włosy kręcone, pielęgnacja włosów kręconych, loki, fale
fot. unsplash.com

W przeciwieństwie do włosów prostych, włosy kręcone są suche i łatwo się puszą, co utrudnia ich pielęgnację. Na ilość loków we włosach a także ich kształt wpływają mieszki włosowe oraz uwarunkowania genetyczne. Pielęgnacja także gra tu jednak olbrzymią rolę. Jeśli chcesz nadać swoim naturalnym lokom więcej sprężystości i blasku, przedstawiamy porady i wskazówki potrzebne do utrzymania zdrowych włosów.

Jak zadbać o naturalnie kręcone włosy?

W przypadku włosów kręconych zawsze należy przede wszystkim skupić się na produktach, które pomagają nawilżać włosy i unikać tych, które mogą je wysuszać lub niepotrzebnie obciążać, obierając im sprężystość a czasem nawet całkowicie zniekształcając lub rozluźniając skręt.

Każdy krok pielęgnacji (także domowymi sposobami) i użyte w nim kosmetyki powinny być odpowiednio dopasowane do kręconego typu włosów i z myślą o nich stworzone. Szampon i odżywka do włosów kręconych będą miały inny skład i właściwości niż te do włosów prostych. Ogólnie rzecz biorąc, warto rozglądać się za kosmetykami zawierającymi takie składniki, jak:

  • Aloes,
  • Masło shea,
  • Oleje takie jak np. olej awokado, słonecznikowy, czy olej ze słodkich migdałów,
  • Keratyna,
  • Ekstrakty roślinne,
  • Pantenol i prowitaminy.

Loki nie lubią być myte codziennie i wolą łagodne szampony, który zawiera delikatniejsze środki myjące oraz dodatki kondycjonujące. Nadal należy jednak używać silniejszego szamponu oczyszczającego raz na 1 lub 2 tygodnie, aby nabudowane na włosach produkty ich nie obciążyły. Po umyciu włosów szamponem zawsze używaj odżywki, aby zatrzymać wilgoć. Nie używaj zbyt gorącej wody, a ostatnie płukanie wykonaj chłodną. Jeśli chcesz okazać swoim włosom ekstra miłość, możesz także nałożyć na nie odżywkę lub głęboko odżywczą maskę przed myciem.

Włosy kręcone są często suche i łamliwe, więc łatwo je uszkodzić podczas rozczesywania. Niektórzy rezygnują z czesania włosów poza prysznicem aby uniknąć ich łamania albo nawet robią to wyłącznie po nałożeniu odżywki i samymi palcami. Jeśli to dla ciebie niewystarczające, zacznij od grzebienia o szerokich zębach, aby delikatnie rozplątać wszelkie kołtuny. Rozczesywanie z odżywką sprawi, że cały proces będzie łatwiejszy, a dodatkowo produkt dokładnie pokryje wszystkie pasma. Wybierając szczotkę do włosów, zainwestuj w tą z naturalnych materiałów zamiast z plastiku. Zdecyduj się raczej na drewno, czy np. włosie dzika lub końskie. Oczywiście dbaj także o odpowiednią dietę i suplementację, które dostarczą twoim włosom odpowiedniej ilości składników odżywczych od wewnątrz.

włosy kręcone, pielęgnacja włosów kręconych, loki, fale
fot. unsplash.com

Czego należy unikać?

Przede wszystkim, każda posiadaczka włosów kręconych musi wykazać się cierpliwością i dużą delikatnością. Loki potrafią mieć swoje humory. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym, sprężystym skrętem lub zdrowo wyglądającą falą, zapomnij o ciągłym ich rozczesywaniu. Trzymaj się z daleka zwłaszcza od grzebieni z gęsto osadzonymi zębami. Zamiast włosy rozplątać i wygładzić, jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku posiadaczek włosów prostych, zostawią na twojej głowie spuszone siano. Unikaj także czesania włosów na sucho, w razie potrzeby jedynie delikatnie rozplącz kosmyki palcami.

Jednym z największych nieprzyjaciół włosów kręconych, są produkty do pielęgnacji i stylizacji posiadające w składzie alkohol denaturowany i silne substancje czyszczące (jak np. w oczyszczających szamponach z SLS, szamponach przeciwłupieżowych i reklamowanych jako odpowiednie do włosów tłustych). Produkty te wysuszą twoje loki, które bardzo często już same z siebie są dość suche. Bez odpowiedniego poziomu nawilżenia skręt nie będzie wyglądał na zdefiniowany. Niektóre kobiety dziwią się nawet, kiedy po serii odżywczych zabiegów i odejściu od mocno wysuszających kosmetyków, ich włosy nagle zaczynają się kręcić. To właśnie dlatego wiele osób myśli, że ich czupryny są zniszczone i niesforne. Nie mają pojęcia, że to po prostu zła pielęgnacja sprawia, że włosy kręcone, czy falowane wyglądają jak nieułożone i przesuszone włosy proste.

Na duże spuszenie wpływ będzie także miało użycie zwykłego ręcznika do osuszania włosów. Wszystko to, co uchodzi za niezdrowe w pielęgnacji wszystkich typów włosów, w przypadku loków dostaje czerwoną kartkę. Ręcznik kąpielowy zastąpiony powinien być szmatką z mikrofibry lub po prostu bawełnianą koszulką, które służyć mają do delikatnego wygniatania włosów, a nie ich pocierania. Ostatnim błędem w pielęgnacji są silikony używane zbyt często i w zbyt dużej ilości. Oblepione nimi włosy nie dają rady utrzymać swojego naturalnego kształtu, stają się obciążone i bez życia. Kiedy kosmetyki są na nich nabudowane już bardzo mocno, mogą nawet całkowicie stracić swój skręt. Zastąp silikony naturalnym olejkiem, nakładanym w małej ilości, głównie na końce.

włosy kręcone, pielęgnacja włosów kręconych, loki, fale
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here