organizacja szafy, jak zorganizować szafę, jak posprzątać szafę, organizacja ubrań, jak uporzdkować szafę, porządki w szafie
fot. pexels.com

Szafy są zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Mieszkanie z przyzwoitą przestrzenią w do przechowywania to dzisiaj rzadkość, ale więcej szaf może czasem oznaczać więcej problemów z bałaganem. Im więcej masz przestrzeni, tym większe prawdopodobieństwo, że ją zapełnisz. Jeśli potrzebujesz pomocy w tej dziedzinie, jesteśmy do twojej dyspozycji. Oto jak uporządkować wszystkie szafy w domu, nie tracąc przy tym zmysłów.

Przygotuj swój arsenał

Jeśli jesteś np. nową mamą, lub czujesz że gubisz równowagę pomiędzy życiem prywatnym a pracą, codzienne, nawet proste obowiązki, jak pranie czy czyszczenie łazienki zaczynają cię przytłaczać, twoje samopoczucie spada, sama organizacja twojej szafy pomoże ci poczuć się odrobinę lepiej. Da ci to poczucie kontroli.

Podejdź do wszystkiego z głową i na spokojnie. Zanim faktycznie zabierzesz się za organizowanie, stwórz mały zestaw do porządkowania składający się z rzeczy, które już masz w domu. Weź kilka worków na śmieci, środki czystości i kosz, do którego możesz (tymczasowo) wrzucić wszystko, co chcesz zatrzymać. Chodzi o to, aby pozbyć się części rzeczy i lepiej zorganizować pozostałą resztę.

Po pierwsze, kompletnie opróżnij szafę

Już na samym początku jeśli wyciągasz z szafy coś, czego chcesz się pozbyć, umieść to w odpowiednim pojemniku, czy worku. Jeśli jednak potrzebujesz chwili na zastanowienie się, wyrzuć wszystko z szafy na łóżko lub podłogę. Następnie użyj środków czyszczących, aby dobrze wyczyścić wnętrze szafy. Prawdopodobnie nie zrobisz tego ponownie, aż do kolejnego organizowania.

Możesz zająć się szafą według kategorii. Na przykład najpierw uporządkuj wszystkie płaszcze i odzież wierzchnią, potem wszystkie swetry,  koszule z długimi rękawami, krótkie rękawy, sukienki itp. Jeśli sprzątasz szafę swojego dziecka, włącz je w ten proces, aby wcześnie wyrobiły sobie zmysł organizacyjny.

organizacja szafy, jak zorganizować szafę, jak posprzątać szafę, organizacja ubrań, jak uporzdkować szafę, porządki w szafie
fot. pexels.com

Dobrze zaplanuj wykorzystanie przestrzeni

Zajrzyj do swojej szafy i zastanów się, jak najlepiej wszystko poukładać. Jeśli zdecydujesz, że zakup nowych pojemników może pomóc, powinnaś zmierzyć szafę, aby kupić odpowiedni rozmiar pudełek. Nie bój się też zmieniać rzeczy i wykazać się kreatywnością. Nie zapomnij wykorzystać drzwi i części szafy znajdujących się najbliżej sufitu.

Przejrzyj swoje rzeczy. Zastanów się, co chcesz zatrzymać, wyrzucić lub oddać. Jeśli nie nosiłaś danego ubrania od roku, istnieje duża szansa, że ​​prawdopodobnie już tego nie zrobisz. Możesz nawet przymierzać ubrania i planować stylizacje, aby wiedzieć, które z nich do siebie pasują i w których wyglądasz najlepiej. Spójrz też krytycznym okiem na swoją bieliznę, czy rajstopy. Może warto wyrzucić kilka z kilkunastu par biustonoszy jakie masz, a w ich miejsce kupić jeden, wygodny i dobrze wykonany, abyś rzeczywiście go nosiła. I nie zapomnij o butach, torbach i akcesoriach. W nich także musisz zrobić porządek.

Zapełnij szafę od nowa i pozbądź się niechcianych rzeczy

Teraz, gdy wiesz, co zatrzymasz i z czym się rozstajesz, możesz zacząć wkładać rzeczy z powrotem do szafy. Nie wrzucaj jednak wszystkiego naraz, od niechcenia, ale skorzystaj z okazji, aby rzeczywiście uporządkować zawartość szafy. Istnieje kilka tanich sposobów, aby uporządkować szafę i ubrania prawie za bezcen. Na przykład wieszanie etykiet między ubraniami może pomóc oddzielić koszulki od sukienek, ciężkie swetry zimowe od wiosennych i tak dalej. Jeśli zawsze chciałaś mieć szafy inspirowane Instagramem, w których wszystko jest przechowywane w tęczowej kolejności, teraz masz na to szansę. Jeśli chcesz oddzielić odzież na wyjścia od tej domowe, zrób to. Baw się z organizacją jak tylko ci się podoba.

Na koniec zbierz rzeczy, których nie chcesz zatrzymać i spróbuj je sprzedać, oddać lub podarować komuś bliskiemu. podaruj. Aby pozbyć się ubrań dziecięcych lub starych ubrań ciążowych, skontaktuj się z jedną z organizacji w pobliżu, które mają szansę przekazać te rzeczy potrzebującym.

organizacja szafy, jak zorganizować szafę, jak posprzątać szafę, organizacja ubrań, jak uporzdkować szafę, porządki w szafie
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here