praca zdalna, jak być produktywnym, jak pracować z domu, jak być produktywnym w domu, jak pracować zdalnie
fot. pexels.com

Nasza codzienność bardzo zmieniła się w ciągu ostatniego roku i dotyczy to także sposobu, w jaki pracujemy. Niektórzy po raz pierwszy pracują w domu, co oznacza, że muszą zastanowić się, jak zachować koncentrację i produktywność w nowym, rozpraszającym środowisku pracy. Nawet osoby, które w przeszłości pracowały już z domu, mogą mieć z tym problem. Jak więc poradzić sobie w takiej sytuacji?

Jak być produktywnym podczas pracy zdalnej

Wstawaj o zwyczajnej porze

Nawet jeśli nie musisz spędzać godziny w drodze do biura, powinnaś budzić się i wstawać tak, jak zwykle. Codzienna zmiana godziny przebudzenia może znacząco zakłócić twój rytm dobowy i wpłynąć na twoje zdrowie. Nagle zauważysz, że potrzebujesz drzemek w ciągu dnia, a twoja cera traci blask.

Jeśli wstaniesz o zwyczajnej porze, będziesz mieć więcej czasu na wykonanie innych zadań, takich jak pranie czy ćwiczenia. Możesz także zaplanować dzień, zanim faktycznie się zacznie, porządkując swoje priorytety i zadania do wykonania. Pomaga to nie tylko w zwiększaniu produktywności przez cały dzień, ale także sprawia, że ​​pod koniec dnia będziesz bardziej zadowolona z siebie.

Postaraj nastawić się na pracę w każdy możliwy sposób

Praca na laptopie w piżamie może sprawić, że poczujesz, że nadal powinnaś odpoczywać. Kiedy przebierzesz się w coś bardziej odpowiedniego do pracy, na przykład koszulę lub sukienkę, będziesz bardziej psychicznie przygotowana do pracy.

Ponadto, ponieważ pracujesz zdalnie, może być konieczne prowadzenie rozmów wideo podczas spotkań. Byłoby krępujące, gdybyś nadal był w piżamie lub, co gorsza, w jeszcze lepiej w bieliźnie.

Rób regularne przerwy

Kiedy jesteśmy w biurze, możemy porozmawiać z naszymi kolegami w kuchni lub na korytarzach, powymieniać plotki lub umówić się na piwo po pracy. Te rozmowy nie mają miejsca, gdy pracujesz sama w domu lub w kawiarni.

Ważne jest, aby mieć regularne przerwy, nawet podczas pracy zdalnej. Weź zwykłą godzinną przerwę na lunch z dala od laptopa i telefonu. To także doskonała okazja, aby się zrelaksować i spróbować złapać odcinek swojego ulubionego serialu na Netflixie, a może nawet obejrzyj coś z dziećmi. Pamiętaj, że technologia jest twoim przyjacielem! Jeśli to możliwe, wyjdź na lunch na zewnątrz, zabierz ze sobą na spacer kanapkę i zjedz ją na ławce w parku. Powinnaś także wstawać co godzinę od komputera i wyglądać przez okno, skupiając wzrok na czymś w oddaleniu. Zapobiega to wpatrywaniu się w ekran z bliska przez dłuższy czas i pomaga poprawić wzrok.

Znajdź odpowiednie miejsce do pracy

Aby być produktywnym, ważne jest, aby znaleźć dedykowane miejsce do pracy. Może to oznaczać miejsce z dala od telewizora i łóżka. Możesz również ozdobić biurko materiałami biurowymi i motywującymi cytatami, które pomogą ci zachować koncentrację.

Upewnij się tylko, że twoje nowe domowe biuro znajduje się w pobliżu źródła zasilania, aby laptop i telefon mogły pozostać w pełni naładowane przez cały dzień.

praca zdalna, jak być produktywnym, jak pracować z domu, jak być produktywnym w domu, jak pracować zdalnie
fot. pexels.com

Praca zdalna wcale nie musi być problematyczna

Istnieją sprzeczne badania dotyczące tego, czy praca zdalna lub praca z domu może wpływać na produktywność, a werdykt jeszcze nie zapadł. Jeśli jednak pracodawcy podjęli właściwe kroki w celu ulepszenia systemu pracy zdalnej, większość pracowników nie powinna mieć z produktywnością większego problemu, o ile nie jest to coś, z czym zmagają się nawet będąc w biurze. Tak naprawdę, część osób pracując z domu jest bardziej produktywna i skoncentrowana niż w biurze. Istnieją jednak oczywiście plusy i minusy pracy zdalnej, tak samo jak w każdej innej sytuacji (np. zakupy online nie zawsze są najlepszym wyborem).

Jeśli jesteś menedżerem, ostatnią rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest mikrozarządzanie, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na produktywność twoich pracowników. Mogą również poczuć, że im nie ufasz i zaczną być niezadowoleni oraz zdemotywowani. To, plus osłabione zaufanie z ich strony już na pewno osłabi ich wyniki i sprawi, że wcale nie będą mieli ochoty wstawać rano aby pracować.

Komunikacja i wspólny szacunek są kluczem! Pamiętajmy, że niektóre osoby pracujące z domu, to rodzice, czasem nowe mamy, czasem osoby, które są przytłoczone problemami w życiu prywatnym i próbują jak mogą znaleźć równowagę. Niektórzy też zmagają się z problemami ze zdrowiem psychicznym, jak np. stany depresyjne. Należy więc być czułym na wszelkie sygnały i organizować pracę w odpowiedni sposób.

praca zdalna, jak być produktywnym, jak pracować z domu, jak być produktywnym w domu, jak pracować zdalnie
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here