oczyszczanie twarzy, oczyszczanie skóry suchej, skróa sucha, pielęgnacja skóy suchej, jak myć twarz, jak oczyszczać twarz, oczyszczanie olejkami, pielęgnacja cery wrażliwej, jak myć cerę wrażliwą
fot. pexels.com

Jest powód, dla którego odpowiednie oczyszczanie twarzy powinno być dla ciebie priorytetem. Nawet gdy nie nosisz makijażu, mycie twarzy jest istotną częścią usuwania brudu i tłuszczu. Jeśli pomijasz ten krok lub traktujesz go po macoszemu, możesz zauważyć wysyp wyprysków. Jednak należy tutaj znaleźć złoty środek i nie przesadzić też w druga stronę. Oto, jak często należy myć twarz i co zrobić, jeśli przesadzisz.

Jak często należy myć twarz?

Oczywiście, piękna skóra to nie tylko kwestia pielęgnacji, ale też diety, suplementacji, zmian hormonalnych, jak np. ciąża, zdrowych nawyków i po prostu genów. Są jednak pewne kroki pielęgnacji, których nie należy bagatelizować. Bez względu na rodzaj skóry, powinnaś myć twarz przynajmniej raz dziennie – wieczorem, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, makijaż, sebum i brud, które gromadzą się na skórze w ciągu dnia. Jeśli chodzi o mycie rano, to nie jest to w zasadzie tak bardzo konieczne, ponieważ nie ma nic do zmywania, nie ma makijażu ani kremu przeciwsłonecznego. Oczywiście, o ile porządnie oczyściłaś twarz poprzedniej nocy! Z kolei to, co znajduje się na twojej skórze o poranku, to naturalny olej wytwarzany przez nasze ciała, dobry dla naszej skóry – stanowi pierwszą barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi dnia. Nie powinnaś całkowicie zmywać go z twarzy, zwłaszcza, jeśli borykasz się z cerą suchą.

Niektórzy specjaliści mają też jednak opinię, że mycie twarzy rano jest jak najbardziej uzasadnione. Oczyszczanie dwa razy dziennie usuwa nie tylko zanieczyszczenia, ale również  czynniki drażniące, na które nasza skóra jest narażona 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – nawet gdy śpimy. Mogą to być zanieczyszczenia na zewnątrz, w pomieszczeniach, oleje i substancje drażniące, które gromadzą się na poszewkach i ręcznikach.

Wszystko zależy więc od twojej sytuacji. Jeśli rano skóra wydaje się sucha lub łuszcząca się, zrezygnuj z mycia ją mydłem lub żelem, na rzecz oczyszczającego olejku do twarzy. Kiedy chodzi o demakijaż, mogą to być nawet te same olejki, których używasz do pielęgnacji ciała, czy olejowania włosów, jeśli ich skład na to pozwala. Oprócz tego, jedynym powodem, dla którego powinieneś kiedykolwiek myć twarz częściej niż dwa razy dziennie, jest usunięcie z niej np. słonej wody po kąpieli w morzu, chlorowanej wody po basenie, czy potu po treningu.

oczyszczanie twarzy, oczyszczanie skóry suchej, skróa sucha, pielęgnacja skóy suchej, jak myć twarz, jak oczyszczać twarz, oczyszczanie olejkami, pielęgnacja cery wrażliwej, jak myć cerę wrażliwą
fot. pexels.com

Jak możesz stwierdzić, że za bardzo oczyszczasz twarz?

Jeśli Twoja skóra jest ściągnięta i przesuszona, wiesz, że przesadziłaś z jej oczyszczaniem. Twoja cera może również stać się wrażliwa,czy nawet okazywać oznaki reakcji, w postaci czerwonawych, suchych plam. Zazwyczaj nie chodzi tu tak bardzo o to, jak często myjesz twarz, ale o to, jakiego środka czyszczącego używasz. Nadmierne mycie zwykle wynika z użycia zbyt mocnego dla skóry produktu. To częsty przypadek u osób walczących z trądzikiem.

To łatwy do popełnienia błąd. Jeśli za wypryskami kryją się brud i sebum, wydawałoby się, że należy oczyszczać skórę w mocny sposób. Nie jest to jednak prawdą. Produkty wysuszające zwykle powodują nadmierną kompensację naszej skóry, która zaczyna produkować więcej olejków. Poziomy sebum i nawilżenia skóry to dwie różne miary, więc tłusta skóra może również być wysuszona.

Mycie nigdy nie powinno wysuszać skóry ani powodować jej zaczerwienienia lub łuszczenia. Jeśli jednak brzmi to jak twoja skóra, zainwestuj w środek myjący, który złuszcza, aby pomóc w utrzymaniu czystości porów, ale jest również na tyle delikatny, że nie pozbawi skóry naturalnego nawilżenia. Jednym z ulubieńców kosmetologów, jest kwas salicylowy.

Jak złagodzić nadmierne pranie

Tak samo jak zbyt częste mycie szkodzi włosom, zwłaszcza uszkodzonym rozjaśnianiem, czy stylizacja (dlatego warto postawić na stylizację bez użycia ciepła!), tak też nasza skóra cierpi, jeśli myjemy ją zbyt często. Kluczowe jest, aby dać skórze czas na naprawę. Spróbuj przez kilka dni używać jedynie delikatnego olejku oczyszczającego i zobacz, jak zareaguje twoja skóra. Tego rodzaju kosmetyk nie naruszy naturalnej bariery ochronnej skóry, więc nie ma tutaj miejsca, na nadmierne oczyszczenie.

U osób, które są przyzwyczajone do częstego oczyszczania twarzy lub tego potrzebują, przejście na olejek oczyszczający na stałe może być kluczem do zachowania równowagi. Jest jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Kiedy stało się już tak, że twoja skóra stała się wrażliwe przez niewłaściwe oczyszczanie, powinnaś jedynie unikać stosowania formuł zawierających potencjalnie drażniące olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego lub olejek z mięty pieprzowej.

oczyszczanie twarzy, oczyszczanie skóry suchej, skróa sucha, pielęgnacja skóy suchej, jak myć twarz, jak oczyszczać twarz, oczyszczanie olejkami, pielęgnacja cery wrażliwej, jak myć cerę wrażliwą
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here