zdrowa dieta, zdrowa skóra, dieta dobra dla skóry, zdrowe żywienie
fot. unsplash.com

Zdrowa i pełna blasku skóra przyciąga spojrzenia i sprawia, że czujemy się pewniejsze siebie. Ale zanim kupisz kolejne drogie serum i włączysz do swojej wieczornej pielęgnacji trzy nowe kroki, pomyśl na chwilę o swojej diecie.  Oto produkty, które powinny się w niej znaleźć, abyś wyglądała promiennie.

Kolory i świeżość – na talerzu i na twarzy

Sposób, w jaki dbasz o swoją skórę, powinien zależeć od tego, czy jest ona sucha, tłusta, czy też mieszana. To dość oczywista zasada, obowiązująca w każdej dziedzinie pielęgnacji. Włosy kręcone będą traktowane inaczej i z użyciem innych sposobów pielęgnacji, niż włosy proste i odwrotnie. Jednak to co wspólne dla wszystkich typów cery i włosów, to potrzeba odpowiedniej diety. Jedną z rzeczy o jakich należy pamiętać, są przeciwutleniacze, zwalczające wolne rodniki. Znajdziesz je w kolorowych owocach i warzywach, których nigdy nie powinno brakować w twojej kuchni.

Raporty naukowe wykazały, że karotenoidy, które są właśnie przeciwutleniaczami, mogą zmniejszać wrażliwość skóry na niekorzystne czynniki. Podobnie witamina C znajdująca się w pomarańczach, mango i truskawkach wesprze produkcję kolagenu, dzięki któremu twoja skóra wygląda świeżo, młodo i jędrnie. Kluczowa dla zdrowia jest także żywność z witaminami A, B2, B3, B6, D, E, cynkiem i selenem. Jeśli z jakiegoś powodu obawiasz się, że któregoś z tych ważnych elementów brakuje w twojej diecie (a tak naprawdę większość z nas ma pewne niedobory), zdecyduj się na suplementację, zwłaszcza, z twojej diety wyłączone są mięso lub lub inne produkty odzwierzęce. Pamiętaj przy tym jednak, to to wciąż świeże, nieprzetworzone jedzenie powinno być podstawą twojego zdrowego trybu życia, zwłaszcza w okresach kiedy twoja skóra i włosy wymagają największej regeneracji i pomocy. Pomyśl do wprowadzenia do swojej kuchni składników takich jak kurkuma, ocet jabłkowy, czy imbir.

Dieta skoncentrowana na wysokiej jakości chudym białku, błonniku, zdrowych olejach, surowych owocach i warzywach oraz przyprawach jest najlepsza dla utrzymania zdrowej skóry. Te pokarmy zwykle zawierają wysokiej jakości aminokwasy – budulec jędrnej skóry – oraz składniki przeciwzapalne i bogate w przeciwutleniacze, które promują optymalny metabolizm skóry i ochronę przed stresorami środowiskowymi. Tłuste ryby, orzechy i chude mięso, takie jak kurczak (pochodzące z odpowiedzialnej, zdrowej hodowli), nie tylko dodają skórze jędrności i zdrowego wyglądu, ale także sprzyjają utrzymaniu w niej nawilżenia.

zdrowa dieta, zdrowa skóra, dieta dobra dla skóry, zdrowe żywienie
fot. unsplash.com

Czego unikać dla dobra naszej skóry

Kiedy nasza skóra wygląda na poszarzałą, łatwo jest skupić się na najszybszym rozwiązaniu i znaleźć winowajcę, którego łatwiej będzie usunąć z naszego życia. Czasem nie będzie to możliwe, jak np. w przypadku problemów skórnych występujących z powodu tabletek antykoncepcyjnych. Jednak inwestując czas i uwagę w to, czym się karmisz, a zwłaszcza w możliwe ograniczanie elementów szkodliwych, twoje ciało odwdzięczy ci się pięknym wyglądem. Chociaż zdrowa i jędrna skóra jest częściowo podyktowana naszymi genami, to spożycie witamin, zróżnicowana dieta, nawodnienie i spożycie alkoholu mają wpływ na jej wygląd. Może się okazać, że to właśnie niewłaściwe pokarmy odbierają ci blask.

Tłuste ryby, awokado, jajka, słodkie ziemniaki oraz świeże owoce i warzywa jako jedne z najlepszych pokarmów dla twojej skóry. Jednak nawet jedząc je codziennie, możesz wciąż borykać się z poszarzała cerą. Dzieje się tak przez odwodnienie. Badania wykazały, że 2 litry płynów dziennie jest odpowiednią ilością dla kobiet, a 3 litry dla mężczyzn. Może się wydawać, że jest to zupełnie nierealistyczne, ale niektóre produkty, takie jak ogórek, pomidor, szpinak, arbuz, jabłka i jagody, mają wysoką zawartość wody i wliczają się do jej dziennego spożycia.

Dodatkowo, podczas gdy chude białka i warzywa działają zbawiennie na twoją skórę, cukier i alkohol uszkadzają produkcję kolagenu, sprawiając, że twoja cera staje się matowa i bez życia. Wiemy, że to nie jest informacja, która by kogokolwiek ucieszyła. Jednak nie wszystko stracone. Nie musisz całkowicie rezygnować ze słodkich smakołyków i wina, jeśli nie jesteś w stanie żyć bez tych małych przyjemności. Już częściowe ich ograniczenie pozytywnie wpłynie na stan twojej skóry.

zdrowa dieta, zdrowa skóra, dieta dobra dla skóry, zdrowe żywienie
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here