włosy proste, pielęgnacja włosów prostych, jak dbać o włosy proste
fot. unsplash.com

Wiele osób uważa, że kobiety urodzone z prostymi włosami mają szczęście i nietrudno zrozumieć, dlaczego. Mają jedne z najlepszych czupryn na świecie – naturalne pukle, które bez wysiłku i specjalnej stylizacji pięknie spływają i błyszczą. Są łatwe do uczesania i nie wymagają takiego ogromu pielęgnacji, jak loki. 

Jak odpowiednio zadbać o włosy proste

W przeciwieństwie do włosów falowanych i kręconych, suchość nie stanowi dla włosów prostych problemu. Dzięki budowie prostych kosmyków, naturalny olej na włosach (tzw. sebum) łatwo rozprzestrzenia się od nasady aż po same końce. Dlatego też włosy takie wyglądają pięknie i lśniąco, podczas gdy z natury suche loki wymagają ciągłego odżywiania, olejowania itp.. Nie oznacza to, że posiadaczki włosów prostych nie napotykają żadnych problemów i nie muszą przyłożyć żadnej uwagi do pielęgnacji.

Prawda jest taka, że pielęgnacja prostych włosów może być trudna. Ponieważ większość prostych typów włosów charakteryzuje się cienkimi, delikatnymi pasmami, wiele produktów, które lubią osoby noszące włosy kręcone, jest zabronionych dla tych włosów prostych, ponieważ mają tendencję do ich obciążania. Oznacza to, że żelami, piankami, lakierem do włosów, a nawet farbą można się delektować tylko w niewielkich ilościach, a nawet wtedy należy bardzo uważać, aby nie spowodować większych szkód.

Mówiąc o szkodach, wszelkie zniszczenia mogą być widoczne również na prostych włosach. W porównaniu z dużymi, kręconymi grzywami, są one często rzadsze, więc łatwiej jest dostrzec, czy włosy są połamane lub rozdwojone. Prawdą jest jednak, że utrzymanie prostych włosów można osiągnąć przy niewielkim wysiłku i czasie. Poniżej omówimy typowe problemy nękające kobiety o prostych włosach i sposoby ich zwalczania.

włosy proste, pielęgnacja włosów prostych, jak dbać o włosy proste
fot. unsplash.com

Problem pierwszy: szybkie przetłuszczanie się

Chociaż sebum, które łatwo rozprowadza się na włosach prostych nadaje im blask, zbyt duża jego produkcja może je obciążyć, sprawiając, że są pozbawione życia i tłuste. Aby rozwiązać ten problem, pomyśl o tym, jak oczyszczasz włosy. Wiele osób powiedziałoby, że mycie włosów częściej niż dwa razy w tygodniu powoduje ich wysuszenie i zniszczenie. Ale jeśli jesteś prostowłosą dziewczyną, to bezsensowna rada. Myj włosy często – jeśli to możliwe codziennie – ale używaj do tego łagodnego szamponu.

Oprócz tego, nie przesadzaj z odżywkami i nakładaj je od połowy włosów w dół. Raz lub dwa razy w miesiącu możesz jednak zdecydować się na głęboką pielęgnację włosów, aby zachować ich blask. Wtedy nałóż na włosy odżywczą maskę lub olej, zawiń włosy w kompres i pozwól im chłonąć to, czego potrzebują. Jest wiele świetnych domowych sposobów na odżywienie włosów.

Problem drugi: brak objętości

Włosy opadające prosto w dół wyglądają elegancko, ale także często brakuje im sprężystości i objętości. Aby temu zaradzić, często chwytamy za suszarki, na dłuższą metę uszkadzające włosy. Aby skutecznie zwalczyć problem oklapnięcia, ucieknij się do odpowiedniego cięcia. Naturalne proste włosy wyglądają najlepiej cieniowane. Także zawsze modny bob oraz wszelkie asymetryczne fryzury dodadzą prostym grzywom objętości. Fryzjer powinien pomóc ci dobrać cięcie odpowiednie dla twojego kształtu twarzy i grubości włosa.

Jeśli boisz się pójścia pod nożyczki i chcesz uniknąć stylizacji lokówką i prostownicą, znajdź odpowiedni dla siebie sposób zaplatania włosów wieczorem, aby rano były bardziej sprężyste. Spróbuj jednego z wielu sposobów kręcenia włosów bez użycia ciepła. Nie musisz wcale skończyć z lokami! Taki sposób stylizacji, zwłaszcza jeśli bez żeli i pianek, nada twoim włosom lekkich fal, sprężystości i objętości. Jeśli jesteś w pośpiechu lub przed większym wyjściem, wysusz włosy głową w dół i wystylizuj przy pomocy okrągłej szczotki. Na marginesie, nie zdziw się, jeśli twoje włosy pewnego dnia zaczną się kręcić, czy falować. Zmiana tekstury włosów co jakiś czas jest naturalna, chociaż czasem może być spowodowana też ich uszkodzeniem, nabudowaniem się henny na włosach lub antykoncepcją hormonalną.

Problem trzeci: rozdwojone końcówki i łamanie się

Rozdwajanie końcówek jest spowodowane różnymi czynnikami, ale najczęstsze są to suszenie włosów oraz nadmierne szczotkowanie. Ponieważ proste włosy często się plączą, ciężko powstrzymać się od sięgnięcia po grzebień. Robienie tego zbyt często spowoduje że włosy zaczną wyglądać na suche i staną się połamane.

Jednym ze sposobów uniknięcia tego problemu, jest zaprzestanie czesania włosów na mokro z użyciem gęsto uzębionego grzebienia lub szczotki. Mokre włosy są bardziej rozciągliwe, co może prowadzić do ich łamania. Użyj raczej palców lub grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Jeśli twoje końcówki są już rozdwojone, najlepiej jest je po prostu podciąć, zwłaszcza jeśli przeszły rozjaśnianie. Zaleca się strzyżenie włosów co cztery do sześciu tygodni. Usuwa to także cieńsze, starsze pasma i nadaje włosom zdrowszy wygląd. Aby włosy wygładzić, spróbuj płukanek, np. z octu jabłkowego. Dbaj także o dietę i odpowiednie suplementy.

Problem czwarty: elektryzowanie się

Jeśli mieszkasz w miejscu, w których zima pojawia się co roku, dobrze znasz ten problem. Elektryzowanie się włosów jest spowodowane spadkiem temperatury i wysychaniem powietrza, a także rodzajem odzieży jaką nosimy w zimie.

Jednym ze sposobów walki jest unikanie plastikowych grzebieni. Elektryzują one włosy, które zaczynają odstawać od głowy. Lepszy będzie drewniany a nawet metalowy grzebień lub szczotka. Także odrobina wody lub olejku wtarta w końce włosów pomoże, jednak uważaj aby nie przesadzić z tym drugim. Jeśli naprawdę chcesz mieć święty spokój od elektryzujących się włosów, zapleć je w warkocz.

włosy proste, pielęgnacja włosów prostych, jak dbać o włosy proste
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here