skóra sucha, pielęgnacja skóry suchej, kremy dla cery suchej, jak dbać o suchą skórę, jak nawilżać suchą skórę, twarz sucha
fot. pexels.com

Czy zmagasz się z wiecznie łuszczącą się, suchą, szorstką skórą, bez względu na to, ile kremu nawilżającego nakładasz? Czy nawet tłuste odżywcze maski pomagają jedynie doraźnie, głównie maskując problem? Dbanie o ekstremalnie suchą skórę to nie tylko maseczki i kremy. Dzięki lepszemu zrozumieniu, co przyczynia się do wysuszenia, możesz lepiej dostosować swoją rutynę pielęgnacyjną  i w rezultacie uzyskać bardziej miękką, gładszą i doskonale nawilżoną skórę.

Przyczyny wysuszenia skóry

Wysuszenie skóry pojawia się, gdy nie daje sobie ona już dłużej rady zachowywać swoich naturalnych czynników ochronnych (jak sebum, właśnie to różni ją najczęściej od skóry tłustej) lub skutecznie utrzymywać dostarczanych jej z zewnątrz składników nawilżających. Innymi słowy, skóra sucha to taka, która traci zdolność do regeneracji. Wygląda to podobnie, jak w przypadku każdego innego problemu, jak np. wysuszenie często rozjaśnianych lub prostowanych włosów, utrata skrętu włosów przez nieodpowiednią pielęgnację, oklapnięte i przetłuszczone włosy proste, czy sprawy nieco bardziej istotne, jak np. pogorszenie zdrowia, czy snu, ze względu na złą dietę, czy brak suplementacji. Powodów jest zazwyczaj kilka i wszystkie wymagają one zaadresowania, aby sytuacja się poprawiła.

Możliwi winowajcy to bardzo często przerwanie bariery skóry i uszkodzenie jej mikrobiomu przez nadmierne oczyszczanie (zwłaszcza mydłami, które są zupełnie nieprzystosowane do pielęgnacji skóry twarzy), agresywne, wysuszające składniki w kosmetykach, nadmierne złuszczanie (zwłaszcza peelingami z drobinkami), częsta ekspozycja na słońce bez zabezpieczenia (codzienne nakładanie jest koniecznością) i czynniki środowiskowe, a które jesteśmy narażeni na co dzień.

Dlatego właśnie możesz smarować się kremami nawet przez cały dzień, ale twoja skóra i tak wróci do szorstkości, dyskomfortu i ściągnięcia. Jeśli nie zajmujesz się źródłem problemu i nie używasz odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, nie masz szans na złagodzenie wysuszenia i podrażnienia twojej skóry. Oto plan działania, który pozwoli ci powrócić na właściwe pielęgnacyjne tory.

skóra sucha, pielęgnacja skóry suchej, kremy dla cery suchej, jak dbać o suchą skórę, jak nawilżać suchą skórę, twarz sucha
fot. pexels.com

Pielęgnacja skóry suchej

Zwycięstwo w walce z suchą, podrażnioną skórą zaczyna się od wyboru szerokiej gamy produktów do pielęgnacji, które ją odżywiają i ukoją. Możesz zacząć budowanie swojego arsenału od delikatnego, ale skutecznego środka do mycia twarzy, który pozostawi skórę miękką i czystą, ale nigdy wysuszoną ani napiętą. Wśród składników, których należy szukać, są odżywcze, pozbawione sztucznych zapachów i parafiny olejki roślinne (mogą sprawdzić się nawet te same, których użyłabyś do olejowania włosów) oraz niezwykle łagodne i łatwe do spłukania składniki myjące.

Ważna wskazówka: unikaj mydeł w kostkach i ziarnistych peelingów. Te produkty najczęściej uszkadzają powierzchnię skóry, zmniejszając jej zdolność do zatrzymywania wilgoci, a więc w rezultacie po prostu ją wysuszają.

Po oczyszczeniu, potraktuj skórę tonikiem lub naturalnym hydrolatem zawierającym składniki nawilżające i regenerujące skórę. Świetnie sprawdzi się najzwyklejsza woda różana, zadbaj jednak aby miała dobry skład, bez zbędnych dodatków. Dodanie tych odmładzających substancji do pielęgnacji bardzo suchej skóry daje jej dokładnie to, czego potrzebuje, aby zacząć odzyskiwać wilgoć i chronić ją przed przyszłą utratą wilgoci.

Kolejnym krokiem jest nałożenie złuszczającego, ale jednocześnie nawilżającego kwasu AHA (alfa-hydroksykwasu). Wystarczy taki o mocy 5%. Ten delikatny peeling może utorować drogę innym produktom aby mogły zadziałać skuteczniej i zapewnić bardzo suchej skóry tego, czego najbardziej potrzebuje. Po przeprowadzeniu peelingu (wystarczy raz tygodniowo!), możesz nałożyć bogatą w przeciwutleniacze, oraz niewzbogacaną sztucznymi zapachami mieszankę olejków, na całą twarz lub strategicznie na najbardziej suche miejsca na skórze. Ten pozornie mały krok może zrobić ogromną różnicę w uzupełnianiu nawilżenia i przywracaniu suchej skórze świetlistego, zdrowego i promiennego wyglądu.

Ostatnim krokiem może być też nałożenie bogatego kremu zamiast olejków, aby zapewnić jej zapewnić jej maksymalne nawilżenie oraz możliwość odbudowy, dzięki działaniu składników aktywnych zawartych w kosmetyku. Standardowe podstawowe środki nawilżające i kremy po prostu nie wystarczą do tego typu skóry z poważniejszymi problemami. Potrzebuje raczej mieszanki niezbędnych lipidów, ceramidów, ekstraktów i olejów roślinnych oraz środków łagodzących o dużej mocy. Aby uzyskać intensywne nawilżenie i uczucie gładkości, wypróbuj kurację na suchą skórę przeznaczoną także dla skóry wrażliwej. Może to być głęboko nawilżająca maska na noc albo bogate serum. Twoja skóra zostanie natychmiast zadbana i ochroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, pogarszającymi jej kondycję(takim jak na przykład ciepłe powietrze o niskiej wilgotności), blokując dobre rzeczy i chroniąc przed złymi.

Oczywiście, używany w ciągu dnia krem ​​nawilżający powinien zawierać filtr przeciwsłoneczny o SPF 30 lub wyższym. Nie ma nic ważniejszego dla skóry niż ochrona przed codzienną ekspozycją na promieniowanie UV (nawet w pochmurny dzień). Niezabezpieczenie przed promieniowaniem UV ogranicza zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci i uzupełniania niezbędnych, odżywczych substancji, których potrzebuje.

skóra sucha, pielęgnacja skóry suchej, kremy dla cery suchej, jak dbać o suchą skórę, jak nawilżać suchą skórę, twarz sucha
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here