jak być bardziej pewnym siebie, jak czuć się lepiej ze sobą, jak czuć się pewniej, jak być bewną siebie, jak mieć pewność siebie
fot. pexels.com

W pewnym momencie życia wszyscy zmagamy się z brakiem pewności siebie. To walka, która ma swoje źródło w całym szeregu przyczyn, od perfekcjonizmu i strachu przed porażką, po głębokie poczucie nieadekwatności zaszczepione w nas od traumy z dzieciństwa, po konkretne negatywne doświadczenia i relacje. Oto kilka nawyków, które pomogą ci nabrać większej pewności siebie, abyś mogła w pełni wykorzystać potencjał, który w tobie drzemie.

Znajdź swoje powołanie

Jasne określenie celu swojego życia i określenie, w czym będziesz się spełniać, może pomóc ci w podejmowaniu decyzji z większą pewnością siebie i dostrzec głębszy sens swojego życia.

Więc zadaj sobie pytanie: co sprawia mi radość? Co mogę zrobić, żeby wnieść coś cennego do świata? Gdzie rzeczy, w których jestem dobry, pokrywają się z potrzebami innych ludzi i moimi? Kiedy poczujesz się zakorzeniona w swoim celu i masz jasno określone powołanie, będziesz w stanie realizować ten cel z większą pewnością siebie. Może to być kariera w korporacji, biznes prowadzony z domu, bycie mamą i żoną, łączenie tych rzeczy, czy realizowanie się na każdym innym polu, jakie tylko sobie wymyślisz.

Miej doskonale niedoskonałe wzory do naśladowania

W życiu nie ma mety – wszyscy ciągle się uczą i nikt nie wie wszystkiego. Otaczaj się  ludźmi, którzy wzorują się na pewności siebie i pokorze jednocześnie – ludźmi, którzy nie boją się zadawać pytań, przyznają, że się mylili lub popełnili błąd, są otwarci i szczerzy co do swoich słabości.

Te modele mogą być osobami publicznymi lub osobami, które znasz osobiście. Mogą być dla ciebie wzorem do na śladowania w domu, w pracy, a może też po prostu pod względem stylu.  Z takimi wzorami do naśladowania będzie ci odrobinę łatwiej.

jak być bardziej pewnym siebie, jak czuć się lepiej ze sobą, jak czuć się pewniej, jak być bewną siebie, jak mieć pewność siebie
fot. pexels.com

Bądź swoim wzorem sama dla siebie

Spróbuj pomyśleć o kilku swoich osiągnięciach, z których jesteś szczególnie dumna. Pomyśl o chwilach, kiedy dobrze poradziłaś sobie z trudną sytuacją lub bałaś się zrobić coś nowego, ale mimo wszystko spróbowałeś. Przypomnij sobie, jak pokonałaś trudne momenty, gdy czułaś się mentalnie tak źle, że ciężko było ci wstać z łóżka, a jednak to zrobiłaś. Jak się czułeś przed, w trakcie i po?

Pogłębianie swojej samoświadomości na temat obszarów, w których chciałabyś nabrać pewności siebie, i celebrowanie chwil, w których działałaś z odwagą (dużych i małych), pomoże ci rozwijać się we właściwym kierunku.

Zaprzyjaźnij się z poczuciem strachu

Strach jest jak trucizna. Osoba naprawdę pewna siebie i odważna nie jest osobą nieustraszoną – jest kimś, kto uznał i zbadał ich strach lub niepewność, pogodził się z nimi i zdecydował, że nie pozwoli im rządzić swoim życiem. Następnym razem, gdy poczujesz brak pewności siebie w jakiejś sytuacji, pozwól sobie na strach, a następnie skup się na tym, co chcesz osiągnąć – na pozytywnym wyniku, jaki mogłabyś osiągnąć i podejmij działanie.

Nie wiesz jak coś zrobić? Jeśli wstydzisz się poprosić o poradę kogoś, kogo znasz? Masz dla siebie cały internet wiedzy. Brakuje ci pewności siebie podczas gry na instrumencie lub śpiewu? Praktyka czyni mistrza. Jeśli chcesz być bardziej pewny siebie podczas wystąpień publicznych, zaoferuj krótki toast na przyjęciu urodzinowym znajomego.

Nadmierna analiza swoich błędów na pewno nie pomoże. Uświadomienie sobie, że świat się nie kończy, gdy zawodzimy lub nie zrobiliśmy czegoś idealnie za pierwszym razem, da nam więcej pewności siebie, aby spróbować ponownie.

Naucz się przyjmować odmowy i porażki

Za każdym razem, gdy spotkasz się z odrzuceniem lub jakąkolwiek negatywną opinią, spróbuj zmienić to w konstruktywną krytykę w swojej głowie. Zadaj sobie pytanie, czego mogę się z tego nauczyć? Szukaj konstruktywnej krytyki od ludzi, którym ufasz i których szanujesz, i bądź ciekawa, co ci powiedzą.

Za każde odrzucenie po rozmowie o pracę, możesz obiecać sobie, że wyślesz co najmniej dwie inne aplikacje. Pamiętaj, że im więcej otrzymujesz odrzuceń, tym bardziej stajesz się odporna i więcej się uczysz.

jak być bardziej pewnym siebie, jak czuć się lepiej ze sobą, jak czuć się pewniej, jak być bewną siebie, jak mieć pewność siebie
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here