weganizm, dieta wegańska, dieta roślinna, weganizm etyczny, co to jest weganizm, co jedzą weganie
fot. pexels.com

Dieta wegańska stała się w ostatnich dziesięciu latach niesamowicie popularna. Coraz więcej osób decyduje się na weganizm z powodów etycznych, środowiskowych lub zdrowotnych. Właściwie wyegzekwowany weganizm może przynieść wiele różnych korzyści. Niemniej jednak dieta oparta wyłącznie na pokarmach roślinnych może w niektórych przypadkach zwiększać ryzyko niedoborów składników odżywczych. Oto garść informacji, która nieco przybliży ci ten styl życia i żywienia.

Co to jest weganizm?

Mówiąc najprościej, weganizm to abstynencja od używania i spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Powodów takich działań może być wiele, jednak weganie często podkreślają, że najlepszą motywacją jest chęć bycia lepszym człowiekiem i bardziej świadome, etyczne życie i codzienne wybory, wpływające na jakość życia zwierząt i będące ekologiczne.

International Vegetarian Union oferuje świetne wyjaśnienie weganizmu od strony etycznej: „Weganizm można zdefiniować jako sposób życia, który stara się wykluczyć, tak dalece jak to możliwe i praktyczne, wszelkie formy wykorzystywania i okrucieństwa wobec zwierząt dla uzyskania pożywienia, odzieży lub w jakimkolwiek innym celu. W kategoriach dietetycznych odnosi się do praktyki rezygnacji z wszelkich produktów zwierzęcych, w tym mięsa, ryb, drobiu, jaj, mleka zwierzęcego, miodu i ich pochodnych.”

Dlaczego ludzie przyjmują wegański styl życia

Przyjrzyjmy się bliżej powodom, dla których ktoś może zdecydować się na zaadaptowanie wegańskiego stylu życia. Niektóre z motywacji etycznych, dla których ludzie decydują się na prowadzenie wegańskiego stylu życia, obejmują:

  • kwestie dobrostanu zwierząt i sprzeciw wobec wykorzystywania zwierząt jako towaru;
  • kwestie środowiskowe bezpośrednio związane z hodowlą zwierząt (takie jak zanieczyszczenie powietrza i ścieki z hodowli do źródeł wody pitnej) oraz pomoc w zmniejszeniu nadmiernego zużycia zasobów, w tym gleby, wody i paliw kopalnych;
  • przyjęcie weganizmu jako części rozwiązania problemu głodu na świecie poprzez bardziej efektywne wykorzystanie zasobów żywnościowych naszej planety.

Weganin może zdecydować się na dietę roślinną także ze względów zdrowotnych i bez motywacji do unikania produktów pochodzenia zwierzęcego w innych aspektach swojego życia.

weganizm, dieta wegańska, dieta roślinna, weganizm etyczny, co to jest weganizm, co jedzą weganie
fot. unsplash.com

Co jedzą weganie?

Jest tak wiele niesamowitych wegańskich potraw, że będziesz zaskoczona ilością dostępnych opcji! Oto tylko kilka przykładów żywności spożywanej przez wegan:

  • każdy rodzaj owoców: jabłka, pomarańcze, jagody, mango, ananas, winogrona, papaja;
  • każdy rodzaj warzyw: szparagi, jarmuż, brokuły, marchew, seler, cukinia, szpinak;
  • orzechy i pestki: migdały, orzechy nerkowca, orzechy włoskie, pestki dyni, pestki słonecznika, masło orzechowe, masło migdałowe;
  • węglowodany: ziemniaki, makaron, pieczywo, bułeczki, pita, zawijane, ryż, komosa ryżowa;
  • fasola i rośliny strączkowe: tofu, edamame, hummus, czarna fasola, ciecierzyca, soczewica;
  • mleko roślinne: mleko kokosowe, migdałowe, sojowe, konopne, owsiane;
  • czekolada: wiele odmian gorzkiej czekolady, a także czekoladki na bazie mleka kokosowego, sojowego lub ryżowego;
  • fast foody: frytki, krążki cebulowe, frytki, ciastka, ciasta, słodycze (sprawdź składy);
  • zamienniki nabiału: lody kokosowe, jogurt migdałowo-kokosowy, śmietanki do kawy, ser wegański i serek śmietankowy, masło wegańskie;
  • alternatywy dla mięsa: bekon tempeh, burgery wegetariańskie, kiełbaski wegańskie, świąteczne pieczenie i pasztety, tofu i seitan.

Ponieważ zainteresowanie ruchem wegańskim wciąż rośnie, bycie weganinem staje się coraz łatwiejsze. Ponieważ popyt na mięso stale spada, liczba Amerykanów identyfikujących się jako weganie wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich kilku lat. Przemysł spożywczy i biznes restauracyjny oferuje coraz więcej pysznych wegańskich alternatyw, ponieważ twórcy przepisów, szefowie kuchni i blogerzy kulinarni są świadomi dużego zapotrzebowania na takie usługi. W zasadzie na pewno znajdziesz wegańską opcję swojej ulubionej potrawy w każdym większym mieście.

Co zostaje wykluczone?

Z diety wegańskiej wyłączone są wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym: mięso, drób, owoce morza, nabiał, jaja, miód i ich produkty pochodne.

Wegański styl życia obejmuje unikanie produktów pochodzenia zwierzęcego także w życiu codziennym, w pielęgnacji i gospodarstwie domowym. Obejmuje to między innymi:

  • produkty testowane na zwierzętach;
  • tkaniny pochodzenia zwierzęcego, takie jak jedwab lub wełna;
  • skóra, zamsz, puch i futro;
  • środki higieny osobistej zawierające składniki pochodzenia zwierzęcego (wosk pszczeli, keratyna, lanolina itp.);
  • zwierzęta jako rozrywka (cyrki, rodeo itp.)

Należy podkreślić, że praktycznie niemożliwe jest uniknięcie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jesteś w sytuacji, w której musisz przyjąć antybiotyk, nie powinnaś się powstrzymywać tylko dlatego że został przetestowany na zwierzętach. Chodzi jednak o staranie się, aby wykluczyć jak najwięcej niewegańskich praktyk i podejmować na co dzień świadome decyzje. Jeśli twoje ulubione wcześniej kosmetyki okazały się być np. testowane na zwierzętach, poszukaj dla nich alternatywy, lub np. stwórz je sama w domu, z wykorzystaniem wegańskich składników. Zrezygnuj z odżywki do włosów z miodem, na rzecz olejowania.

Warto podkreślić, że nie tylko weganie, czy wegetarianie, ale każdy z nas powinien zainteresować się odpowiednią suplementacją. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, daj znać swojemu lekarzowi o tym, jaki styl życia prowadzisz. Suplementacja prenatalna jest konieczna w przypadku każdej ciąży, jednak jeśli jesteś weganką, będzie tym bardziej istotna.

weganizm, dieta wegańska, dieta roślinna, weganizm etyczny, co to jest weganizm, co jedzą weganie
fot. unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here