związek, miłość, wyznanie miłości, relacje
fot. unsplash.com

Jeśli chodzi o sprawy sercowe, niemożliwe jest kontrolowanie emocji jakie się w nas budzą. Psycholodzy wyjaśniają, że na odczuwanie i wyrażanie miłość składa się wiele czynników, jak na przykład płeć, czy cechy osobowości, takie jak bycie introwertykiem lub ekstrawertykiem. Jakie natomiast są znaki pokazujące, że to nie jest odpowiedni moment na zrobienie tak dużego kroku?

Kiedy twój partner nie jest na to jeszcze gotowy

To, że nie jest gotowy, nie znaczy że sam nie posiada do ciebie żadnych uczuć. Jednak niezależnie od tego, czy jesteście razem za krótko, czy po prostu w jakiś sposób czujesz, że twój partner nie jest jeszcze tak emocjonalnie dostępny i otwarty jak ty, pośpiech może cię zranić. Może także źle wpłynąć na waszą relację. Słuchaj swojego instynktu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, już to powinno być dla ciebie czerwoną flagą. Nawet, jeśli twoje uczucia są najszczersze, musisz liczyć się z tym, że mogą nie być całkowicie odwzajemnione.

Nie musi to jednak oznaczać, że miłość nie rozwinie się, gdy będziecie spędzać ze sobą więcej czasu. Jak w przypadku każdego związku i poszukiwania szczęścia w życiu, może się udać, a może nie. Jeśli naprawdę czujesz, że pasujecie do siebie, ale nadal masz wątpliwości co do wyrażania uczuć słowami, po prostu poczekaj, ciesz się tym, że jesteście razem i obserwuj, jak rozwijają się sprawy.

Kiedy wiesz, że lubisz ich bardziej niż oni lubią ciebie

Pierwsza rzecz o jakiej należy pamiętać wchodząc w jakąkolwiek relację – nie możemy sprawić, że druga osoba zacznie coś czuć. Jeśli wiesz, że osoba, w której jesteś zakochana, nie czuje tego samego, niestety dzielenie się najgłębszymi emocjami nie sprawi, że partner nagle zrozumie swoją miłość. To zdecydowanie jedna z tych sytuacji w której powinnaś powstrzymać się od wypowiedzenia dwóch magicznych słów.

W takich momentach ważne jest, aby uwolnić się od nadmiaru emocji i oczekiwań względem drugiej osoby. Jeśli czujesz się trochę zdesperowana, aby wyznać swoje uczucia i chcesz to zrobić nawet bez względu na konsekwencje takiego wyznania, zadaj sobie jedno pytanie. Po co mówić komuś że się ich kocha, jeśli oni nie kochają ciebie. Jeśli masz nadzieję, że to rozpali ich emocje, wystawiasz się tylko na rozczarowanie. Oni z kolei poczują się nieswojo, może nawet osaczeni, postawieni pod ścianą. To, że nie czują jeszcze miłości, nie oznacza bowiem, że zupełnie ich nie obchodzisz. Postawieni w takiej sytuacji, mogą nawet skłamać, wyłącznie po to by cię nie zranić lub by zwyczajnie nie musieć sobie radzić z konsekwencjami, jakie nastąpią, jeśli szczerze wyznają ci, że ich uczucia nie są jeszcze na tym samym poziomie co twoje. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że takie wymuszone “kocham cię” nie ma żadnej wartości.

związek, miłość, wyznanie miłości, relacje
fot. unsplash.com

Kiedy twój partner ma problemy z zaangażowaniem

Doświadczenia wyniesione z naszych przeszłych relacji zawsze wpływają na te obecne i przyszłe. Niestety, dla kogoś, kto został zraniony, może to skutkować strachem przed popełnieniem błędu. Dodatkowo, każdy rozwija emocje i uczucia w innym tempie. Nie oznacza to, że zaangażowanie lub miłość nie nadejdzie w przyszłości, ale jeśli twój partner jest bardziej zainteresowany luźnym związkiem i nie ukrywa swoich zamiarów, wyrażanie głębszych emocji jest bez sensu.

To trudna, ale ważna lekcja. Zaobserwuj najpierw, czy twój wybranek rzeczywiście jest wart twojej miłości, zanim mu ją wyznasz. Jest różnica pomiędzy byciem szczerych na temat swoich uczuć względem samego siebie, a względem swojego partnera. Nie zawsze możesz kontrolować to, jak się czujesz, ale masz oczywiście wpływ na to co mówisz. Możesz unikać słów, które sprawią, że mężczyzna uzna cię za pewnik i stwierdzi, że poziom jego zaangażowania nie jest już nawet ważny, ponieważ i tak jesteś już jego.

Kiedy twój partner jest zakochany w kimś innym

Jeśli związałaś się z kimś, kto zbyt szybko próbuje wyleczyć się z poprzedniego związku, wykorzystując do tego nowy, mówienie „kocham cię” jest pewną manipulacją. Jeśli twój partner jest wciąż zakochany w kimś innym, twoje wyznanie miłości nie jest najlepszym pomysłem. Wydaje się to być oczywiste, ale w emocjach nie oceniamy sytuacji tak jasno.

Obnażenie swoich uczuć nic tutaj nie da. Nie chcesz przecież, aby ktoś był z tobą jedynie z poczucia winy, bo może przez doświadczenia z poprzedniego związku rozumie co to znaczy mieć złamane serce. Nie chcesz by ktoś z tobą był, mając cię jedynie za rozrywkę, chwilę rozproszenia. Zachowaj więc swoje uczucia dla siebie i poczekaj, aż sytuacja będzie na tyle bezpieczna i jasna, że będziesz mogła powiedzieć “kocham” i usłyszeć “kocham” w zamian, wiedząc, że jest szczere. Jeśli taki moment wciąż nie będzie nadchodził, odejdź. Może twój partner potrzebuje być sam i po czasie zrozumie co stracił. Może nawet wtedy ty nie będziesz już czuła tego samego. Nawet w walentynki lepiej być samemu, niż w wymuszonym związku.

związek, miłość, wyznanie miłości, relacje
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here