Używanie prostownicy to sposób na uzyskanie gładkich i lśniących włosów. Urządzenia te mogą jednak wykonywać wiele zadań, od kręcenia po małe poprawki w gotowej już fryzurze, lub ujarzmienie niesfornych kosmyków po wstaniu z łóżka. Dostępne są w wielu różnych typach, w zależności od ich właściwości. Możesz je wybrać także w zależności od rozmiaru, rodzaju i kategorii użytego materiału. Dlatego aby kupić odpowiednią prostownicę do włosów cienkich należy znać kilka wskazówek.
Odpowiedni rozmiar oraz ustawienia temperatury
Jeśli chodzi o urządzenia do stylizacji włosów, rozmiar jak najbardziej ma znaczenie. Może mieć wpływ na to, na ile sposobów będziesz mogła ich używać oraz w jakim stopniu dopasowane są do twoich włosów. Drobne detale w budowie prostownicy sprawiają, że możesz jej również użyć jako lokówki. Tak więc jeśli jesteś posiadaczką włosów prostych lub kręconych, a zawsze marzyłaś o tym, żeby były kręcone, odpowiednia prostownica pozwoli ci osiągnąć zarówno efekt loczków, jak i gładkiej tafli. Urządzenie o szerokich prostokątnych płytkach z ostrymi krawędziami zamiast zaokrąglonych odpowiednie jest jeśli chcesz włosy jedynie prostować. Natomiast prostownica o płytkach węższych i zaokrąglonych pozwoli ci już na więcej wariacji jeśli chodzi o fryzurę oraz zapewni lepsze odbicie kosmyków od skóry głowy (pro-tip dla pań z włosami oklapniętymi).
Z kolei jeśli chodzi o temperaturę, prostownica powinna oferować funkcję regulacji. O ile wyższa temperatura zapewni lepsze i łatwiejsze utrwalenie, pamiętaj, że także bardziej wpłynie na włosy w negatywny sposób. A jeśli są one już delikatne lub zniszczone rozjaśnianiem, skończysz z tzw. sianem na głowie, jeśli nie będziesz postępować ostrożnie (dodatkowo, przy włosach lubiących się przetłuszczać, problem może się nasilić). Na szczęście, większość prostownic do włosów jest produkowana w taki sposób, że nie wymagają bardzo wysokiej temperatury aby działać dobrze.
Tak czy inaczej, zastanów się może nad dodaniem nowego ekstra kroku do swojej domowej rutyny pielęgnacyjnej (np. olejowania, czy nawet suplementów, które pozwolą włosom rosnąć zdrowiej) i wykorzystaniem sposobów na prostowanie włosów bez ciepła, aby używać ich pomiędzy kolejnymi użyciami prostownicy. Pamiętaj też jednak, że prostowanie włosów zbyt niską temperaturą wcale nie jest dla nich lepsze. Wciąż są wystawione na działanie ciepła i to na dłuższy czas, bo prawdopodobnie będziesz musiała przejechać po każdym paśmie kilkakrotnie zamiast jedynie raz.

Zastanów się nad szerokością płytek i materiałem, z jakiego są wykonane
Odpowiednia szerokość płytek prostownicy w stosunku do włosów jest istotnym elementem mającym wpływ na sukces w stylizacji. Jeśli nie masz doświadczenia w używaniu prostownicy, zdecyduj się na małą, ponieważ będzie łatwiejsza w użyciu, a przy tym w zupełności wystarczająca dla włosów cienkich.
Kolejnym krokiem jest wybór materiału, z jakiego wykonane są płytki prostownicy. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie materiały używane do produkcji prostownic do włosów są w porządku. Istnieje jednak kilka wytycznych, mówiących o tym, który materiał sprawdzi się najlepiej przy różnych rodzajach włosów.
- Prostownice ceramiczne są zazwyczaj najtańsze i chociaż działają dobrze, powinnaś z nimi uważasz, jeśli masz delikatne włosy. Po pewnym czasie ceramiczna powłoka zaczyna się ścierać, co oznacza, że twoje włosy narażone są na dużo większe uszkodzenia ciepłem a także szarpanie, łamanie i wyrywanie ich prostownicą.
- Prostownice tytanowe posiadają taką zaletę, że nagrzewają się łatwo i szybko, osiągając wyższe temperatury. Mają nieco wyższą cenę, ale warto w nie zainwestować, jeśli masz włosy falowane o szorstkiej powierzchni.
- Prostownica turmalinowe, nazywane także prostownicami z jonizacją, to idealna opcja dla włosów zniszczonych, które dużo się puszą. Wytwarzając jony ujemne, prostownice te mocno wygładzają włosy a nawet zapobiegają ich elektryzowaniu.
