antykoncepcja, anykoncepcja hormonalna, tabletki antykoncepcyjne
fot. unsplash.com

Antykoncepcja w formie hormonalnych tabletek pojawiła się na rynku ponad 60 lat temu. Od tego czasu ich formuła i działanie nieco się zmieniły. Na pewno też nauczyliśmy się o nich dużo więcej, niż początkowo wiedzieliśmy. Jeśli myślisz o tym, aby twoja główna metoda antykoncepcji była metodą hormonalną, ale nie jesteś jeszcze pewna, oto kilka plusów i minusów pigułki. 

Plusy przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Antykoncepcyjnych tabletek hormonalnych nie można traktować jak cukierków, a ich przyjmowanie powinno zawsze mieć miejsce pod nadzorem lekarza i jedynie za jego zgodą. Jeśli u pacjentki istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne, które w połączeniu z antykoncepcją hormonalną mogą zagrażać jej zdrowiu lub życiu, prawdopodobnie nie dostanie ona na nią recepty. Jednakże, badania wykazały, że tabletki hormonalne mogą mieć na kobiecy organizm także pozytywny wpływ. Oprócz oczywiście samego faktu niemal stuprocentowej skuteczności, jeśli stosowane są poprawnie.

U pań, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne przez co najmniej pięć lat, maleje ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka jajnika. W pierwszym przypadku, głównym czynnikiem ryzyka może być brak jajeczkowania, który sprawia, że wyściółka macicy i endometrium bombardowane są hormonami. Mogą one wywołać nieprawidłowy wzrost komórek. Tabletki antykoncepcyjne zapobiegają temu procesowi. W przypadku raka jajnika, ryzyko zmniejsza się, ponieważ narząd ten zostaje “wyłączony” z działania. Tabletki dostarczają hormony, więc jajniki nie muszą ich produkować. Takie “wyłączenie” daje mniejsze możliwości wzrostu nieprawidłowych komórek.

Tabletki antykoncepcyjne przepisywane są czasem kobietom, które muszą radzić sobie z bardzo ciężkimi miesiączkami. Lżejszy okres, bez skurczów i wahań nastrojów, jest niezaprzeczalnie dużym plusem bycia na tabletkach antykoncepcyjnych. Nawet pomimo tego, że niektóre kobiety zgłaszają, iż to właśnie tabletki gwarantują im wahania nastrojów, w większości przypadków problemem nie są tabletki ogólnie, ale po prostu zły ich rodzaj.  Dodatkowo, kobiety borykające się z trądzikiem, cerą tłustą, czy zaskórnikami często zauważają poprawę w wyglądzie skóry. Trądzik jest bowiem nieraz spowodowany zbyt dużym poziomem testosteronu. Tabletki natomiast działają w sposób obniżający jego poziom, pomagając tym samym w walce z niedoskonałościami. Niektóre panie zauważają nawet, że cała ich sylwetka staje się bardziej kobieca, a włosy gęstsze (czasem także zmieniają teksturę, np. loki stają się nagle proste lub falowane). W przypadku, gdyby działo się odwrotnie, a twoje włosy i skóra ucierpiały, poproś lekarza o zmianę tabletek, a w międzyczasie zadbaj o siebie, próbując regenerować włosy np. olejowaniem (pomogą także w pielęgnacji skóry).

antykoncepcja, anykoncepcja hormonalna, tabletki antykoncepcyjne
fort. unsplash.com

Minusy przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Jednym z najczęściej wymienianych przez kobiety skutków ubocznych przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, jest przyrost wagi. Jednak badania wykazały, że zażywanie pigułki nie ma bezpośrednio żadnego wpływu na samą tkankę tłuszczową. Tabletki sprawiają jedynie, że możesz czuć się trochę wzdęta, ponieważ twój organizm zatrzymuje więcej płynów niż normalnie. Przez to również może pojawić się cellulit. Nie powinno być to jednak więcej niż kilogram do dwóch dodatkowej wagi.  Dodatkowo, tabletki mogą wzmożyć apetyt lub też może on być pobudzony wahaniami nastrojów. Niektóre z nas radzą sobie bowiem z emocjami zajadając je. W tym przypadku może okazać się, że sama zmiana tabletek na inne pomoże. Niektóre kobiety zauważają także spadek libida. Jest to związane ze wspomnianym wcześniej niższym poziomem testosteronu i znowu, zmiana tabletek może zlikwidować problem.

Jest jednak kilka innych i czasem o wiele groźniejszych ryzyk, niż zmiana naszej sylwetki, czy mniejsza ochota na seks. Jednym z nich jest ryzyko niewyłapania pewnych problemów, które potem mogą skutkować bezpłodnością. Co ważne, sama pigułka nie spowoduje bezpośrednio żadnych problemów z zajściem w ciążę po jej odstawieniu, nawet po bardzo długim okresie jej stosowania. Kobiece ciało ma bowiem niebywałą zdolność do samoregulacji. Problem może pojawić się za to wtedy, gdy tabletki maskują nieprawidłowości w cyklu, które w normalnych warunkach ostrzegły twojego lekarza o tym, że coś jest nie tak, jak np. zupełny brak lub rzadka owulacja.

Jednym z najgroźniejszych problemów, jakie mogą pojawić się w wyniku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, są zatory. Estrogen w niewielkim stopniu zagęszcza krew i za każdym razem, gdy organizm dostaje jego dodatkową dawkę, może to nieco zwiększyć prawdopodobieństwo tworzenia się skrzepów krwi. O ile u młodej zdrowej kobiety nie spowoduje to żadnego znaczącego wzrostu ryzyka zatorów prowadzących nawet do zawału, to w przypadku jeśli w twojej rodzinie występowały już podobne problemy z krzepnięciem krwi, stajesz się częścią grupy ryzyka. Zwłaszcza, jeśli jesteś już po 35 roku życia. Także palenie papierosów sprawia, że jednocześnie biorąc tabletki antykoncepcyjne, wystawiasz swój organizm na niebezpieczeństwo. Rzuć palenie, zadbaj o odpowiednią dietę, pełną witamin i probiotyków (jak np. kiszona kapusta, jogurt, kwas octowy) i suplementację, pamiętając o tym, aby wybierać odpowiednie preparaty.

antykoncepcja, anykoncepcja hormonalna, tabletki antykoncepcyjne
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here