na soję zamiast nabiału.

Znajdź sposoby na odstresowanie

Stres może być wskaźnikiem nadchodzącej choroby. W przeglądzie wieloletnich badań grupa naukowców z Chin, USA, Japonii i Brazylii dostarczyła dowodów na to, że stres wywołuje lub pogłębia depresję, choroby neurodegeneracyjne i raka poprzez stany zapalne.

Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć sposoby na relaks – czy to poprzez medytację, wyłączenie powiadomień w telefonie, wzięcie ciepłej kąpieli, zafundowania sobie domowego spa z prostymi rytuałami jak domowe zabiegi na twarz, czy dłonie, olejowanie włosów, zabawę z futrzanym przyjacielem, czy po prostu drzemkę. Wszystko to pozwala ci odpocząć i zresetować się. Utrzymuj też równowagę życia zawodowego i prywatnego.

jak zwalczyć zapalenie, stan zapalny, chroniczny stan zapalny, stany zapalne w organizmie, jak usunąć stan zapalny z organizmu, dieta eliminacyjna
fot. pexels.com

Pozostań aktywna

Aktywność fizyczna to kolejny świetny sposób na odprężenie, który może także pomóc w zwalczaniu przewlekłego stanu zapalnego. Spacerowanie, bieganie, jazda na rowerze, podnoszenie ciężarów – wybierz formę aktywności odpowiednią dla siebie. Jeśli ćwiczenia nigdy nie były częścią twojego dnia, zacznij od codziennego spaceru i idź własnym tempem. Znajdź park lub inne przyjemne miejsce, aby wybrać się na spacer. Samo przebywanie wśród zieleni i natury sprawi, że poczujesz się lepiej.

Joga to kolejna świetna opcja, a badania pokazują, że nie tylko poprawia naszą elastyczność i zwalcza bóle pleców, ale też może zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Staraj się ćwiczyć jogę dwa do trzech razy w tygodniu, aby uzyskać maksymalne korzyści.

Zajrzyj do szafki z przyprawami

Zioła i przyprawy to prawdziwe skarby, mogące wpłynąć na nas na wiele pozytywnych sposobów. Istnieją składniki, które dodać możesz do niemal każdej potrawy, jednocześnie pomagając swojemu organizmowi redukować zapalenie. Uważa się, że właściwości przeciwzapalne kurkumy (AKA kurkuminy) pomagają w leczeniu chorób zapalnych jelit i zapalenia stawów. Celuj w 500 do 1000 miligramów dziennie (na jedną łyżeczkę świeżej kurkumy przypada 200 miligramów). Możesz dodać kurkumę do herbaty, koktajli, curry lub jajek – a kiedy tylko możesz, połącz ją z czarnym pieprzem.

Imbir ma równie wymierne działanie przeciwzapalne. Obierz go i ugotuj kilka plasterków w wodzie, podgrzewając całość do 20 minut. Możesz pić tak powstały napar samodzielnie lub z dodatkiem miodu i cytryny.

Pij wodę

Pozostawanie nawodnionym jest ważne dla każdej funkcji organizmu, a bez wystarczającej ilości wody doświadczysz spowolnienia funkcji komórkowych i innych objawów, od zmęczenia po bóle stawów i bóle głowy.

Woda i odpowiednie nawodnienie są bardzo ważne w łagodzeniu objawów bólu i stanu zapalnego. Staraj się wypijać około ośmiu do dziesięciu szklanek dziennie.Możesz dodać do wody sok z cytryny lub nawet ocet jabłkowy, który ma niesamowicie pozytywne działanie na nasz organizm.

Utrzymuj zdrową wagę

Nadwaga może powodować nadmierne obciążenie stawów i sprzyjać stanom zapalnym, które są głównym czynnikiem przyczyniającym się do chorób takich jak artretyzm. Nadmiar komórek tłuszczowych oznacza nadmiar prozapalnych chemikaliów i ciągłe nasilenie stanu zapalnego. Dążenie do uzyskania zdrowej wagi ciała może być jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie stanu zapalnego i zminimalizowanie bólu.

Co najważniejsze, nie oznacza to, że musisz być super szczupła, ponieważ istnieje wiele kształtów i rozmiarów, które są zdrowe. Nie powinnaś walczyć na siłę z wagą, z którą twoje ciało czuje się najlepiej. Najlepiej, jeśli skontaktujesz się z lekarzem i razem ustalicie co dla twojego ciała oznacza zdrowa waga.

jak zwalczyć zapalenie, stan zapalny, chroniczny stan zapalny, stany zapalne w organizmie, jak usunąć stan zapalny z organizmu, dieta eliminacyjna
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here