depresja, leczenie depresji, suplementy na depresję, jak leczyć derpesję
fot. unsplash.com

Depresja to zaburzenie nastroju, które dotyka ponad 17 milionów dorosłych w samych Stanach Zjednoczonych. Uważa się jednak, że rzeczywista liczba jest znacznie wyższa, ponieważ wiele osób z depresją nie decyduje się na leczenie, z różnych powodów. Zaburzenia depresyjne leczy się za pomocą leków i psychoterapii. Modyfikacje stylu życia, w tym zmiana diety i przyjmowanie niektórych suplementów, mogą również pomóc osobom z depresją. Oto kilka przykładów.

Kwasy Omega-3

Kwasy Omega-3 są niezbędne, co oznacza, że ​​należy je pozyskiwać z diety. Niektóre badania pokazują jednak, że suplementy omega-3 mogą pomóc w leczeniu depresji. Analiza przeprowadzona w 2020 roku wykazała, że ​​suplementy kwasów tłuszczowych omega-3 znacznie poprawiły objawy depresji u kobiet w ciąży i po porodzie.

Kolejne badania wykazały, że suplementy omega-3 miały ogólnie pozytywny wpływ na leczenie objawów depresji. Ogólnie rzecz biorąc, suplementy te są dobrze tolerowane i stanowią zdrowy dodatek do diety, jeśli brakuje w niej tłustych ryb (weganizm, wegetarianizm). Mogą również pomóc w leczeniu depresji w niektórych populacjach. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Szafran

Szafran to przyprawa o jaskrawych kolorach, bogata w przeciwutleniacze. Co ciekawe, szafran również okazał się obiecującym naturalnym sposobem leczenia depresji. Badania wykazały, że zwiększa on poziom neurotransmitera poprawiającego nastrój, serotoniny w mózgu. Chociaż nie wiadomo dokładnie, jak działa ten proces, uważa się, że szafran hamuje wychwyt zwrotny serotoniny, przez co dłużej utrzymuje ją w mózgu.

Suplementy szafranu były podobnie skuteczne w zmniejszaniu objawów depresji, jak leki przeciwdepresyjne. Jednak naukowcy przyznali, że potrzebne są większe badania z dłuższymi okresami obserwacji, aby lepiej ocenić zdolność szafranu w leczeniu depresji.

depresja, leczenie depresji, suplementy na depresję, jak leczyć derpesję
fot. pexels.com

Witamina D

Witamina D jest absolutnie niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa wiele istotnych ról w naszym organizmie. Niestety, wiele osób nie osiąga dziennego wystarczającego poziomu witaminy D, w tym także osoby z depresją. Badania pokazują, że osoby z obniżonym samopoczuciem częściej mają niski poziom witaminy D lub jej niedobór.

Witamina D może zwalczać depresję poprzez kilka mechanizmów, w tym zmniejszenie stanu zapalnego, regulację nastroju i ochronę przed zaburzeniami neurokognitywnymi. Ponadto badanie przeprowadzone w 2020 roku na osobach z depresją z niedoborem witaminy D wykazało, że otrzymanie pojedynczego wstrzyknięcia 300000 IU witaminy D wraz ze zwykłym leczeniem znacznie poprawiło objawy depresji i jakość życia oraz zmniejszyło nasilenie choroby. Witamina D pomoże także, jeśli zauważyłaś, że ciągle jesteś zmęczona i potrzebujesz ciągłych drzemek i nie możesz się skupić w pracy.

Cynk

Cynk jest minerałem, który ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu i regulacji neuroprzekaźników. Ma również właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Niedobór cynku jest silnie powiązany ze zwiększonym ryzykiem depresji i nasileniem jej objawów. Badania wykazały, że kiedy ich uczestnicy przyjmowali suplementy cynku wraz z lekami przeciwdepresyjnymi, odczuwali znacznie zmniejszone objawy depresji

Suplementacja stanowi pomoc na wielu etapach naszego życia. Nie tylko pozwala nam czuć się lepiej, zapewnia prawidłowy rozwój ciąży, wspomaga diety wegańskie i wegetariańskie, wpływa na wygląd naszej skóry i włosów, podnosi poziom energii, potrzebny do radzenia sobie z wieloma wyzwaniami, ale nawet wspomaga walkę z depresją. Warto więc wiedzieć, czego tak naprawdę nam potrzeba i jak dany suplement może nam pomóc.

depresja, leczenie depresji, suplementy na depresję, jak leczyć derpesję
fot. unsplash.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here