uzależnienie od telefonu, jak żadziej używać telefonu, jak ograniczyć media społecznościowe, ogranicz czas na telefonie
fot. pexels.com

Smartfon to dzisiaj niemal konieczność. Dla wielu osób zajętych żonglowaniem opieką nad dziećmi, pracą, randkowaniem i czasem tylko dla siebie, centrum informacji, komunikator, sklep, mapa i wszystko inne w jednym urządzeniu mieszczącym się w dłoni, to zbawienie. Jesteśmy od naszych telefonów absolutnie zależni, co jednak jeśli zaczynamy zauważać też uzależnienie i spędzanie z telefonem o wiele więcej czasu niż to konieczne? Oto kilka wskazówek.

Zastanów się, ile czasu tracisz

Każdy użytkownik telefonu jest inny. Aby przełamać uzależnienie od telefonu, musisz najpierw odkryć aspekty, które powodują uzależnienie. Określ, ile godzin (tak, godzin!) spędzasz na telefonie w przeciętny dzień. Utwórz punkt odniesienia i wyznacz cel. Jest kilka dobrych aplikacji, które mogą zmniejszyć użycie telefonu, które mogą okazać się pomocne – monitorują czas jaki spędzasz na telefonie, wraz z porą dnia.

Następnie określ, jakie aspekty korzystania z telefonu chcesz zmienić. Możesz intuicyjnie wiedzieć, co zajmuje ci większość czasu. Jeśli nie, mogą ci w tym pomóc aplikacje takie jak QualityTime (Android) lub funkcja Screen Time na iPhonie. Pamiętaj, że czas spędzony na bezmyślnym scrollowaniu Instagrama możesz spędzić produktywnie, nie tylko pracując, ale też dbając o siebie, olejując włosy, dbając o cerę, czytając w końcu tą książkę o weganizmie na twojej półce, czy też dbając o swój dom, organizując szafę lub robiąc ręczne pranie, które wciąż odkładasz.

uzależnienie od telefonu, jak żadziej używać telefonu, jak ograniczyć media społecznościowe, ogranicz czas na telefonie
fot. pexels.com

Rezygnuj z telefonu kiedy to możliwe

Jeśli masz tendencję do rozpoczynania i kończenia dnia z telefonem, rozważ wypełnienie tych chwil innymi czynnościami. Kiedy przełączysz telefon w tryb samolotowy i zaczniesz wieczorną rutynę, nie włączaj go do końca porannej rutyny następnego dnia. Stopniowo nauczysz się zaczynać dzień np. od czytania książki, czy chwili z herbatą w ręku bez rozpraszaczy. Zobaczysz, że poczujesz się bardziej spokojna.

Wierz lub nie, ale był czas, kiedy telefony były po prostu telefonami. Skróć czas korzystania ze smartfona, zmieniając aplikacje w telefonie na ich poprzedniczki ze starej szkoły. Jeśli lubisz używać telefonu jako zegara, spróbuj obudzić się przy prawdziwym budziku lub kupić zegarek. Jeśli nadal masz iPoda lub odtwarzacz mp3, naładuj go i idź pobiegać bez telefonu. Odetnij się od bycia online.

Zacznij sprawdzać swoją pocztę tylko na komputerze, w przeznaczonym do tego czasie. Jeśli jesteś pracoholikiem, pomoże ci to utrzymać równowagę na linii praca-życie prywatne.

Nie rozpraszaj się aplikacjami

Pozbądź się aplikacji społecznościowych, które zajmują dużo twojego czasu, a nie wprowadzają wiele do twojego życia. Poza tym, nie pozwól, aby odpowiadanie na zwykły SMS lub wiadomość w którymś z komunikatorów wciągnęła cię czeluści mediów społecznościowych.

Często odblokowanie telefonu w celu odpowiedzi na wiadomość kończy się rozproszeniem twojej uwagi. Dlatego pilnuj się. Możesz spróbować zmienić ustawienia powiadomień, aby wyświetlić cały tekst wiadomości na ekranie blokady. Brzmi to jak drobiazg, ale możliwość czytania wiadomości bez odblokowywania telefonu da ci możliwość uniknięcia nawyków, których chcesz się pozbyć.

Zachowaj motywację, koncentrując się na tym, co chcesz robić częściej w chwilach bez telefonu. Wydłużenie czasu spędzanego na medytacji, czytaniu, czy innym hobby pomoże ci pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia nudy.

uzależnienie od telefonu, jak żadziej używać telefonu, jak ograniczyć media społecznościowe, ogranicz czas na telefonie
fot. pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here