włosy, olejowanie włosów, olejowanie
fot. unsplash.com

Wszelkiego rodzaju oleje są jednym z najczęściej wykorzystywanych składników kosmetyków. Sięgają po niego zarówno producenci, jak i kobiety stosujące domowe sposoby pielęgnacji. Wśród jednych z najbardziej popularnych zabiegów zdecydowanie znajduje się olejowanie włosów.

Podstawowe informacje – czym jest olejowanie włosów?

Pielęgnacja włosów olejami jest metodą służącą kobietom już od czasów starożytnych. Swoją popularność zawdzięcza prostocie, bowiem zabieg polega po prostu na naniesieniu na włosy odpowiedniego oleju, w celu ich nawilżenia, odżywienia i nabłyszczenia. Produkt pozostawia się na głowie, a czasem także skalpie, aby zdziałał swoją magię, a następnie zmywa. W trakcie olejowania można wykonać masaż skóry głowy, stosować różne techniki olejowania, jak np. nakładanie oleju na maskę czy odżywkę, na włosy suche lub zwilżone. Można także zastosować kompres z folii i ręcznika, aby dzięki wytworzonemu w ten sposób ciepłu, łuski włosa się uchyliły, a tym samym pozwoliły olejom na głębsze działanie.

To, na jaki czas olejowania się zdecydujemy powinno zależeć od preferencji naszych włosów. Niektóre czupryny polubią się z olejowaniem na całą noc, a niektórym wystarczyć będzie nawet 30 minut. Optymalny czas to zazwyczaj 1-3 godzin, 3 razy w tygodniu. Regularność jest tutaj kluczem do sukcesu, jednak nie chcemy też sprawić, że włosy będą oklapnięte od nabudowanego na nich produktu. Jest to też powód do tego, że o ile olej warto zmywać z włosów delikatnym szamponem bez SLS i SLES, to po kilku olejowaniach należy użyć szamponu oczyszczającego. Da nam to pewność, że włosy faktycznie przyjmują to, co dobrego mają im do dania kosmetyki, a nie jedynie zatrzymują na powierzchni, stając się coraz bardziej ciężkie i bez życia.

Z podobnych względów, w czasie olejowania, ale również przed rozpoczęciem wszelkich innych pielęgnacyjnych rytuałów, warto zrezygnować z kosmetyków zawierających silikony. Sprawdzają się one gdy chcemy wygładzić włosy do konkretnej fryzury lub chronić końcówki przed uszkodzeniami, jednak zbyt częste ich stosowanie w zbyt dużej ilości powoduje, że włosy przestają przyjmować składniki odżywcze z kosmetyków, a do tego, nie mamy tak naprawdę pojęcia, jaki jest stan naszych kosmyków. Silikony w skuteczny sposób mydlą nam bowiem oczy, dając jedynie pozory zdrowych i lśniących włosów. Oleje natomiast działają długoterminowo i w naturalny sposób, nabłyszczając włosy przez ich odżywienie.

włosy, olejowanie włosów, pielęgnacja włosów, jak olejować włosy
fot. unsplash.com

Jak dobrać odpowiedni olej?

Pielęgnacja jest nieustanną próbą dopasowania odpowiednich produktów i metod do naszego ciała i włosów. To także odpowiednia dieta, suplementacja i zdrowy tryb życia, pozwalający naszemu organizmowi zachować balans. Włosy, to jedne z ostatnich części ciała, które otrzymują dawkę witamin i minerałów. Jednak to właśnie nasz wygląd jako pierwszy daje nam znać o tym, że coś jest nie tak, np. w przypadku zaburzeń hormonalnych, po odstawieniu antykoncepcji, czy przy niedoborach spowodowanych dietą. O ile więc należy najpierw działać od środka, zewnętrzna pielęgnacja jest równie ważna. Potrzeba tutaj szerokiej perspektywy i podejścia holistycznego, także w pielęgnacji włosów. Ważna jest dokładna obserwacja ich potrzeb i reakcji na stosowaną pielęgnację.

Olejowanie może wydawać się być odrobinę straszne, zwłaszcza dla osób, które zmagają się z przetłuszczającymi się włosami. Natłuszczanie ich jeszcze bardziej zdaje się kompletnie nie mieć sensu. Jednak możecie nam zaufać, istnieje odpowiedni olej dla absolutnie każdego typu włosów i skóry głowy, nawet tych przetłuszczających się. Każdy z was ma szansę odczuć na sobie pozytywne efekty olejowania. O ile będziecie musieli poddać się metodzie prób i błędów, mamy dla was kilka przykładów bardziej popularnych olejów dla każdego typu włosów.

Podstawowe typy włosów, to włosy nisko-, średnio-, oraz wysokoporowate. Natomiast podstawowe typu olejów, to te składające się z kwasów o małych, średnich oraz dużych cząsteczkach.

  • Włosy niskoporowate – łatwe do rozpoznania, przysparzające ich właścicielkom wielu problemów podczas stylizacji, na którą są bardzo odporne. Plusem jest ich wysoki połysk, spowodowany gładką teksturą włosa. Zbyt duża ilość oleju lub nieodpowiedni jego rodzaj, mogą je bardzo obciążyć i sprawić, że będą wyglądać po prostu na brudne. Sprawdzą się tutaj jednak oleje o małych cząsteczkach, a więc: olej słonecznikowy, olej olej babassu, olej kokosowy, olej lniany, masło shea.
  • Włosy wysokoporowate – zupełne przeciwieństwo włosów niskoporowatych. Podatne na stylizację, często suche, z mocno odchylonymi łuskami, co sprawia, że szybko chłoną wodę, ale także łatwiej przyjmują składniki odżywcze. Co ważne, włosy wysokoporowate, to niekoniecznie włosy zniszczone! Mogą to być po prostu włosy z natury kręcone. Najlepszymi olejami będą te o dużych cząsteczkach, czyli: olej ze słodkich migdałów, olej z wiesiołka, olej konopny, olej z orzechów włoskich.
  • Włosy średnioporowate – pomiędzy nisko- a wysokoporowatymi, łączące ich cechy. Często są to włosy falowane. Dobrze sprawdzą się dla nich: olej z pestek śliwki, oliwa z oliwek, olej awokado, olej makadamia. 

Sprawdźcie sami na sobie, wybierzcie wasze ulubione, twórzcie mieszanki i obserwujcie jak wasze włosy nabierają blasku.

włosy, olejowanie włosów, jak olejować włosy
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here